Telegram istražuje pozadinu gafa: Pantovčak i premijer nisu znali da HDZ priprema susret s Kerryjem

Izvori Telegrama otkrivaju nepoznate detalje gafa ministra Kovača

Iako su se mediji pod izravnom ili posrednom kontrolom HDZ-a svojski trudili da tijekom četvrtka – izloženi i dodatnim, snažnim pritiscima – minoriziraju skandal do kojega je došlo odbijanjem američkog državnog tajnika Johna Kerryja da se sastane s Mirom Kovačem, prvim čovjekom hrvatske diplomacije, taj incident, nezabilježen u odnosima dviju zemalja, bio je središnji događaj za političke i diplomatske krugove u Zagrebu.

Priopćenje State Departmenta i Ministarstva vanjskih poslova, kako je sastanak otkazan jer se nisu mogli uskladiti termini, nitko, dakako, nije uzeo ozbiljno. No, više iskusnih diplomata s kojima je razgovarao Telegram, suglasno je da je, bez obzira na razloge zbog kojih je Kerry odbio susret s Kovačem, hrvatski ministar vanjskih poslova morao odgovoriti istom mjerom te se nije smio dodatno ponižavati pristajući na susret s podtajnikom, što je funkcija daleko ispod ministarske razine.

Svaljivanje krivnje na veleposlanika

No, da mediji pod utjecajem HDZ-a ni uz najbolju volju nisu mogli kontrolirati štetu, pokazuje današnji veliki naslov u jednim dnevnim novinama u kojemu stoji da je hrvatski veleposlanik u Washingtonu Joško Paro kriv što se Kovač nije sastao s Kerryjem. Dakle, dok su se cijeli dan trudili uvjeriti javnost kako do susreta nije došlo jer se nisu mogli uskladiti termini, sada tim tekstom opovrgavaju sve svoje tvrdnje, priznaju što se dogodilo, ali krivnju za propali susret svaljuju na veleposlanika Paru.

U političkim i diplomatskim izvorima u Zagrebu prevladava uvjerenje kako taj, u diplomatskoj povijesti odnosa između dviju država nezbilježeni skandal, nije rezultat jednog ili dvaju nesporazuma, nego posljedica cijelog niza političkih zbivanja u Hrvatskoj koji izazivaju ozbiljne frustracije u Washingtonu, ali i među većinom članica EU-a.

Premijer nije znao da Kovač ide u SAD

Kada su potkraj tjedna diplomatski predstavnici SAD-a u Zagrebu zatražili da se preciziraju teme susreta Kerryja i Kovača, iznenadilo ih je kada su shvatili da predsjednik Vlade Tihomir Orešković nije imao pojma da njegov ministar vanjskih poslova putuje u Washington. U Banskim dvorima se tješe da ni predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, kažu izvori Telegrama, nije bila obaviještena o odlasku Kovača u SAD.

Prema tvrdnjama izvora bliskih Banskim dvorima, predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko i ministar Kovač željeli su pokazati kako su oni sami sposobni organizirati međunarodne susrete na najvišoj razini, te kako Hrvatska ne tone u nikakvu međunarodnu izloaciju. Zbog toga, kažu izvori, predsjednica likuje zbog diplomatske blamaže. Kada su Amerikanci shvatili da bi i oni mogli biti uvučeni u sukobe unutar vladajuće koalicije, odlučno su odbili susret s Kovačem, premda se on dogovarao više od dva mjeseca.

Izvještavanje o svim sukobima

“Američko veleposlanstvo promptno izvještava Washington o sukobima unutar vladajuće koalicije, ali i nesuglasicama u cijelom državnom vrhu”, kaže jedan izvor blizak Pantovčaku. “Stoga, kao uostalom svi ostali diplomati u Zagrebu, vrlo oprezno i suzdržano komunicira s vodećim političarima jer se nikada ne zna kako će to biti protumačeno kod političkih konkurenata”.

Zna se da predsjednica države nije u dobru s premijerom Tihomirom Oreškovićem i predsjednikom HDZ-a Tomislavom Karamarkom, njih dvojica jedva da komuniciraju, a na trećoj je strani šef Mosta Božo Petrov. Strane diplomate ipak najviše iznenađuju krajnje hladni odnosi između predsjednice države i predsjednika HDZ-a.

No, njihovi su sukobi svakodnevni, a posljednji se dogodio kada je Tomislav Karamarko odbio prijedlog Kolinde Grabar-Kitarović da Domagoj Juričić, njezin šef kabineta, postane novi veleposlanik Hrvatske u SAD-u. Zbog toga je Juričić demonstrativno podnio ostavku i otišao iz Ureda predsjednice, što je još više zahladilo odnose nekadašnjih stranačkih kolega.

Smjena Lozančića i tajna operacija

Očekivalo se da će jedna tema od razgovora Kerryja i Kovača biti smjenjivanje Dragana Lozančića, šefa Sigurnosno-obavještajne agencije. U zahtjevu za njegovo razrješenje predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović spominjala je, kao neprihvatljivu, jednu obavještajnu akciju za koju se poslije otkrilo da se ticala odnosa s Iranom.

“U Washingtonu su bili zaprepašteni kada su saznali da se o toj tajnoj operaciji počelo javno govoriti u Zagrebu”, kaže sugovornik Telegrama iz diplomatskih krugova. “Cijela je akcija, naime, bila dogovorena i usklađena s Washingtonom. Takav odnos prema Lozančiću, kao i činjenica da je on američki državljanin, izazvala je burno negodovanje službenog Washingtona.

Znakovit posjet američkog povjerenika

Odnosi između SAD-a i Hrvatske počeli su se urušavati neposredno nakon formiranja nove vlasti, pa je američka strana pristala na susret vjerujući da bi se na njemu mogle razjasniti brojne nedoumice Washingtona vezano uz političke odnose u Hrvatskoj. Poznato je da su Sjedinjene Države bile zabrinute zbog izjava ministra kulture Zlatka Hasanbegovića, ali i neki drugih visokih državnih dužnosnika, koji su počeli relativizirati ratna događanja u Hrvatskoj tijekom Drugog svjetskog rata.

S obzirom na to da je NDH, čiju zločinačku narav Hasanbegović i njegovi politički istomišljenici pokušavaju relativizirati, kao saveznica Trećeg Reicha 12. prosinca 1941. objavila rat SAD-u i Velikoj Britaniji, posve je jasno kako to ocjenjuju u Washingtonu. Zbog toga, ali i zbog relativiziranja ustaških zločina, Zagreb je nedavno posjetio Nicholas Dean, koji je u State Departmentu zadužen za američku politiku u odnosu nastradanja Židova te povrata njihove imovine.

Neposredno nakon susreta s Deanom, Kolinda Grabar-Kitarović, protivno svim svojim dotadašnjim istupima, žestoko je osudila ustaški režim, a uvečer je to učinio i premijer Tihomir Orešković. Tako je i manje upućenim u politička zbivanja bilo jasno da su na takav korak bili prisiljeni nakon što im je Dean prenio nezadovoljstvo američke administracije rastom ustašonostalgije.

Bizaran sukob s veleposlanicima

Sjedinjene Američke Države posebno su osjetljive na ograničavanje medijskih sloboda, smjene na javnoj televiziji, gušenje nevladinih organizacija i medija, ali i nezadovoljstvo odnosom nove vlasti prema slobodi stvaralaštva u kulturi, ne treba se čuditi što u SAD-u ima sve manje razumijevanja za neke poteze vlasti u Hrvatskoj.

U Washingtonu također pomno prate kako najozbiljniji europski mediji upozoravaju na jačanje radikalne desnice u Hrvatskoj. Premda je taj proces prisutan i u drugim država, u diplomatskim krugovima u Zagrebu upozoravaju da je Hrvatskoj problem to što vlast ne osuđuje takve pojave.

Diplomatski izvori u Zagrebu ne kriju ogorčenje načinom na koji je predsjednica Grabar-Kitarović napala veleposlanike zemalja članica EU, samo zato što su izrazili zabrinutost zbog određenih društvenih pojava Hrvatskoj. A tek će se vidjeti kakav će biti odjek njezine izjave kako dio hrvatskih veleposlanika radi u koristzemalja u kojima se nalaze.

Dugoročna pozicija SAD-a prema Hrvatskoj

To, naime, nije uvredljivo samo za te diplomate, nego i za države u kojima oni zastupaju hrvatske interese. Zna se da je predsjednica ciljala na veleposlanika Joška Paru u Washingtonu, Ivu Goldsteina u Francuskoj, te Ivana Grdešića u Engleskoj. Jedan iskusni strani diplomat objasnio je za Telegram kako će se taj krajnje neugodni incident okončati.

“SAD neće dalje zaoštravati odnose s Hrvatskom. Washingtonu je bilo samo stalo da pošalje jasnu poruku kako gleda na neke poteze aktualne vlasti. Hrvatska je članica EU-a i NATO pakta i Sjedinjenim Državama je u interesu da ne bude pretjerano grube u osudi Zagreba. Uostalom, svi su svjesni da je ova vlast, kao i svaka druga,prolazna te da će doći druga koja će sigurno promijeniti sadašnji, za EU i SAD, neprihvatljiv smjer. Stoga će Kerry ipak nakon nekog vremena primiti Kovača: tako će Sjedinjene Države pokazati da im je stalo do Hrvatske, ali ne i do bilo kakve Hrvatske”.