Svjetski zdravstveni stručnjaci upozoravaju na poprilično opasnu bakteriju

Za oko 20% oboljelih, ova bakterija će biti smrtonosna.

FOTO: AFP photo

Rezultati međunarodne zdravstvene studije ozbiljno upozoravaju kako se smrtonosna tifusna superbakterija nezaustavljivo širi područjima Afrike i Azije, kako piše RT.

Ono što je najveći problem u cijeloj priči je što je bakterija, poznata i kao H58, otporna na većinu antibiotika i lijekova. Obzirom da bakterija ne poznaje granice, može se proširiti bilo gdje po svijetu. “Osim toga, bakterija H58, je istisnula sve poznate sojeve tifusa koji su bili poznati desetljećima i stoljećima i na taj način potpuno promijenila cijelu genetsku arhitekturu bolesti”,zaključuju znanstvenici u publikaciji objavljenoj u magazinu Nature Genetic.

Istraživanja s Wellcome Trust Sanger Instituta pokazuju kako od ove bakterije godišnje oboli 30 milijuna ljudi. Doktorica Vanessa Wong, voditeljica Instituta, dodaje u priopćenju da postoji ozbiljna prijetnja zdravlju ljudi u mnogim zemljama diljem svijeta kojima ova bolest prijeti.

Tifus se inače liječi antibioticima, no sada je stvar malo ozbiljnija

Inače, tifusna bakterija je zarazna i uzrokuje ju bakterija salmonele (koju dobijemo nakon trovanja hranom). Simptomi takve bolesti uključuju mučninu, groznicu, bolove u trbuhu, a pojavljuju se i ružičaste mrlje na prsima.

Osobe s lošim imunološkim sustavom su najviše izložene zarazi, kao što su djeca i mlađe odrasle osobe. Bolest koja se zapusti i ne izliječi na vrijeme može dovesti do fatalnih posljedica, a otprilike se to dogodi u 20% slučajeva.
Bolest se kontrolira antibioticima, iako je dostupno i cjepivo, no štedi se na njemu, a u siromašnim zemljama nije ga moguće dobiti.

Međutim, kako znanstvenici tvrde, ovaj novi tip tifusne superbakterije, H58, i nije baš tako jednostavno spriječiti. Doktorica Kathyn Holt, znanstvenica iz Sveučilišta u Malborournu, kaže da su tifusne bakterije dolazile i odlazile, što je ovisilo o lijekovima kojima su se liječili.
No, H58 je nešto drukčiji “H58 postaje dio genoma, šta znači da je otporan i na višestruka uzimanja antibiotika.”