Suđenje Branimiru Glavašu ponovit će se u Zagrebu; u Osijeku su, kaže Vrhovni sud, pritisci još uvijek preveliki

Glavaš je optužen za ratni zločin nad civilima u Osijeku tijekom 1991. godine

24.04.2015., Osijek - Politicka stranka HDSSB proslavila je 10 godina postojanja okupljanjem ispred HGK-a, a potom u HNK-u. Branimir Glavas.
 Photo: Marko Mrkonjic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Ponovljeni postupak Branimiru Glavašu zbog ratnog zločina u Osijeku 1991. godine, bit će proveden na Županijskom sudu u Zagrebu. Obrana je tražila da se postupak vrati na sud u Osijeku, ali Vrhovni sud RH smatra kako su pritisci u Osijeku još uvijek preveliki.

Obrana je tražila vraćanje procesa u Osijeku zbog ekonomičnosti – kako okrivljenici i njihovi odvjetnici ne bi morali putovati iz Osijeka u Zagreb, i kako ne bi zbog toga imali dodatne financijske troškove. I većina svjedoka je iz Osijeka. Osim toga, većina optuženika već je odslužila zatvorske kazne, a od početka postupka proteklo je deset godina.

Nema više mogućnosti utjecaja na svjedoke?

“Smatramo da nema razloga za vođenje postupka na Županijskom sudu u Zagrebu jer atmosfere eventualnog utjecaja na svjedoka, niti povećanog medijskog interesa ili uznemirenosti, više nema”, naveo je u zahtjevu za vraćanje procesa u Osijek odvjetnik Radan Kovač koji brani Glavaševog suokrivljenika Dinu Kontića. Tom zahtjevu DORH se usprotivio, a Vrhovni sud RH na kraju je zaključio kako suđenje mora ostati u Zagrebu.

“Sudovi u svom radu moraju biti potpuno objektivni te, osim što moraju suditi na temelju zakona i svog stručnog znanja, moraju i u javnosti stvarati uvjerenje o svojoj objektivnosti. Veliku ulogu zato imaju okolnosti u kojima se postupak vodi, i to u odnosu na sud, sudionike, a prije svih na svjedoke”, zaključuje Vrhovni sud RH. Ekonomski razlozi, kao ni činjenica da se jednom okrivljeniku već sudi u Osijeku, nisu Vrhovnom sudu dostani za vraćanje postupka na tamošnji sud.

Agonija žrtava i dalje traje jer nema presude

“Protek vremena ne može umanjiti značaj nedjela što se okrivljenicima stavljaju na teret. Upravo činjenica da postupak za teška kaznena djela još uvijek nije pravomoćno okončan, evocira proživljene situacije i produljuje neizvjesnost o njegovom ishodu. To ne može povoljno djelovati na sudionike u postupku, posebno na žrtve, ali i na svjedoke”, zaključuje vijeće Vrhovnog suda RH.

Početkom 2015. godine Ustavni sud RH ukinuo je prvu pravomoćnu presudu Vrhovnog suda Glavašu, a temeljem koje je u Mostaru služio zatvorsku kaznu, s koje je pušten na privremeni otpust.

Jesu li zločini počinjeni tijekom ratnog stanja?

Na snazi je tada ostala presuda zagrebačkog Županijskog suda kojom je zbog ratnog zločina u Osijeku nepravomoćno bio osuđen na 10 godina zatvora. Nakon povratka u Hrvatsku, Glavaš je zbog toga vraćen u istražni zatvor novom odlukom Vrhovnog suda koju je ponovno djelomično ukinuo Ustavni sud.

Lani, u srpnju, ukinuta je i ta presuda, te je odlučeno da će se Glavašu i suokrivljenima za ratni zločin nad srpskim civilima u Osijeku 1991. godine suditi ponovno. Presuda je ukinuta zbog neprecizno definiranog vremena u kojem se zločin dogodio. Odnosno, na ponovljenom suđenju potrebno je definirati je li u Hrvatskoj u to vrijeme bilo proglašeno ratno stanje u kojem bi i ubojstva civila onda mogla predstavljati ratni zločin.