Svi pričaju o Reinerovom skijanju pod rotirkama, evo 7 važnih reakcija

Stigla je reakcija iz Sabora, a sam Reiner kaže da bi to izbjegao da može

Reinera su preko Bregane pratile rotirke
FOTO: PIXSELL

Vezano za medijske objave kako predsjednik Hrvatskoga sabora, akademik Željko Reiner, “već iskorištava povlastice” tako što je u subotu “pod policijskom pratnjom zaobišao gužvu” na graničnom prijelazu Bregana, iz saborskog ureda za odnose s javnošću priopćili su da je predsjednik Hrvatskoga sabora po važećim propisima štićena osoba na što ne može utjecati jer je za to zadužena Uprava za posebne poslove sigurnosti Ravnateljstva policije, a sam Reiner je na svom Facebooku napisao “da bi pratnju vrlo rado izbjegao da je mogao”.

Inače, njegov privatni automobil vozila je supruga, snimljen je na graničnom prijelazu Bregana u pratnji dva vozila osiguranja, koja su pod rotirkama zaobilazila kolonu na izlasku iz zemlje.

1. Reakcija iz Sabora

“Nijedna štićena osoba, pa tako ni sam predsjednik Hrvatskoga sabora, nema utjecaja na provođenje tih propisa, nego je za to zadužena Uprava za posebne poslove sigurnosti Ravnateljstva policije Ministarstva unutarnjih poslova, koja obavlja policijske poslove osiguranja i zaštite štićenih osoba”, stoji u priopćenju Službe za medije Hrvatskog sabora.

2. Reiner kaže da bi izbjegao pratnju da može

“Da sam mogao izbjeći pratnju vrlo rado bih to učinio, no nije bilo moguće jer tako me slijedi po mojoj novoj funkciji. Nakon stresne kampanje i tjedana napornih pregovora htio sam uzeti par dana odmora, ali neki očito i od toga žele napraviti skandal”, izjavio je Reiner.

Preko GP Bregana pod rotirkama
Preko GP Bregana pod rotirkama PIXSELL

3. Kakva su pravila MUP-a i koga se sve štiti

Po Uredbi o određivanju štićenih osoba, objekata i prostora te provođenju njihove zaštite, uz predsjednika Hrvatskog sabora štićene osobe I. kategorije su i predsjednik države te predsjednik Vlade. Štićenim osobama smatraju se i članovi njihove najuže obitelji.

Štićene osobe I. kategorije jesu i predsjednici stranih država, vlada i parlamenata dok se nalaze na teritoriju Republike Hrvatske.

Štićene osobe II. kategorije su ministri unutarnjih i vanjskih poslova, ministar obrane, kandidati za izbor Predsjednika Republike Hrvatske, predsjednici Vrhovnog i Ustavnog suda, glavni državni odvjetnik, mandatar za sastav Vlade te određeni strani dužnosnici koji borave u Hrvatskoj.

Uredbom je uz ostalo propisano da sigurnosno-obavještajne agencije provode protuobavještajnu zaštitu i druge mjere i radnje iz svoje nadležnosti u svrhu pravodobnog prikupljanja podataka o mogućoj ugrozi sigurnosti štićenih osoba, objekata i prostora od djelatnosti stranih obavještajnih službi, terorističke ili druge slične djelatnosti. Službe nadležne za obavljanje protokolarnih poslova štićenih osoba dužne su sigurnosno-obavještajnim agencijama i nadležnoj jedinici Ministarstva unutarnjih poslova pravodobno dostaviti podatke o putovanjima i programu aktivnosti za domaće štićene osobe, dok su za strane štićene osobe dužne takve podatke dostaviti najkasnije 48 sati prije posjeta i početka njihova programa. Nadležna jedinica MUP-a u okviru osiguranja i zaštite štićenih osoba uz ostalo provodi i mjere motorizirane pratnje.

4. Što kažu partneri iz Mosta

Glasnogovornik Mosta Nikola Grmoja na svom je Facebooku napisao kako je poznato da Reiner kao predsjednik Sabora spada u prvu kategoriju štićenih osoba i da je vjerojatno ocijenjeno da je čekanje u koloni sigurnosni rizik.

https://www.facebook.com/nikola.grmoja/posts/10208047924417340?pnref=story

“Poznato je da Reiner kao predsjednik Sabora spada u prvu kategoriju štićenih osoba i vjerojatno je ocijenjeno da je čekanje u koloni sigurnosni rizik. No, mišljenja smo da je u ovom osjetljivom političkom trenutku, dok još nemamo formiranu vladu, ali i teškoj socijalnoj situaciji takvo ponašanje i odlazak na skijanje apsolutno neprimjereno. Građani sigurno ovako nešto ne očekuju. Troškovi ovakve vrste osiguranja su neprihvatljivi. Ovo nije prvi slučaj nekog visoko pozicioniranog političara koji odlazi na privatno putovanje i koristi osiguranje koje se plaća iz džepova građana ( premijer Milanović 2012.) što je nedopustivo. Imali smo i gorih slučajeva poput korištenja službenog automobila za odlazak na skijanje (ministar Varga). Vrijeme je da se sa takvom praksom prestane i da se političari počnu odgovornije odnositi prema proračunskom novcu koji je zapravo novac građana!”, napisao je Grmoja.

“To je neprimjereno trenutku u državi, u suprotnosti je sa svim onim za što se zalažemo. Ne znam koja su mu prava omogućena pa ne bih ulazio u tehnička pitanja”, prokomentirao je u još subotu Reinerov potez Tomislav Panenić iz Mosta.

5. Kako situaciju komentiraju stručnjaci

Dok u Mostu smatraju etički spornim Reinerov odabir trenutka za odlazak na skijanje, stručnjaci za sigurnost, pak, kad je riječ o osiguranju predsjednika Sabora, kažu da u tome ne nalaze ništa sporno.

“To je uobičajena praksa i za druge državnike. Moramo imati u vidu da za štićenu osobu prve kategorije ne bi bilo sigurnosno preporučljivo da stoji u koloni”, rekao je stručnjak za sigurnost Bono Marjanović za HRT.

6. Brojne reakcije na društvenim mrežama

Danas poslijepopodne na svom Twitter profilu oglasila i Anka Mrak Taritaš, dosadašnja ministrica graditeljstva. Ona je samo kratko znakovito poručila: ‘Vratila se s Lošinja, po snijegu, bez rotirki’.

Mnogi su građani negodovali zbog Reinerova poteza, a čak se i HGSS našalio na njegov račun: pozvali su sugrađane da budu oprezni na inozemnim skijalištima, bez obzira idu li tamo “autobusom, autom ili pod rotirkama”.

Ako idete na skijanje, sanjkanje i ostala zimska veselja van Hrvatske autobusom, autom ili pod rotirkama, pazite na sebe.I zapamtite, intervencije na skijalištima u Europi nisu besplatna #HGSS #112

Gepostet von HGSS – Hrvatska Gorska Služba Spašavanja am Samstag, 2. Januar 2016

Cijelu situaciju komentirao je i TV-voditelj i novinar Zoran Šprajc, koji je na svom Facebook profilu napisao “Hrvatska državna rotirka za hrvatsko državno skijanje”, aludirajući na Reinerovu najavu kako će zatražiti promjenu imena Hrvatskog sabora u Hrvatski državni sabor.

Hrvatska državna rotirka za hrvatsko državno skijanje

Gepostet von Zoran Šprajc am Samstag, 2. Januar 2016

7. Reiner brisao uvredljive komentare na Facebooku

Novoizabrani predsjednik Sabora dao je izjavu za portal 20minuta, a članak je objavio na svojoj službenoj Facebook stranici.

“Da sam mogao izbjeći pratnju vrlo rado bih to učinio, no nije bilo moguće jer tako me slijedi po mojoj novoj funkciji. Nakon stresne kampanje i tjedana napornih pregovora htio sam uzeti par dana odmora, ali neki očito i od toga žele napraviti skandal. No ovaj put malo su se zeznuli”, rekao je Reiner.

Mnogo je građana u komentarima pod njegove objave na Facebooku negodovalo zbog ponašanja šefa Sabora, no svi su redom obrisani, što se dade primijetiti i po tome što su ispod tekstova ostavljeni redom pozitivni komentari.

index screenshot
Screenshot Index.hr