Tajna istraga razotkrila krijumčare iz istočne Europe koji su pokušali prodati nuklearni materijal Islamskoj državi

Istragu moldavske policije i FBI-a o nuklearnim krijumčarima otkrio je AP

A Romanian police officer talks with operational team as he observes suspicious activities along the border on a thermal vision camera during a drill at the Sculeni border crossing point from Romania to the Republic of Moldova January 18, 2011. Romanian border police is tightening controls at the border with Moldova in order to fulfill requirements to enter the border-free Schengen zone in March 2011, but France and Germany have publicly opposed such a move. Bucharest insists that formerly Schengen enlargements were made only on the basis of technical criteria like the implementation of a secure border control system and warns against an "unfair change of the rules".  AFP PHOTO / DANIEL MIHAILESCU
FOTO: AFP

U istočnoj Europi, vlasti su u suradnji s FBI-em u posljednjih pet godina prekinuli četiri pokušaja kriminalnih skupima za koje se sumnja da imaju veze u Rusiji u prilično opasnom naumu. Naime te su skupine htjele prodati radioaktivni materijal bliskoistočnim ekstremistima, saznaje AP.

Najnoviji poznati slučaj dogodio se u veljači 2015., kada je krijumčar ponudio ogromnu zalihu smrtonosnog cezija – dovoljno da kontaminira nekoliko gradski blokova – i posebno je tražio kupca iz ISIS-a.

Kriminalne organizacije povezane s KGB-om

Kriminalne organizacije, neke povezane s nasljednicom ruskog KGB-a, vode uspješan biznis na crnom tržištu nuklearnih materijala u malenim i siromašnim zemljama poput Moldavije, rekli su istražitelji. Akcije uhićenja ipak nisu bile potpuno uspješne. Kriminali šefovi su pobjegli, a oni koji su uhićeni izbjegli su duge zatvorske kazne, te se ponekad brzo vraćaju u nuklearno krijumčarenje, saznaje AP.

Moldavska policija i pravosudne vlasti podijelili istražne spize s AP u nastojanju da u centar pozornosti stave opasnost od nuklearnog crnog tržišta. Kažu kako je pogoršanje suradnje između Rusije i Zapada znači da je postalo teže saznati pronalaze li krijumčari načine da prokrijumčare dijelove radioaktivnog materijala iz Rusije – i kolika je količina procurila na crnom tržištu.

Nisu posljednji slučajevi

“Možemo očekivati još takvih slučajeva”, rekao je moldavski policajac Constantin Malic koji je istraživao ovaj slučaj. “Sve dok krijumčari misle da mogu zaraditi velik novac bez da budu uhvaćeni, oni će to nastaviti raditi”, kaže Malic.

U snimkama prisluškivanja, snimci uhićenja, fotografija materijala za izradu bombi, dokumentima i intervjuima AP je pronašao zabrinjavajuću ranjivost strategije za borbu protiv krijumčara.

Od prvog poznatog slučaja u Moldaviji 2010. godine do najnovijeg u veljači ove godine, nastao je model: vlasti navale na osumnjičenike u ranim fazama posla, dajući vođama priliku za bijeg sa svojim nuklearnim krijumčarima – naznaku da je prijetnja nuklearnog crnog tržišta na Balkanu izvan kontrole.

Gdje je nuklearni materijal?

Moldavski istražitelji ne mogu biti sigurni da oni osumnjičenici koji su pobjegli ne drže većinu nuklearnih materijala. Ne znaju niti da li je grupa uspjela u prodaji smrtonosnog materijala teroristima u vrijeme kada je ISIS jasno isticao svoju ambiciju za korištenje oružja masovnog uništenja.

Slučajevi uključuju tajne sastanke u luksuznim noćnim klubovima, nacrte za prljave bombe i nervoznog undercover istražitelja koji je prije susreta s krijumčarima pio vodku. Doušnici i policajac predstavljeni kao gangsteri u Mercedesu koji je osigurao FBI prodrli su u krijumčarske bande. Policija je koristila staromondu undercover taktiku i modernu opremu s detektorima zračenja na odjeći s uređajima za snimanje.

Suradnja moldavske policije i FBI-a

Moldavske operacije temeljile su se na partnerstvu između FBI-a i malog tima moldavskih istražitelja, uključujući Malica, koji je tijekom pet godina došao od gotovo potpunog neznanja o zastrašujućem crnom tržištu u svom dvorištu da četiri važne operacije.

“U vremenima Islamske države, posebno je zastrašujuće što postoje pravi krijumčari materijala za nuklearnu bombu koji se povezuju sa stvarnim kupcima”, kaže Matthew Bunn, profesor na Sveučilištu Harvard koji je vodio tajnu studiju Clintonove administracije o sigurnosti ruskog nuklearnog arsenala.

Misteriozni pukovnik

Istražitelji su bili svjesni smrtonosnih posljednica samo jedne greške. Predstavljajući se kao zastupnik kupca, Malic je bio toliko prestravljen prije sastanaka da je morao piti votku kako bi smirio svoje živce. Ostali slučajevi sadržavali su elemente farse: U poslu sa cezijem, doušnik se sastao s prodavačem u eltinom klubu u kojem mladi grickaju sushi.

U slučaju cezija, istražitelji su rekli kako u jednoj bočici nije bio cezij koji su krijumčari tvrdili da imaju, te nije bio pogodan za izjavu prljave bombe.

Najozbiljniji slučaj počeo je u proljeće 2011. godine, u istrazi skupine na čelu s misterioznim Rusom imena Alexandr Agheenco, kojeg su njegove skupine nazivale “pukovnik”. Za njega moldavske vlasti vjeruju da je časnik ruskog FSB-a, službe ranije poznate kao KGB.

Prljava bomba

Zabilježeno je kako je posrednik koji je radio za pukovnika dogovarao prodaju bombe urana, U-235, i nacrte za prljave bombe za muškarce iz Sudana, prema tvrdnjama nekoliko dužnosnika. Nacrti su otkriveni u pretresu posrednikove kuće, prema policijskim i sudskim dokumentima.

Prisluškivani razgovori otkrili su zavjere koje ciljaju SAD, rekli su moldavski službenici. U jednom trenutku posrednik je rekao doušniku koji se predstavljao kao kupac da je izuzetno bitno da prokrijumčareni uran završi kod Arapa.

Organizatori nisu uhićeni

“On je to rekao doušniku koji je bio ozvučen: Ja stvarno želim islamskog kupca zato što će oni bombardirati SAD”, rekao je Malic istražiteljima.

Kao i u drugim slučajevima, istražitelji su uhitili tek srednje igrače nakon razmjene novca i radioaktivnog materijala. Vođa operacije, zvani pukovnik, je pobjegao, Policija ne može utvrditi je li on imao još nuklearnog materijala. Njegov partner, koji je htio “uništiti Ameriku”, je izvan zatvora