Telegram istražuje: zašto država mjesecima tolerira ilegalni kamp kod Novog Vinodolskog koji okreće golem novac?

Državni inspektorat prijavio je skidanje pečata. Koje su još nezakonitosti utvrdili ne otkrivaju

FOTO: Pixsell / Telegram

Iako postoje ozbiljne sumnje da odmorište kampera u Sibinju Krmpotskom nedaleko Novog Vinodolskog radi nezakonito, baš niti jedno nadležno tijelo nije tijekom ovog ljeta uspjelo spriječiti taj ilegalni biznis. Telegram već mjesecima prati ovaj slučaj, te smo i nakon objave prvog teksta pokušali doznati hoće se spriječiti nezakonito iskorištavanje pomorskog dobra.

Naime, odmorište se nalazi na državnoj parceli tik iz plažu koja, međutim, nije dana u koncesiju. Iz grada Novog Vinodolskog priznali su nam da su nemoćni, odnosno da ne mogu svaki dan iznova slati komunalne redare u Sibinj. A kršenje zakona ne prestaje. I danas je više kampera na odmorištu.

Kamperi dolaze svaki dan

Riječ je o slučaju koji datira iz 2018. kada su se pojavile prve informacije od bespravnom radu kampa u Sibinju Krmpotskom. Doduše, on je nakon trogodišnje borbe inspektora i policije lani zatvoren, no odmorište za kampere i dalje posluje. Isti su vlasnici ubrzo otvorili i novi kamp, nešto južnije od starog, te tamo također rade rade. Svi s kojima smo razgovarali o ovom problemu uvjereni su da ga se ne rješava dovoljno učinkovito, te da je izvjesno kako netko štiti kriminal.

Doduše, Državni inspektorat predložio je nedavno da se zapriječi prilaz državnoj zemlji u Sibinju Krmpotskom, no to se nije dogodilo. Inspektori su čak u u lipnju donijeli rješenje kojim su zabranili pružanje usluga kampiranja, ali to je, potvrdili su Telegramove ranije neslužbene informacije, ostalo samo mrtvo slovo na papiru.

“Pružatelj usluga kampiranja nastavio ih je pružati neovisno o donesenom rješenju o zabrani. Stoga se pristupilo prisilnom izvršenju zabrane, odnosno pečaćenju prostora na kojem se obavlja ilegalno kampiranje. Pečaćenje je obavljeno stavljanjem samoljepljive vrpce s vidljivom oznakom Državni inspektorat i grbom Državnog inspektorata. Te su trake oštećene pa je Državni inspektorat DORH-u podnio kaznenu prijavu zbog skidanja i povrede službenog pečata i znaka iz čl. 317. Kaznenog zakona”, rekli su nam u Državnom inspektoratu potvrđujući da se ista situacija dogodila i u ovaj mjesec. Zato su, tvrde, podnijeli novu kaznenu prijavu. Inače, za skidanje državnog pečata zakon predviđa kaznu do tri godine zatvora.

Tko može zapriječiti prilaz?

Iz Državnog inspektorata tvrde da su zbog ove situacije tražili Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine da zapriječi ulaz na parcele u vlasništvu države na kojima kamperi ilegalno borave. “Upućujemo vas da se s upitom obratite ovom Ministarstvu”, poručili su nam.

To smo i učinili te smo ministra Ivana Paladinu pitali misli li spriječiti nezakonito korištenje pomorskog dobra. Evo što kažu njegovi suradnici.

“Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine obaviješteno je o mogućnosti da se dio kampa nalazi na čestici zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske. Po zadobivenoj obavijesti pristupilo se utvrđivanju činjeničnog stanja, zatražena su očitovanja nadležne inspekcije, Ministarstva turizma i sporta te je obavljen očevid. Ministarstvo je zaprimilo očitovanja Hrvatskih šuma i Državnog inspektorata o njihovom uredovanju na području spornih kampova te je temeljem utvrđenog od nadležnog državnog odvjetništva zatražilo pokretanje iseljenja osoba koje koriste zemljište u vlasništvu Republike Hrvatske bez ikakve pravne osnove”. Drugim riječima, barijere nisu postavljene već je zatraženo od DORH-a da pokrene postupak iseljenja.

Hoće li itko reagirati?

Pitali smo onda i nadležno Općinsko državno odvjetništvo u Rijeci da nam kaže što će poduzeti. “Ovo državno odvjetništvo poduzima radnje u cilju prikupljanja svih relevantnih činjenica i dokaza potrebnih radi donošenja državnoodvjetničke odluke”, odgovorili su nam nakon što smo dva puta ponovili upit. Dakle, nakon što su Državni inspektorat i Ministarstvo prikupili sve informacije o situaciji s odmorištem kampera u Sibinju Krmpotskom sada će te iste informacije još neko vrijeme prikupljati i državno odvjetništvo.

Ipak, uvjerljivo najbolji odgovor dobili smo iz Carinske uprave RH. Njih smo pitali hoće li reagirati na sumnje o izdavanju nefiskaliziranih računa. No, oni su, kažu nam, utvrdili da je Državni inspektorat još 28. lipnja izdao zabranu rada odmorištu u Sibinju Krmpotskom, pa zaključuju da nema osnove za dodatno postupanje Carinske uprave. To što se zabrana kršila nije ih očito previše zanimalo.

“I Porezna uprava u ovom slučaju obavlja svoj nadzor koji uključuje i nadzor poštivanja Zakona o fiskalizaciji u prometu gotovinom”, dodaju iz Carinske uprave i predlažu nam da im, ako imamo neke sporne račune, pošaljemo kako bi ih provjerili i iskoristili u dokazivanju nezakonitih radnji. Telegram je još u prvom tekstu jedan od spornih računa i objavio.