Sve više ruskih vojnika odbija se boriti u Ukrajini: 'Putin će uskoro morati narediti opću mobilizaciju'

Budući da Rusija službeno nije u ratu s Ukrajinom, ne mogu ga prisiliti da se vrati na ratište, objasnio je

Ukrainian soldiers drink a cup of coffee in Seversk, eastern Ukraine, on May 8, 2022, as they wait to move to Pereizne, amid the Russian invasion of Ukraine. (Photo by Yasuyoshi CHIBA / AFP)
FOTO: AFP

Kada je početkom travnja vojnicima jedne elitne ruske brigade rečeno da se pripreme za drugo raspoređivanje u Ukrajinu, u njihovim redovima zavladao je strah. Britanski Guardian donosi priču ruskog vojnika koji se odbio vratiti na ratište, rekavši “da se ne želi vratiti u lijesu”.

Riječ je o pripadniku postrojbe koja je u veljači na sjever Ukrajine stigla preko Bjelorusije, a krajem ožujka se povukla s tog područja na regrupiranje i reorganizaciju.

“Uskoro je postalo jasno da se ne žele svi vratiti”, kazao je Dmitri, koji nije želio da mu se otkrije pravo ime. “Želio sam se vratiti obitelji, ali ne u lijesu”, rekao je. Isto je razmišljalo još osam njegovih kolega, kaže. Kada je Dmitri obznanio svojim zapovjednicima da se ne želi vratiti u Ukrajinu, bili su bijesni, rekao je. No, nakon nekog vremena su se smirili jer nisu po tom pitanju mogli puno učiniti, kazao je Dmitri.

‘Nemam se čega sramiti’

Kvaka je u tome što u Rusiji nije službeno proglašen rat protiv Ukrajine, već “specijalna vojna operacija”. Stoga, njega i ostale koji su odbili zapovijed da se vrate na ratište, njihovi nadređeni nisu mogli natjerati na to, objasnio je Dmitri.

On je naposljetku premješten u Belgorod, ruski grad nedaleko granice s Ukrajinom. “Služim pet godina u vojsci, a ugovor mi istječe u lipnju. Odslužit ću koliko još moram i onda odlazim. Nemam se čega sramiti. Mi nismo službeno u ratnom stanju, tako da me ne mogu prisiliti da idem”, kazao je.

Ne mogu biti kazneno gonjeni

Dmitrijevo svjedočanstvo jedan je od primjera s kakvim se teškoćama nosi ruska vojska otkako je Vladimir Putin započeo invaziju na susjednu zemlju. Jedan od uzroka operativnih problema leži upravo u tome što Kremlj to odbija proglasiti ratom, već ustraje na “specijalnoj operaciji”.

Prema ruskim vojnim pravilima, vojnici koji se odbiju boriti u Ukrajini mogu biti otpušteni, ali ne mogu biti kazneno gonjeni, tvrdi odvjetnik Mihail Benjaš, koji se bavio takvim slučajevima, za Guardian. Kazao je da su “stotine i stotine” vojnika stupile u kontakt s njegovim timom, kako bi ih savjetovali na koji način mogu izbjeći odlazak u rat.

“Nema zakonske osnove za pokretanje kaznenog postupka protiv vojnika koji se odbijaju ići boriti dok su na ruskom teritoriju”, istaknuo je odvjetnik, dodavši da im “zapovjednici ipak znaju prijetiti zatvorskom kaznom”. Stoga su, kaže, mnogi vojnici odlučili radije biti otpušteni ili premješteni, nego biti poslani “u mlinac za meso”.

‘Ruske trupe ne mogu još dugo’

Situaciju sličnu Dmitrijevoj s početka teksta, imao je ruski vojnik Sergej Bokov. Taj je 23-godišnjak, nakon što se neko vrijeme borio u Ukrajini, krajem travnja odlučio otići iz vojske. “Naši zapovjednici nisu puno raspravljali oko toga jer nisam bio prvi koji je to učinio”, kazao je tada Bokov za BBC.

“Putin bi u narednim tjednima trebao donijeti odluku oko opće mobilizacije”, smatra vojni stručnjak Rob Lee. Ističe kako Rusiji nedostaje vojnih jedinica vezanih ugovorom te da se trupe iscrpljuju. “Neće moći izdržati još dugo”, kaže. Lee smatra da bi Kremlj taj problem djelomično mogao riješiti slanjem ročnika u rat, unatoč Putinovim ranijim tvrdnjama da to neće učiniti.

Inače, britanski obavještajci još su u ožujku tvrdili kako neki ruski vojnici u Ukrajini odbijaju izvršenje zapovijedi te sabotiraju vlastitu opremu.