Nekad je nužno odabrati stranu

Svi su uglavnom pričali o Putinu i Trumpu, ali evo još par stvari o summitu G20 koje treba znati

Prvi dan summita obilježile su i brutalni prosvjedi u Hamburgu

US President Donald Trump and the wife of the Argentinia's President Juliana Awada attend the banquet after a concert of the participants of the G20 summit and their spouses at the Elbphilharmonie concert hall during the G20 Summit in Hamburg, Germany, on July 7, 2017. 
Leaders of the world's top economies will gather from July 7 to 8, 2017 in Germany for likely the stormiest G20 summit in years, with disagreements ranging from wars to climate change and global trade. / AFP PHOTO / POOL / AXEL SCHMIDT
FOTO: AFP

U Hamburgu je u petak počeo summit G20. Mediji ovogodišnji summit opisuju kao najiščekivaniji i potencijalno najturbulentniji sastanak svjetskih vođa u posljednjih nekoliko godina. Prvi dan summita definitivno je obiježio susret dvoje moćnih lidera, američkog predsjednika Donalda Trumpa i ruskog predsjednika Vladimira Putina.

Osim toga, još od sinoć traju masovni prosvjedi koji su tijekom dana postali i nasilni. Radi se o antikapitalističkim prosvjedima, a da je situacija ozbiljna pokazuje i činjenica da je hamburška policija morala tražiti pojačanje iz drugih gradova kako bi mogla kontrolirati situaciju. Napravili smo mali pregled stvari koje je važno znati.

1.Što je uopće grupa dvadesetorice?

G20 ili grupa dvadesetorice oformljena je 1999. godine i nastala je kako bi zemljama u razvoju dala snažniji glas u pitanjima globalne ekonomije. Grupa okuplja najrazvijenije ekonomije i globalno bitne države u razvoju. Članice zajedno ostvaruju 85 posto svjetskog BDP-a i u njima živi dvije trećine globalne populacije. Grupu čini 19 država i predstavnici Europske unije. Ovogodišnji sastanak u Hamburgu dvanaesti je sastanak grupe dvadesetorice. Na sastanku sudjeluju predsjednici i premijeri te guverneri centralnih banaka članica. Članovi G20 su Njemačka, Argentina, Australija, Brazil, Kanada , Kina, Francuska, Indija, Japan, Meksiko, Rusija, Saudijska Arabija, Južnoafrička Republika, Južna Koreja, Turska, Velika Britanija, EU, SAD, Indonezija, Italija.

2. Zašto se prosvjeduje?

Summit je počeo u znaku velikih antikapitalističkih prosvjeda. U Hamburg pristižu tisuće prosvjednika. Mediji su u dan uoči početka summita pisali da se očekuje 100.000 demonstranata, a glavni će prosvjed, koji je nazvan “Welcome to Hell” osiguravati 20.00 njemačkih policajaca. Prosvjednici tvrde da G20 nije uspio riješiti mnoga pitanja koja prijete svjetskom miru, uključujući klimatske promjene, sve veće nejednakosti i nasilne sukobe. Prosvjedi su počeli u četvrtak navečer, a ubrzo su postali i nasilni nakon što je policija pokušala iz skupine demonstranata izolirati skupinu koja je pokrivala lica, što u Njemačkoj nije dozvoljeno kod prosvjedovanja. Korišteni su vodeni topovi i peper sprej. Hamburg se u petak probudio uz zvukove helikoptera i sirena, javljalui su mediji. Mnoge su ulice u centru grada zatvorene za promet.

3. O čemu se pričalo?

Dolazak Donalda Trumpa na mjesto američkog predsjednika bitno je promijenio odnose unutar grupe oko nekoliko vrlo važnih pitanja. Čelnici zemalja G20 tako su rekli kako će pokušati utjecati na njegovu odluku o izlasku SAD-a iz Pariškog klimatskog sporazuma. Bitni su se razgovori vodili i po pitanju trgovine. Njemačka kancelarka Angela Merkel, koja predsjeda summitom, rekla je da većina čelnika na skupu vjeruje da “nam je potrebna slobodna, ali i pravedna trgovina”. Merkel podupire postojeće međunarodne trgovinske sporazume za koje Trump kaže da su nepravedni i prijeti da će iz njih izaći. G20 planira pozvati pružatelje internetskih usluga da djeluju brzo na uklanjanju terorističkih sadržaja na njihovim internetskim platformama.

4. Sastanak Trumpa i Putina

Jedan od najzanimljivih trenutaka cijelog summita dogodio se danas, kada su se prvi puta sastali američki predsjednikTrump i ruski predsjednik Putin. Dvojica predsjednika do sada su se čuli samo telefonom. Trump i Putin proveli su dva sata u intenzivnim razgovorima, a dogovorili su i prekid vatre u Siriji. Trump je pokušao pritisnuti Putina po pitanju ruskog hakiranja američkih izbora, no ruski predsjednik ga je pozvao da mu pokaže dokaze. Nakon toga su razgovore nastavili u pozitivnom tonu, a kako je rekao američki državni tajnik Rex Tillerson, između njih je vladala jako pozitivna vibra.

5. Svjetski lideri pritišču Donalda Trumpa

Svjetski čelnici na summitu vrše pritisak na američkog predsjednika kako bi se postigao kompromis o klimi i trgovini. Brazil, Rusija, Indija, Kina, pripadnice takozvanog BRICS-a, priopćenjem su u petak pozvale svjetske čelnike okupljene u Hamburgu da implementiraju Pariški klimatski sporazum unatoč Trumpu koji je prošli mjesec odlučio povući Sjedinjene Države iz tog dokumenta. “Pariški klimatski sporazum je važan konsenzus do kojeg se nije lako došlo, te ga se ne smije lako odbaciti”, istaknuo je kineski predsjednik Xi Jinping. Britanska premijerka Theresa May otkrila je da su se čelnici država G20 složili da će pokušati nagovoriti Trumpa da promijeni svoj stav.

6. Papina poslao poruku sudionicima summita

Sudionicima summita stigla je i poruka pape Franje. Poručio im je da moraju dati “apsolutni prioritet” problemima siromašnih i marginaliziranih, kao i zaustavljanju ratova. “Treba dati apsolutni prioritet siromašnima, izbjeglicama, onima koji pate, evakuiranima i isključenima, bez obzira na nacionalnost, rasu, vjeru i kulturu, te odbaciti oružane sukobe”, napisao je papa Franjo u pismu njemačkoj kancelarki Angeli Merkel koja je domaćin summita. U poruci koja se može protumačiti kao kritika Sjedinjenih Američkih Država zbog povlačenja iz Pariškog sporazuma o klimatskim promjenama, papa Franjo je pozvao čelnike G20 da “poštuju međunarodne dogovore.”

7. Merkel poziva na kompromis oko spornih pitanja

Merkel je pozvala skupinu G20 na kompromis u pogledu ključnih spornih pitanja. Rekla je kako se do rješenja može doći jedino ako budu spremni na kompromise uvažavajući međusobna stajališta. Summit je do sada samo još više naglasio razlike između Trumpa i drugih čelnika jer on nastoji nametnuti svoj protekcionistički pristup ekonomiji u završnu deklaraciju skupa, koja bi trebala biti usvojena do subote, a tome se posebno protive države BRICS-a (Kina, Rusija, Brazil, Indija i Južnoafrička Republika).