Nekad je nužno odabrati stranu

Sud je danas vratio optužnicu za ratno profiterstvo protiv Ivana Radoševića, jednog od najtraženijih bjegunaca

Njemačka godinama odbija izručiti gospodina Radoševića

FOTO: PIXSELL/Interpol

Sud je vratio na doradu optužnicu protiv Ivana Radoševića, odbjeglog hrvatskog poduzetnika koji već godinama živi u Njemačkoj. Njemačka ga pritom, unatoč zahtjevu Hrvatske, odbija izručiti. Iako je zatraženo da mu se u Hrvatskoj sudi u odsutnosti, o tome još nije odlučivano. Radošević je jedan od najtraženijih hrvatskih bjegunaca.

Optužnicom mu se na teret stavlja zlouporaba položaja u procesu pretvorbe i privatizacije iz 90-ih, zbog čega bi Radošević trebao odgovarati i za ratno profiterstvo. No, optužno vijeće danas je ocijenilo kako nema dovoljno dokaza za vezu između Radoševićevih sumnjivih poslovnih poteza i namjere da se u turbuletnim ratnim i poratnim privatizacijskim vremenima nezakonito obogati.

Tužiteljstvo pak vjeruje da se dogodilo upravo to. Naime, Radošević je zajedno sa svojim poslovnim partnerom 14. siječnja 1997. godine kupio nekretninu u Jurjevskoj ulici 65 u središtu Zagreba. Riječ je o zaštićenoj zelenoj zoni, imanju na kojem se nalazi danas derutna Šaferova vila. Tada se obvezao dvjema vlasnicama isplatiti 3.600.000 DEM. Isplate su bile planirane u nekoliko obroka, zaključno sa svibnjem 1997. godine.

Kako je sam sebi odobrio milijunsku pozajmicu

Kako bi pak namaknuo novac koji mu je bio potreban za tu investiciju Radošević je iskoristio činjenicu da je u to vrijeme bio obnašatelj dužnosti direktora Tvornice autobusa Zagreb, pa je vlastitoj tvrtki, sebi te svom poslovnom partneru odobrio kredit od 2.025.200 DEM.

Naknadno je Tvornica autobusa Zagreb cesijom podmirila potraživanje Radoševićevoj privatnoj firmi, iako za to nije bilo nikakvih ugovornih obveza. Plaćeno je ukupno 7.081.495 kuna. Kada mu je 22. svibnja 1997. godine uplaćen novac, Radošević ga je prebacio na račune vlasnica od kojih je kupio imanje. Prema tvrdnjama Županijskog državnog odvjetništva Radošević je Tvornicu autobusa Zagreb oštetio za 7.080.000 kuna.

Novac prebacio na otoke Waliss i Fortuna

Radoševića se povezuje i s izvlačenjem još 988.700 DEM iz Tvornice autobusa Zagreb. Naime, 2. veljače 1996. godine dao je nalog da se na račun tvrtke sa sjedištem na otocima Wallis i Futuna s računa Tvornice autobusa Zagreb prebaci taj iznos na temelju navodnog računa za reprodukciju. Time je tvrtki nanio dodatnu štetu od 3.648.303 kune.

“Radošević je to učinio iskoristivši tadašnje okolnosti. Naime, još je trajalo razdoblje mirne reintegracije tijekom koje se otežano nadzirala zakonitost raspolaganja imovinom gospodarskih subjekata u Republici Hrvatskoj”, uvjereno je tužiteljstvo.

Imanje u Jurjevskoj godinama je napušteno

Početkom 90-ih Radošević je, nakon što se vratio iz Njemačke, iskoristio svoje političke veze pa je, uz Tvornicu autobusa Zagreb, kupio i tvornicu stočne hrane Krma, Zagrepčanku, te riječku autobusnu kompaniju Autotrans.

Imanje u Jurjevskoj 65 već godinama je napušteno. Obilaze ga tek inspektori Gradskog ureda za zaštitu spomenika kulture i prirode kojima Zelena akcija prijavljuje devastaciju. Uglavnom se radi o sječi šume. Iako je u pitanju privatni posjed šuma je određena i zaštićena gradskim urbanističkim planom.