Humanitarci objavili strašno izvješće o ratnim zločinima nad civilima u Siriji

Vladine snage i pobunjeničke skupine svakodnevno čine ratne zločine

Grief-stricken Syrians sit on the pavement near a building that was targeted in a reported barrel bomb attack by Syrian government forces on the central al-Fardous rebel held neighbourhood of the northern Syrian city of Aleppo, on April 29, 2015, which left a number of people dead, according to locals.   AFP PHOTO / AMC / ZEIN AL-RIFAI
FOTO: AFP/AFP

Civili u sirijskome gradu Alepu trpe nezamislive strahote jer vladine snage i mnoge pobunjeničke skupine svakodnevno čine ratne zločine, tvrdi Amnesty International, a prenosi u utorak BBC.

Režim predsjednika Bašara al-Asada zadnjih je tjedana na pobunjeničku ofenzivu reagirao intenziviranjem bombardiranja Alepa. U intervjuu za BBC u veljači Asad je kategorički odbacio optužbe da su se njegove snage ikad služile improviziranim bombama.

Najmanje deset osoba, među kojima četvero djece i jedan učitelj, poginulo je u nedjelju kada je improvizirana bomba pala na jaslice u okrugu Saif al-Doli, a lokalna novinarka Zaina Erhaim rekla je za BBC u ponedjeljak da je čula dječje krike i gledala kako spasioci iz ruševina s mukom izvlače žrtve.

Sustavni napadi

An elderly Syrian man reacts after a reported barrel bomb attack by Syrian government forces on the central al-Fardous rebel held neighbourhood of the northern Syrian city of Aleppo, on April 29, 2015, which left a number of people dead, according to locals.   AFP PHOTO / AMC / ZEIN AL-RIFAI
Potresne fotografije obilaze svijet AFP

U izvještaju Amnesty Internationala kaže se da su od siječnja 2014. do ožujka 2015. vladini zrakoplovi na dijelove Alepa u pobunjeničkim rukama redovito bacali takve bombe: bačve za naftu, kanistre za gorivo ili plinske boce napunjene eksplozivom, gorivom i komadima metala.

Mete su im, između ostaloga, bile tržnice, džamije, bolnice i škole.

“Vidio sam djecu bez glave, dijelovi tijela ležali su posvuda. Tako ja zamišljam pakao”, rekao je jedan lokalni tvornički radnik nakon napada na okrug al-Fardus 2014.

Najveći broj žrtava osam napada koje je Amnesty istražio bili su civili. Bombe-bačve ubile su u tome razdoblju po procjenama aktivističkog Dokumentacijskog centra najmanje 3.124 civila i 35 pobunjeničkih boraca u pokrajini Alep.

Otkako su u gradu 2012. izbili sukobi, Alep je podijeljen na područja koja drže pobunjenici i ona koja su pod vlašću režima, ali gotovo cijelo to središte sirijske industrije i financija uništeno je, piše BBC.

Amnesty kaže da ima dokaze o “namjernom gađanju civila i civilnih objekata” te naglašava da je ratni zločin ciljati one koji izravno ne sudjeluju u neprijateljstvima. Čini se da se u Alepu događaju upravo takvi sustavni napadi na civile kao dio vladine politike, a to je zločin protiv čovječnosti”, dodaje Amnesty.

Naoružane oporbene skupine u Alepu također čine ratne zločine jer se službe nepreciznim oružjem poput minobacača i improviziranih raketa s planskim bocama, nazvanim “paklenim topovima”, kojima su u 2014. ubili najmanje šesto civila. Amnestyjev izvještaj govori i o tome da i vlasti i pobunjenici u Alepu muče, samovoljno zatvaraju i otimaju civile.

Krug pakla

Destroyed buildings are seen after they were targeted in a reported barrel bomb attack by Syrian government forces on the central al-Fardous rebel held neighbourhood of the northern Syrian city of Aleppo, on April 29, 2015.  AFP PHOTO / AMC / ZEIN AL-RIFAI
Grad je potpuno razoren AFP/AFP

Amnesty tvrdi da su te raširene strahote učinile život alepskim civilima “nepodnošljivim” pa su mnogi prisiljeni skrivati se pod zemljom. Brojne bolnice i škole sigurnost su potražile u preseljenju u podrume i bunkere.

Jedan stanovnik Alepa svoj grad opisuje kao jedan od “krugova pakla”.

“Ulicama teče krv. Ljudi koji ginu nisu oni koji se bore”, kaže. “Prije više od godine Ujedinjeni su narodi donijeli rezoluciju kojom traže prestanak kršenja ljudskih prava, posebno prestanak bombardiranja improviziranim bombama i prijetili su posljedicama”, kaže Philip Luther, direktor Amnestyjeva programa za Bliski istok i sjevernu Afriku.

“Danas je međunarodna zajednica okrenula leđa alepskim civilima i pokazuje ravnodušnost prema toj tragediji”. “Nastavak nedjelovanja počinitelji shvaćaju kao znak da mogu nastaviti s ratnim zločinima i zločinima protiv čovječnosti i da bez straha od osvete mogu građane Alepa držati taocima”.