Telegram doznaje: Za obilazak stradalih u potresu, 50 km od Zagreba, spektakularna državna tajnica uredno uzima dnevnice

Drago Hedl doznaje novi detalj o vječnoj državnoj tajnici koja je dosad porezne obveznike koštala preko 50 tisuća kuna

Vječna državna tajnica u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije Spomenka Đurić, koja je na tom položaju bila i u vrijeme ministrice Gabrijele Žalac, potom Marka Pavića i sada ministrice Nataše Tramišak, nezakonito je potpisala puno više rješenja nego što su to mediji objavili.

Prema informacijama Telegrama, ta je državna tajnica ukupno potpisala 2012 rješenja o prigovoru, a Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije do sada je izgubilo čak 20 sudskih sporova i zbog toga moralo platiti 53.125 kuna troškova.

O kakvim se prigovorima radi

Kad su u pitanju novci iz Europskih fondova, strogo je propisan način kako ih je moguće dobiti. Onaj tko ima projekt i želi da u njegovu financiranju dobije novce iz EU fondova, javlja se na natječaj Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije koje odlučuje o dodjeli. Ako projekt ne bude odobren, prijavitelj projekta može se žaliti, odnosno napisati prigovor.

O žalbi odlučuje spomenuto ministarstvo i o tome donosi rješenje. Upravo takva rješenja, koja mora potpisati ministar, neovlašteno je potpisivala Spomenka Đurić. Za sud je to bio ključni razlog da takva rješenja poništi, uopće ne ulazeći u sadržaj rješenja.

Ta samovolja državne tajnice, rekli smo, porezne će obveznike stajati više od 50.000 kuna, ne bude li, dakako, novih sporova za koje je unaprijed jasno da će ih Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije izgubiti. Posljednji kome je pošlo za rukom poništiti rješenje s potpisom državne tajnice Đurić je, saznajemo, tvrtka Monel iz Zagreba.

Ovlaštenje u slučaju da ministra nema

Državna tajnica Đurić, doduše, imala je ovlaštenje za potpisivanje akata iz djelokruga rada Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, sukladno Odluci o ovlaštenju za potpisivanje akata od 3. svibnja 2018. godine, kojim je to mogla činiti u slučaju odsutnosti ili spriječenosti tadašnje ministrice Žalac.

Takvo rješenje imala je i za mandata ministra Marka Pavića koje je dobila 4. siječnja 2019. godine. No, ono, kao i prethodno, odnosilo se samo na situacije kada bi ministar bio odsutan ili spriječen. Međutim, Upravi sud nije prihvatio zakonitost čak ni onih rješenja (a takvih je bilo više od 700) za koje je imala internu suglasnost bivših ministara.

U upravnom odboru državne agencije

Ali, Spomenka Đurić činila je to i kada takva iznimka nije postojala. S takvom je praksom prekinula aktualna ministrica Tramišak, no šteta je nastupila. Umjesto da državna tajnica snosi za to posljedice, dogodilo se suprotno: nagrađena je mjestom u Upravnom vijeću Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju.

I ne samo to. Na zatvorenom dijelu 35. sjednice Vlade Republike Hrvatske, održane 4. siječnja ove godine potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved dobio je ovlasti za rukovođenje radom Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske u dijelu koji se odnosi na otklanjanje posljedica katastrofe uzrokovane potresom na području Sisačko-moslavačke, Zagrebačke i Karlovačke županije.

Toga dana imenovani su njegovi zamjenici, potpredsjednik Vlade Boris Milošević te ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Darko Horvat. Istoga dana imenovano je i 18 dodatnih članova Stožera civilne zaštite za dio poslova koji se odnosi na otklanjanje posljedica katastrofe uzrokovane potresom. Među njima je i Spomenka Đurić.

Je li u redu tražiti dnevnice?

Ono što je u tom dijelu priče posebno zanimljivo jest da si je u tom razdoblju, otkako je imenovana dodatnom članicom Stožera civilne zaštite, za svako putovanje izvan Zagreba, uglavnom u Petrinju ili na područja stradala potresom, dakle u krugu od pedesetak kilometara, Spomenka Đurić uredno obračunavala dnevnice. Prema informacijama Telegrama, ona je to do sada učinila ukupno 24 puta i za to inkasirala 2.550 kuna.

Iako obračun dnevnica, naravno, nije protuzakonit, pitanje je koliko je moralan u trenucima kada cijela Hrvatska pomaže Banovini i kada su mnogi hrvatski građani s mjesečnim primanjima daleko manjim od 15.373 kune, koliko prima državna tajnica Spomenka Đurić, uplatili za pomoć postradalima.