Svi se pitaju kako bi se to Trump i Putin mogli sporazumjeti. Njihovim bi dogovorom mogla nastradati Kina

Kina postaje sve veći problem za američkog predsjednika

Russian President Vladimir Putin visits the KamAZ vehicle plant in Naberezhnye Chelny, in the Russia's region of Tatarstan, about 700 kilometers (450 miles) east of Moscow, on February 12, 2016. AFP PHOTO / POOL / ALEXANDER ZEMLIANICHENKO / AFP PHOTO / POOL / ALEXANDER ZEMLIANICHENKO
FOTO: AFP/AFP

Autor analize kako bi mogao izgledati dogovor Trumpa i Putina za Independent je Vladislav Inozemtsev, direktor Centra za postindustrijska istraživanja u Moskvi. Prenosimo ga u cijelosti.


Čak i prije Trumpove inauguracije, izgledalo je kao da američki predsjednik simpatizira Vladimira Putina. Stoga se činilo vjerojatnim da će, kada postane predsjednik, Trump ponuditi nešto Kremlju, ali ne nužno pod uvjetom bilo kakvih ustupaka s druge strane.

No, Trump i Putin ne surađuju jedan s drugim onako kako je svijet to želio. Trump želi da Amerika postane velika ponovno, dok Putin želi osigurati regionalne interese Rusije. Uzimajući to u obzir, lider SAD-a može Putinu ponuditi zavodljiv, ali otrovan kompromis.

Što točno Putin želi?

Putin želi da se NATO zaustavi na sadašnjim granicama, da Ukrajina i ostale postsovjetske države ostanu u sferi ruskog utjecaja, ukidanje zapadnih sankcija, priznanje Krimskog poluotoka pod ruski teritorij te da Asad ostane na vlasti u Damasku. Ništa od toga zapravo ne predstavlja pravi problema za Sjedinjene Države. Čak ni ukrajinski problem nije toliko velik, budući da europski narodi nemaju namjeru pozvati Ukrajinu u Europsku uniju i NATO nema planova za širenje.

Osim toga, Kijev je napravo sve moguće da dodatno uništi gospodarstvo zemlje, gušenjem onih koji su prosvjedovali na u Maidanu 2014. godine i udaljavanjem od eventualnih saveznika. Dakle, ne postoje dobri razlozi da bi SAD spriječio Rusiju u Ukrajini. Da se Ukrajina puno više založi za reforme i promjene u nadolazećim godinama i ako bude izgledalo kao da njeno gospodarstvo dosta raste te bude djelovala kao svjetionik demokracije za svoje susjede, to bi mogao biti dobar motiv da je SAD podrži. Prema sadašnjoj situiaciji, takav scenarij nije baš izgledan. Dakle, Trump neće izdati nijedan zapadni interes, ako on napravi neke ustupke koji su Putinu dosta važni.

Što će SAD tražiti zauzvrat?

Problem je u tome što tražiti u zamjenu. Mnogi stručnjaci vjeruju da bi glavna razmjena dvaju sila mogla uključivati suradnju u ratu protiv ISIS-a u Siriji, pa čak i neku podređenost Rusa Amerikancima. Upravo to bi mogla biti cijena ruskog slobodnog djelovanja u Ukrajini. No, stvar je u tome što SAD jednostavno ne treba nikakvu koordinaciju s Rusima na Bliskom istoku; ako žele obraniti Asadov režim od ISIS-a, zašto bi SAD bio protiv toga? Tko god pobijedi tamo, broj izbjeglica u Europi i drugdje neće se smanjiti. Tko može zamisliti da Sirija može biti jedinstvena država koja funkcionira? Želi li zapad uložiti mnogo u tu očajničku avanturu?

Dakle, trebala bi biti neka druga trgovina u pitanju, a to bi mogla biti ruska politika u Kini. Godinama, Putin pokušava uvjeriti cijeli svijet da je Rusija glavna na istoku, čak i kad je njena bilateralna trgovina s Kinom smanjena s 80 milijardi dolara koliko je bila u 2013. na 58,7 milijardi u istom periodu 2016. Kina izgleda postaje i Trumpova najveća briga, pa zašto ne predložiti Putinu da izađe iz Kine i napravi ponovno angažman sa Zapadom te dobije slobodne ruke kako u Ukrajini tako i u Siriji?

Rusija između dva rata

Za Putina, bit će ekstremno teško odbiti takav prijedlog. Nitko u Rusiji ne drži do savezništva s Kinom, a mnogi se zapravo boje. No, rješavanje krimskog problema, pritisak Ukrajini, dizanje sankcija, bilo bi veliki uspjeh za ruskog predsjednika. Sirija će također biti bitna pobjeda za Putina. Dakle Putin, možda završi tako da dobije sve što je želio i obnovi ugled kakav je nekad uživao u svijetu.

Stvarni problem je taj što Rusija, ako uđe sve dublje i dublje u dva rata, ne može dobiti. Sukob u Ukrajini će se definitivno pogoršati ako Zapad povuče svoju, uglavnom simboličnu, podršku Kijevu. Rusija će pokušati srušiti Vladu i zamijeniti je s lokalnim oligarsima bliskim Kremlju što će dovesti do rasta ukrajinskih energetskih subvencija, što Moskvu košta na desetke milijardi dolara svake godine i uzrok je kontinuiranih nemira na zapadnim granicama.

Negativni rezultat je ipak rezultat

Sirija će također značiti puno novca i vremena, puno manevriranja između Turske, Irana i Saudijske Arabije, opet na kraju bez pozitivnog rezultata u konačncii. A ako svađa između Kine i Rusije postane stvarnost, neće biti alternative za Moskvu, a postat će dublje ekonomski ovisna o Zapadu. To će oslabiti i Rusiju i Kinu, što SAD vjerojatno želi.

Naravno, Rusija bi mogla odbiti takvu ponudu, ali u ovom slučaju, kao što stara ruska izreka kaže: “Negativni rezultat je ipak rezultat”. Nova američka administracjia mogla bi ići naprijed u smjeru u kojem želi jer sve što se događa neće biti njihova krivnja, nego krivnja druge strane.