Talibani slave dvije godine od preuzimanja vlasti. Prava žena u zemlji nestaju rapidnom brzinom

Posljednje dvije godine, talibanske vlasti nametnule su svoju strogu interpretaciju islama u zemlj

Members of the Taliban security forces walk near a site of an attack at Shahr-e-naw which is city's one of main commercial areas in Kabul on December 12, 2022. - A loud blast and gunfire were heard in the Afghan capital December 12 near a guest house popular with Chinese business visitors, a witness said. (Photo by Wakil KOHSAR / AFP)
FOTO: AFP

Talibanska vlada u Afganistanu slavi u utorak, na dan koji je proglašen praznikom, drugu obljetnicu preuzimanja vlasti u zemlji.

“Zauzimanje Kabula pokazalo je još jednom da nitko ne može kontrolirati ponosnu afganistansku naciju i da ni jednom osvajaču neće biti dopušteno da zaprijeti neovisnosti i slobodi zemlje”, objavile su u priopćenju u utorak talibanske vlasti.

Bijelo-crne zastave Islamskog Emirata Afganistana, što je ime koje su zemlji dali njezini novi vladari, vijore se na sigurnosnim kontrolnim točkama u glavnom gradu, koji je u ruke talibana došao 15. kolovoza 2021. kada je pala vlada koju je podupirao SAD, a njezini su čelnici otišli u progonstvo.

‘Danas je sretan dan’

Ulice glavnog grada u utorak ujutro su ipak vrlo mirne, piše agencija France presse. “Danas je sretan dan, to je datum kraja okupacije naše zemlje”, rekao je za AFP student medicine Mortaza Khairi (21).

Studiji su međutim nemogući za djevojke koje više nemaju pristup sveučilištima.

Posljednje dvije godine, talibanske vlasti nametnule su svoju strogu interpretaciju islama u zemlji, a žene su teško pogođene zakonima koje su Ujedinjeni narodi opisali kao “rodni apartheid”.

Žene isključene iz javnog života

Ograničenja prava žena – koje su isključene iz javnog života kao i pristupa zapošljavanju i obrazovanju – velika su prepreka u pregovorima o priznavanju vlade od međunarodne zajednice i pomoći koju bi ona mogla pružiti.

Skupina stručnjaka UN-a osudila je u ponedjeljak prekršena obećanja talibanskih vlasti da će uspostaviti fleksibilniji režim od onog koji je bio na snazi tijekom njihovog prvog dolaska na vlast, od 1996. do 2001. godine.

“Unatoč uvjeravanjima de facto talibanskih vlasti da će sva ograničenja, posebice u pogledu pristupa obrazovanju, biti privremena, činjenice na terenu pokazale su postojanje ubrzanog, sustavnog i sveobuhvatnog sustava segregacije, marginalizacije i progona”, kazali su stručnjaci UN-a u priopćenju.