Telegram komentar: Zašto je predsjednica odjednom postala nervozna i nepristojna?

Malo Telegramovo otkriće razotkrilo je znatno ozbiljniji problem

28.05.2015., Zagreb - Predsjednica Republike i vrhovna zapovjednica Oruzanih snaga Republike Hrvatske Kolinda Grabar Kitarovic odrzala je prijem povodomi Dana Oruzanih snaga RH i Hrvatske kopnene vojske na kojem je promaknula, odlikovala i pohvalila pripadnice i pripadnike OS RH.
Photo: Jurica Galoic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Jedno malo novinarsko otkriće razotkrilo je, čini se, jedan veliki karakterni problem. Telegram je u ponedjeljak objavio da je predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović nazvala predsjednika Sabora Josipa Leku tražeći da prisustvuje saborskoj sjednici o Pirangateu.

Gospodin Leko odgovorio je na telefonski poziv Telegramova novinara te je potvrdio kako ga je gospođa predsjednica uistinu nazvala s takvim zahtjevom. Telegramov se novinar obratio i Uredu predsjednice, gdje nisu željeli odgovoriti na naša pitanja, što je njihovo pravo.

Neobična korespondencija

Nakon što je priča objavljena, i nakon što su stotine tisuća ljudi pročitale kako se predsjednica kanila pozvati na saborsku sjednicu (na što nema poslovnično pravo), Kolinda Grabar-Kitarović počela se dopisivati s Josipom Lekom.

Dok se Leko, u svom dijelu te neobične korespondencije, držao propisa i protokola, argumentirajući uglavnom ad rem (premda katkad pogrešnim i pokroviteljskim tonom), Kolinda Grabar-Kitarović upustila se u ad hominem polemiku ustvrdivši kako je došlo vrijeme za smjenu generacija u hrvatskoj politici (Leko jest mnogo stariji od Grabar-Kitarović) i kako njoj, eto, predavanja iz demokracije neće držati dužnosnik bivšeg sustava.

Leko je, dakle, unaprijed kriv zato što je star i stoga što je javno djelovao i u bivšem sustavu (baš kao i pokojni predsjednik Tuđman). Jasno je da se predsjednica Republike naljutila na predsjednika Sabora zato što je predsjednik Sabora novinarima potvrdio kako se ona doista kanila pozvati na saborsku sjednicu, što je prilično veliki faux pas.

Agresivna reakcija

Nekoliko sati nakon što je nazvala Leku i tražila da dođe u Sabor , predsjednica je izdala priopćenje o Pirangateu, u kojem se saborsko zasjedanje uopće više ne spominje; vjerojatno je u međuvremenu razgovarala sa svojim ustavnopravnim savjetnikom Vladimirom Šeksom, koji ju je morao upozoriti na očiglednu pogrešku.

Potpuno je, nadalje, jasno da svatko ima pravo pogriješiti, pa tako ni gospođi Grabar-Kitarović ne treba zamjeriti zbog jedne, zapravo benigne, pogreške počinjene, sigurni smo, u dobroj namjeri. No, ono što zabrinjava jest njena agresivna reakcija prema Josipu Leki, koji nije nikakav politički radikal i koji gotovo nikada ne provocira neuljudne oblike ponašanja.

Kontrola ljutnje

Predsjednica Republike reagirala je nervozno, ugroženo i nepristojno, kompromitirajući dužnost koju obavlja. Njen ad hominem pristup u komunikaciji s predsjednikom Sabora ispod je razine dostojanstva predsjednice države.

Još je gora činjenica što se ne radi o prvom takvom ispadu: sjetimo se da je prije nekoliko mjeseci zahtijevala ostavku Zorana Milanovića i njegove Vlade, čime je drastično prekršila Ustav.

Čini se da se Kolinda Grabar-Kitarović povremeno suočava s problemom prežestokog temperamenta i kontrole ljutnje kada je riječ o političkim situacijama u kojima se osjeća nelagodno i ugroženo.

Potencijalne eskapade

U posve privatnom razgovoru, nekoliko dana poslije predsjedničkih izbora, jedan od dužnosnika SDP-a bio je konstatirao, sa sasvim malo sarkazma u glasu, kako Josipovićev poraz možda i nije najgori izborni ishod za SDP. ‘Znate što’, kazao je taj političar, ‘Kolindine potencijalne eskapade, koje neće biti moguće izbjeći, mogle bi nam pomoći da pobijedimo na parlamentarnim izborima’. Predsjedničine osobne uvrede upućene predsjedniku Sabora gotovo da potvrđuju takvu procjenu.


Redakcijski komentar uredništva Telegrama