Stvari su se upravo zakomplicirale u Perzijskom zaljevu (džamiju u Kuvajtu bombardirao je Saudijac)

ISIS pokušava povećati sukobe u Zaljevu da smanji otpor tamošnjih vlada

Kuvajtske vlasti u nedjelju su objavile da je teroristički bombaški napad na šijitsku džamiju u glavnom gradu Kuvajta u petak izveo državljanin Saudijske Arabije, javlja BBC. Kuvajtsko ministarstvo vanjskih poslova identificiralo je bombaša kao Fahda Sulejmana Abdulmohsena al-Qaba’u. Kažu da je u Kuvajt stigao avionom u petak, nekoliko sati prije nego je detonirao eksploziv i ubio 27 ljudi.

Teroristička organizacija Islamska država koja šijite smatra hereticima, preuzela je odgovornost za napad. Bomba u Kuvajtu bio je jedan od tri koordinirana napada u petak, prvi se dogodio kraj Lyona u Francuskoj a drug, najteži, na plaći tuniskog turističkog resorta.

Sistemski napadi na šijitske džamije

Saudijski ogranak Islamske države u svibnju je nekoliko puta napadao šijitske džamije, uvijek petkom za vrijeme molitve. Ti su napadi upozorili svjetske političare na sve veću prijetnju džihadista u Perzijskom zaljevu.

U napadu na džamiju Imam Sadiq u Kuvajtu ranjeno je više od 200 ljudi, to je najteži napad na šijite u povijesti te države. Saudijac koji ga je izveo, ilegalno je prešao granicu. Nekoliko je ljudi uhićeno u istrazi o napadu, među njima vlasnik i vozač automobila u kojemu je napadač stigao pred džamiju. Uhićen je i vlasnik kuće koju je napadač navodno posjetio.

Zemlje Perzijskog zaljeva složne protiv ISIS-a

Mjere sigurnosti u cijelom su Kuvajtu podignute na višu razinu. Inače uglavnom sukobljene, zemlje Perzijskog zaljeva ujedinile su se borbi protiv Islamske države i sve su se pridružile američkog koaliciji protiv ISIS-a u Siriji i Iraku, iako se trude u njoj sudjelovati što diskretnije. Analitičari smatraju da nedavni napadi na džamije znače da Islamska država pokušava pojačati napetost među sunitima i šijitima u toj regiji i tako oslabiti otpor. U Kuvajtu živi jedna od najvećih šijitskih zajednica u regiji ali je netrpeljivost sa sunitima tamo manje izražena nego primjerice u Saudijskoj Arabiji ili Bahrainu.