Svi se pitaju hoće li HNS podržati Plenkovićevu Vladu; izvukli smo 5 mogućih raspleta ove krize vlasti

Danas će se održati Predsjedništvo HNS-a

FOTO: Vjekoslav Skledar /Telegram

U ovom tjednu će se doznati ima li Andrej Plenković dovoljno saborskih zastupnika koji će podržati rad njegove vlade. Premijer je jučer ponovio da će ovaj tjedan Saboru predložiti izglasavanje četiri nova ministra, što mu je i zakonska obveza. Za formiranje nove većine Plenković će, uz podršku HDZ-a, Bandićeve stranke i nacionalnih manjina, mora tražiti još neke partnere. Premijer otvoreno zove stranke u koaliciju, a predsjednik HNS-a Ivan Vrdoljak potvrdio je da je razgovarao s Plenkovićem. Danas će se održati predsjedništvo HNS-a na kojem će se razgovarati o koaliciji s HDZ-om, Vrdoljak je kazao kako će staviti svoj mandat na raspolaganje a mi vam donosimo nekoliko mogućih raspleta ove političke krize.

1. Tanka HDZ-ova većina

Sudeći prema njegovim najavama, Plenković je uvjeren da će ovog tjedna u Saboru dokazati da ima većinu. Mogao bi računati na većinu od 76 zastupnika koji su nedavno podržali Gordana Jandrokovića za predsjednika Sabora. Kako sada stvari stoje ne može računati na glas Marina Škibole, koji je podržao Jandrokovića, jer je ovaj nezavisni zastupnik na svom Facebooku profilu poručio kako neće glasati za predložene ministre i da ne želi biti do većine HDZ-a i SDP-a. Međutim, Plenković bi Škibolu mogao zamijeniti Brunom Esih ili Ivanom Lovrinovićem. Podršku bi mu mogao dati i Silvano Hrelja koji je poručio da je spreman podržati određene projekte Vlade. Takva bi većina bila iznimno tanka te bi izglasavanje pojedinih zakona ovisilo doslovno o tome jesu li svi zastupnici stigli na sjednicu.

2. Koalicija s HNS-om

Danas se održava sjednica Predsjedničtva HNS-a na kojima bi se trebalo odlučiti hoće li stranka podržati koaliciju s HDZ-om. Ipak, četvoro HNS-ovih saborskih zastupnika, Vesna Pusić, Anka Mrak Taritaš, Nada Turina-Đurić i Goran Beus Richembergh protive se ovakvom scenariju. Prema medijskim spekulacijama Vrdoljak će na ovoj sjednici prezentirati kolegama Plenkovićevu ponudu.

3. Koalicija s dijelom HNS-a

Ukoliko HNS danas ne odluči zajednički prihvatiti Plenkovićevu ponudu, i dalje postoji mogućnost da se dio zastupnika odluči za koaliciju s HDZ-om. Dio zastupnika se još uvijek nije javno izjasnilo što misli o suradnji s HDZ-om. U ovom scenariju podršku bi Plenkoviću mogli uskratiti Zlatko Hasanbegović, Željko Glasnović i Bruna Esih koji se protive koaliciji s HNS-om. U medijima se spekulira kako bi, u ovom scenariju, podršku Plenkoviću mogao dati i dio zastupnika HSS-a. No, predsjednik te stranke Krešo Beljak negira kako će njegova stranka ili dio stranke ići s HSS-om

4. Manjinska vlada

Ovo bi, za stranke za koje se spekulira da će podržati Plenkovića poput HNS-a ili HSS-a, a oni dugo odlučno tvrde da od toga neće bi ništa, bilo donekle elegantno rješenje. Podršku HDZ-ovoj Vladi davale bi iz Sabora, a njihovi ljudi ne bi sjedili u Vladi. No, pitanje je kako bi stranačka tijela prihvatila takvu podršku u kojoj ne mogu računati na pozicije ministara i državnih tajnika

5. Novi izbori

Predsjednica Kolinda Grabar Kitarović kazala je jučer kako će premijeru Plenkoviću dati “jedno razumno vrijeme” da dokaže da ima tu parlamentarnu većinu. “Kao što sam rekla, doista ću pratiti vrlo pozorno što se događa. A u ovom trenutku ne mogu reći kakvo će biti vremensko ograničenje, s obzirom na to kako se budu kretale stvari. Ali, ako ne bude bilo te većine za potvrđivanje četiri ministra u Saboru, pretpostavljam da će same stranke, odnosno Sabor i premijer Plenković, donijeti određene odluke koje će onda ići u pravcu prijevremenih izbora ili ne”, kazala je predsjednica. Novi bi se izbori teoretski mogli održati na ljeto, ali čini se kako su i predsjednica i političke stranke, barem za sad, skloniji da to bude na jesen.