Sutkinja Ustavnog suda Mamićevog suradnika zvala 80 puta u dva mjeseca

Novi detalji grandioznog skandala koji je razotkrio Telegram

FOTO: PIXSELL

Kontakti sutkinje Ustavnog suda Slavice Banić i osobe od povjerenja Zdravka Mamića bili su posebno učestali početkom kolovoza ove godine i nastavili su se sve do kraja rujna, otkrili su istražitelji. Nedugo nakon toga Županijski sud u Zagrebu, na zahtjev USKOK-a, odobrio je tajne mjere nadzora mobilnog telefona sutkinje Banić, šefa GNK Dinama Zdravka Mamića, njegova intimusa zlatara Paška Dodića i dopredsjednika HNS-a Damira Vrbanovića.

Kako je Telegram o tome već iscrpno pisao potkraj listopada, postojala je osnovana sumnja da ta skupina priprema rušenje Zakona o Sportu na Ustavnom sudu u tajnom dogovoru sa sutkinjom Slavicom Banić. Odmah nakon što je sudac istrage Krešimir Devčić zakonito odobrio mjere nadzora one su, očitom sabotažom zasad nepoznatih osoba, provaljene nakon manje od 24 sata.

Istraga USKOK-a nakon toga je i službeno prekinuta. Unatoč jasnim indicijama i osnovanoj sumnji da Zdravko Mamić, preko posrednika, traži pomoć i lobira za rušenje Zakona o sportu. Jedan od upućenih protagonista slučaja to je ovako opisao: ‘…..mobiteli su odjednom zamukli i bilo je jasno da znaju da ih slušamo’. Da ne bi bilo zabune, isto se dogodilo s mobitelom sutkinje Banić što jasno implicira da je i ona upozorena na provođenje tajnih mjera.

Registrirano na Dinamo

Zdravko Mamić, kako se tvrdi iz upućenih izvora, bio je posebno oprezan u kontaktima sa sutkinjom. Ne postoji ni jedan zabilježeni izravni kontakt između njega i sutkinje. Za to su bile zadužene osobe iz njegove blizine. Prije svega, u određenim krugovima poznati zagrebački zlatar Paško Dodić. U analizama telefonskih kontakata potpuno je vidljiva vremenska povezanost poziva između Dodića, Banić i Mamića. U tom trokutu intenzivnih kontakata, razotkrivenih preko brojeva njihovih mobitela, pojavljuje se još jedan telefonski broj i to registriran na GNK Dinamo.

Zdravko Mamić
Zdravko Mamić PIXSELL

Više od osamdeset poziva, u razdoblju od 1. kolovoza do 30. rujna 2015. ostvareno je između dva broja: sutkinje Banić i zlatara Dodića. Analizom pozicija mobitela i baznih stanica, u ciljanom razdoblju prošlog kolovoza, Banić i Dodić nalazili su se u Zadru. Ne uvijek na istom mjestu, ali u dosegu susjednih baznih stanica. Istražitelji zbog toga nisu isključili mogućnost i njihovih fizičkih susreta.

Nakon tih telefonskih razgovora Banić i Dodića, vrlo često su slijedili njegovi pozivi Zdravku Mamiću. Ponekad i četvrtom čovjeku, sudioniku važne operacije rušenja Zakona o sportu, potpredsjedniku HNS-a Damiru Vrbanoviću. Indikativno je da se među Dodićevim pozivima često pojavljuje još jedan broj: stanovitog visokog državnog dužnosnika iz Baukova Ministarstva uprave te predsjednika jednog velikog Županijskog suda, a uistinu nije riječ o gospodinu Ivanu Turudiću.

Sportski zakon o sportu

Jednostavnom računicom ispada da su se Slavica Banić i Paško Dodić, tijekom 60 dana, čuli doslovno svaki dan. U istom razdoblju, procjenjuje istraga, intenzivno se pripremala tužba Ustavnom sudu oko Zakona o sportu koju je spremao HNS. Iz svih prikupljenih indicija nije teško pretpostaviti da je sutkinja Banić trebala recenzirati tužbu i na stanovit način pomoći da bude prihvaćena na Ustavnom sudu.

Nakon razgovora s Banić, Dodić je često zvao Zdravka Mamića ili Damira Vrbanovića, potpredsjednika HNS-a

Mamićev plan je bio razmjerno jednostavan. Novi Zakon, donesen u kolovozu, ozbiljno je prijetio njegovim poslovnim i financijskim interesima u vođenju Dinama. Zdravka Mamića zabrinjavala su dva članka tog zakona, a zbog jednog (članak 13.) HDZ je u Saboru tvrdio kako je cijeli zakon pisan samo zbog jednog čovjeka – Zdravka Mamića.

U izmjenama tog zakona, čemu se u Saboru prilikom donošenja žestoko protivio HDZ, a koje su stupile na snagu početkom kolovoza ove godine, stoji kako osoba koja je u posljednje tri godine pravomoćno kažnjena za prekršaj u sportu ”ne može organizirati i voditi sportska natjecanja, obavljati stručne poslove u sportu, sudjelovati u radu skupštine ili tijela upravljanja sportske udruge” niti može biti ovlaštena zastupati ih. Mamiću je, kao što je poznato, zbog tuče na Hajdukovu stadionu u Poljudu, suđeno prije dvije godine, pa ga ta zakonska odredba teško pogađa i mogla bi ga isključiti iz unosnih poslova kojima se bavi i s pomoću kojih je izgradio vlastiti imovinski imperij.

No, ta zakonska izmjena nije jedina Mamićeva noćna mora. Podjednako ga brine i zakonska obveza da se Hrvatski nogometni savez do 9. veljače sljedeće godine (što je šest mjeseci nakon usvajanja izmjena Zakona o sportu) mora organizirati na novim načelima. Po novom zakonu, naime, najveći utjecaj u Skupštini Hrvatskog nogometnog saveza imali bi najjači klubovi Prve nogometne lige (po dva glasa) a županijski savezi – s obzirom na to da je do sada važilo pravilo jedan klub, jedan glas – imat će samo jedan.

Nerazumljivo priopćenje

Mamić je, uglavnom uz pomoć HDZ-a i njihova utjecaja na male lokalne klubove, uglavnom kontrolirao sve županijske saveze, pa samim tim i Skupštinu HNS-a. Od veljače, moglo bi biti drukčije. Zato se Mamić upeo da sruši taj Zakon, a u tome jedino mu je mogao pomoći Ustavni sud.

Banić je znakovito šutjela nakon što je otkriveno da je bila pod mjerama. U njezinu je obranu, nakon nekoliko dana, ustala njezina šefica Jasna Omejec. Prvo se oglasila nerazumljivim priopćenjem o ugrožavanju institucije Ustavnog suda, a onda je organizirala konferenciju za medije gdje je branila svoju sutkinju. Gospođa Banić tada je kazala novinarima kako je sramotno da se njezini površni kontakti s Mamićem i prijateljima uopće na takav način problematiziraju.

Ovu skandaloznu aferu dodatno je produbila bitna informacija s Ustavnog suda. U njoj stoji da je Ustavni sud 12. listopada zaprimio zahtjev za povlačenje postupka za ocjenu ustavnosti Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sportu, gotovo u isto vrijeme kad su provaljene USKOK-ove mjere tajnog nadzora telefona sutkinje Slavice Banić, i samo 11 dana nakon podnošenja zahtjeva. Zahtjev za ocjenu ustavnosti Zakona o sportu uputio je Hrvatski nogometni savez (HNS) 1. listopada.

Zdravko Mamić, odmah nakon što su informacije o nadzoru telefona dospjele u javnost, kontaktirao je visoku dužnosnicu HDZ-a s kojom je u bliskim odnosima, objašnjavajući kako je DORH, uz podršku Vlade, organizirao snažni udar na Ustavni sud. Nedugo nakon toga iste su teze objavljene na jednom ultradesničarskom portalu.


 

Tekst je objavljen u tiskanom izdanju Telegrama 28. studenog 2015.