Telegram doznaje imena novih svjedoka protiv Zdravka Mamića: USKOK će ispitati Drpića, Deverića...

Zdravko Mamić nije se na Županijskom sudu žalio na politički progon

FOTO: PIXSELL

Bivši nogometaš “Dinama” Dino Drpić, legenda “plavih” Stjepan Deverić, koji je trenutno trener sestrinske “Lokomotive”, Vlado Kasalo, također bivši “dinamovac” koji trenutno figurira kao skaut iz Maksimira, obitelj Mamić, Tomislav Svetina, direktor “Dinama”, Matej Škegro, financijski direktor “Dinama”… To su samo neka nova imena s popisa svjedoka koji će biti ispitani u nastavku istrage milijunskih malverzacija što se stavljaju na teret braći Zdravku i Zoranu Mamiću, te Damiru Vrbanoviću, koji je trenutno izvršni dopredsjednik HNS-a.

Žalbe njihovih odvjetnika na rješenje o otvaranju istrage, te na odluku suda da ih se smjesti u istražni zatvor očekuju se već sutra.

Može se očekivati da će braća Mamić još jednom u žalbi argumentirati kako bi kao garancija za njihov izlazak na slobodu trebala biti prihvaćena obiteljska kuća na Tuškancu čija je vrijednost procjenjena na gotovo 20 milijuna kuna. U to je Zdravko Mamić već pokušao uvjeriti istražnu sutkinju Županijskog suda u Zagrebu Ernu Dražančić, kojoj je punih sat i pol vremena objašnjavao zašto nije kriv, te kako zapravo izgleda svijet nogometnih transfera.

Mamić se nije sutkinji žalio na politički progon

Pri tome, kako doznajemo, niti jednom nije, u sebi svojstvenom stilu, podigao glas, niti je izrekao ijednu uvredljivu riječ, očito svjestan da se nalazi pred ženom u čijim je rukama njegova sloboda. Nije spominjao ni političke motive kaznenog progona što je protiv njega pokrenut.

Zapravo je Zdravko Mamić vrlo detaljno opisao sklapanje ugovora o transferima, no je li pri tome spominjao i anekse nije nam potvrđeno.

Prema informacijama do kojih je došao “Telegram”, ugovori s Mamićem kakve su imali Luka Modrić i Dejan Lovren nisu jedini te vrste u domaćem nogometu. Zato obrane planiraju sudu priložiti sve slične ugovore što su na razini Zagrebačkog i Hrvatskog nogometnog saveza sklopljeni s igračima. Jedan od najstarijih takvih ugovora imao je bivši reprezentativac Boško Balaban.

I pozajmice su oporezive

– Takvi ugovori bili su nužni za zadržavanje određenih igrača u klubovima, jer bi u protivnom napustili Dinamo čim bi im se ukazala bilo kakva imalo bolja prilika. Ne bi čekali da mi Zdravko Mamić osigura unosan transfer, objašnjavaju nam poznavatelji načina Mamićevog poslovanja.

Drugo je pak pitanje jesu li Mamići uredno plaćali sve poreze. I dok njihovi odvjetnici tvrde da pozajmice što ih je prema sumnjama USKOK-a dobio Zoran Mamić, nisu bile podložne oporezivanju, Zakon o porezu na dohodak govori drugačije. Prema njegovim odredbama pozajmice su već godinama podložene oporezivanju, a posebno se porez obračunava kada istekne rok povrata posuđenog novca. Naime, tada se to osobi koja ga je uzela, smatra dohotkom na koji moraju biti plaćena davanja državi. U slučaju Zorana Mamića treba razjasniti jesu li prošli svi rokovi za vraćanje nešto više od 24 milijuna kuna što ih je posudio od “Dinama”, a ta je pozajmica kasnije “zatvorena” kreditom koji je u Karlovačkoj banci podigao Mamić, proslijedivši novac preko računa Dejana Lovrena.