Poginuo je John Nash, matematičar čija je životna priča poslužila kao inspiracija za film "Genijalni um"

Njegov život poslužio je kao nadahnuće za Oscarom nagrađeni film

American Nobel prize laureate, John Forbes Nash during the Nobel Laureates Forum 2005, in Beijing 31 May 2005.  A group of 12 Nobel prize economic laureates are in Beijing to attend the forum, touching on various issues from the currency, longevity, politics and economic growth in the three-day event.          AFP PHOTO
FOTO: AFP/AFP

Američki matematičar John Nash (86), čija je životna priča poslužila kao nadahnuće za Oscarom nagrađeni film “Genijalni um”, poginuo je u prometnoj nesreći, javljaju svjetski mediji.

Nash i njegova supruga Alicia (82) poginuli su kad je taksi vozilo u kojem su bili sudjelovalo u sudaru u New Jerseyu. Prema policijskom izvješću, par nije bio vezan u trenutku prometne nesreće.

Dobitnik Nobelove nagrade

Cijenjeni matematičar bio je poznat po radu na teoriji igara, matematičkoj disciplini koja se razvila sredinom 20. stoljeća, zbog čega je 1994. godine nagrađen Nobelovom nagradom za ekonomiju. Posebice se isticala matematička teorija, koja je prema njemu prozvana Nashova ravnoteža.

Štoviše, Nash je ranije ovog tjedna primio još jednu cijenjenu nagradu, nagradu Abel, zbog zasluga na području matematike.

Nash je priznat zbog rada na teoriji igara
Nash je priznat zbog rada na teoriji igara AFP/AFP

Njegova otkrića u matematici, ali i životna bitka s šizofrenijom, glavna su tema holivudskog hita “Genijalni um” redatelja Rona Howarda iz 2001., u kojem je Nasha utjelovio poznati glumac Russell Crowe.

Kad je saznao za nesreću Crowe je na Twitteru izrazio svoju sućut Nashovoj obitelji.

Vodio bitku sa šizofrenijom

“Većinu od posljednjih 20 godina, njegov nekada nadmoćan i racionalan um postao je uznemiren zabludama i halucinacijama”, piše Washington Post. “Njegove ideje utjecale su na ekonomiju, diplomaciju, politiku, biologiju… gotovo na svaku sferu života koja se hrani konkurencijom”, ističu.

John Nash i supruga vjenčali su se 1957. godine. Živjeli su u Princetonu, u New Jerseyu, a kako ističu neki američki mediji, u vrijeme nesreće vraćali su se kući iz Norveške, gdje je Nash primio već spomenutu Abelovu nagradu za matematiku.