Svi se pitaju što Putin zaista želi u Siriji: Zapadni diplomati vjeruju da je spreman odreći se Asada

Putin je nedavno najavio povlačenje ruske vojske iz zemlje

FOTO: AFP/AFP

Zapadne sile vjeruju kako je ruski predsjednik Vladimir Putin spreman odbaciti Bašara al-Asada, kao dio dogovora za kraj petogodišnjeg sukoba u Siriji.

Nakon iznenađujuće objave ruskog predsjednika da je pet mjeseci vojne intervencije u Siriji ispunilo cilj i da se povlači, diplomati su uvjereni da bi Moskva mogla biti spremna prisliti sirijskog vođu da dopusti političku tranziciju, piše Independent.

Izlika borbe protiv terorizma

Ruski borbeni zrakoplovi i vojnici počeli su napuštati zemlju 15. ožujka, ostavljajući baze u Siriji, samo nekoliko sati nakon Putinove izjave tempirane da se podudara s petom godišnjicom sirijskog ustanka i nastavkom mirovniih pregovora u Ženevi.

Nakon vojne kampanje koja je službeno pokrenuta kako bi se borila protiv terorističkih skupina, no bila je usmjerena i na jačanje sirijske vojske, diplomati kažu kako je ruski predsjednik postigao što je želio, zaštitio ruske interese u Siriji te monovno uspostavio Moskvu kao jednog od ključnih igrača na Bliskom istoku.

Hoće li Putin napustiti Asada?

Oni vjeruju da Putin nema problema s napuštanjem Asada sve dok postoji kontinuitet starog Bathist režima koji im omogućuje da ostanu ključan igra u budućnosti zemlje – i zadrže svoje dvije vojne baze u Siriji. “Mi razumijemo da Putin nije neraskidivo vezan za Asada”, rekao je jedan diplomat za Independent. Drugi je rekao: “Rusi znaju da je on destabilizirajući čimbenik. Ako će doći do mirne tranzicije, on ne ostaje”.

Upravo 15. ožujka Sirijci su obilježili petu godišnjicu od početka pobune u njihovoj zemlji. Nakon što je počelo s prosvjedima protiv Asada 2011. godine, dovelo je do smrtonosnog oružanog sukoba koji je odnio živote najmanje 250.000 ljudi, te je iznjedrio niz terorističkih grupa, i nesigurnost u susjednim zemljama, ali i svjetskim silama.

Zapadni diplomati vjeruju da Putin u budućnosti možda neće podržavati Asada
Zapadni diplomati vjeruju da Putin u budućnosti možda neće podržavati Asada AFP/AFP

Mnogi ostaju skeptični o stvarnim motivima Putinove objave, a analitičari ističu da će zadržati dovoljno prostora za manevar. Ruski zamjenik ministra obrane Nikolai Pankov rekao je da će ruski borbeni zrakoplovi i dalje napadati “terorističke mete” – termin koji Rusija, piše Independent, koristi kako bi opravdala napade na umjerenije oporbene snage, kao i civilne ciljeve poput škola i bolnica.

2 ključne baze

Čak i ako Putin ispuni svoje obećanje o smanjenju vojnika, zapadni dužnosnici očekuju da će i dalje imati veću vojnu prisutnost u Siriji nego što je imao prije početka vojne kampanje krajem rujna. Zračnu bazu Hmeymim i pomorski objekt Tartusu, obje na sirijskoj obali, znače da će Rusija zadržati sposobnost da ponovno brzo poveća vojnu prisutnost u zemlji. Ostavljanjem snažnog protuzračnog sustava S-400, Putin će zadržati kontrolu nad zračnim prostorom.

Optimisti predlažu da je Putin možda ozbiljan u pokušajima da stane na kraj borbe. Oni ukazuju na krhki dogovor između Washingtona i Mosve koji je premašio sva očekivanja i traje više od dva tjedna, zahvaljujući velikom pritisku međunarodnih snaga.

Lažno rusko obećanjeu Ukrajini

Britanski šef diplomacije Philip Hammond rekao Zastupničkom domu britanskog parlamenta da su se prošla obećanja Rusije kako će povući postrojbe iz Ukrajine “kasnije ispostavila kao rutinska rotacija snaga”. Službena delegacija sirijske opozicije rekla je da je potrebno “čekati i vidjeti” prije nego što daju ocjenu može li se ova Putinova najava uzeti ozbiljno.

Američki državni tajnik John Kerry najavio je da će posjetiti Moskvu sljedećeg tjedna, dodajući da je svijet stigao u “vrlo važnu fazu” u mirovnim naporima.

UN-ov diplomat zadužen za vođenje mirovnih pregovora Staffan de Mistura rekao je kako je Putinova objava “veliki napredak”. Kazao je i kako su izbjeglička kriza, ruska intervencija i ISIS-ova prijetnja dale pregovorima “novi zamah”.

Moćni ruski protuzračni sustav S-400
Moćni ruski protuzračni sustav S-400 AFP

Suze radosnice

Ogromno pitanje ostaje što će biti potrebno kako bi se stalo na kraj 16-godišnjoj vladavini Asada. Mistura kaže kako mu je cilj izgraditi tranzicijsko upravljačko tijelo koje vi održalo izbore u roku od 18 mjeseci, ostaje nejasno tko će biti član tog tijela i koju će ulogu imati Asad.

Zapadni diplomati kažu kako bi Asad mogao igrati ulogu u procesu prije konačnog odlaska pod pritiskom iz Moskve – aranžman koji će opozicija tolerirati ako će imati čvrste garancije da će predsjednik odstupiti.

Bilo je znakova u Ženevi da su službenici i sudionici pregovora prilično iznenađeni ruskom najavom. U hotelu Royal s četiri zvjezdice, gdje boravi opozicija, nekoliko članova delegacije prolilo je suze radosnice kada su saznali za Putinovu objavu. Jedan je dužnosnik spomenuo i mogućnost da bi mirovnjaci mogli biti na terenu u Siriji samo šest mjeseci.