'Taj južni dio je za komarce i žabe' i drugi detalji razgovora slovenske diplomatkinje i suca o Piranskom zaljevu

Razgovor otkriva kako se otvoreno lobiralo na slovenskoj strani

FOTO: PIXSELL

Detalji razgovora koje je objavio Večernji, a koje su vodili član Arbitražnog suda Jernej Sekolec i slovenska zastupnica pred Arbitražnim sudom Simona Drenik, otkrivaju kako se otvoreno lobiralo na slovenskoj strani da Arbitražni sud donese odluku u predmetu Piranskoga zaljeva u slovensku korist.

Sekolec i Drenik su razgovarali telefonom u dva navrata, 5. studenoga 2014. i 11. siječnja 2015. To je taman bilo razdoblje nakon predaje memoranduma i protumemoranduma obiju strana kada su arbitri u strogoj tajnosti trebali donijeti odluku.

Vukas će poludjeti

No, arbitar Sekolec jasno govori kako nije zadovoljan tijekom rasprave, a onda navodi i kako je predsjednik suda Guillaumeu izjavio kako će biti presuđeno u korist Slovenije. “Dobili ste što ste htjeli na moru, zato ne biste trebali toliko navaljivati.” To mi je rekao,” kazao je Sekolec.

U transkriptima Sekolec opisuje i kako bi trebala izgledati crta razgraničenja u Savudrijskoj vali, te da bi zaljev između Slovenije i Hrvatske trebao biti podijeljen u omjeru 25/75 ili 33/66, naravno u korist Slovenije.

Drenik se složila s takvim ishodom te dodala da će sudac kojeg je imenovala hrvatska strana Budislav Vukas “poludjeti zbog toga”.

“Nisam nešto za ekologiju”

Sekolec je pak htio i da dijelovi južno od Dragonje pripadnu Sloveniji, za što je pokušao utjecati na Guillaumea koji pak nije bio sklon toj opciji. “Gledali smo slike, guglali, gledali Google Earth, vidjeli Jorasovu kuću… On je rekao: “Znate, ovo je mjesto… Nisam nešto za ekologiju. Taj južni dio je za komarce i žabe,” kaže Sekolec.

Drenik ističe kako su Sloveniji u cijeloj priči bitne 4 stvari: nasipi na Muri koje su gradili i koji su za obranu od poplave, Brezovec, drage i Solana. Savjetuje Sekolcu da to napomene Guillaumeu, ali i da pritom ne komplicira.

“Daj mi što više streljiva”

Sekolec pak traži od nje da mu “da što više streljiva,” misleći pritom na dokumente iz katastra, koje ni slovenska ni hrvatska strana nisu priložile kao dokaz. ” Daj mi što više streljiva, lijepo, pregledno, sektor po sektor. Ja ću editirati tako da ću reći da su moji zapisi… Mislim, da im eventualno, čisto neformalno dam u ruke,” izlaže Sekolec svoj plan.

Drenik nema ništa protiv te opcije, ali mu savjetuje da dođe kod nje kad ona skupi potrebnu dokumentaciju i da mu onda ona to prebaci direktno na kompjutor kako bi on bio naveden kao autor dokumenata. Slažu se da je to puno sigurniji način nego prenošenje putem emaila.

Sugovornici dogovaraju i da se preko arbitra Brune Simma pokuša utjecati na predsjednika Suda o kopnenoj granici. “Ionako imam dogovorenu večeru kod Brune kući,” odgovara joj te dodaje: “Radit ću na Simmi.”