Teorija bivšeg agenta CIA-e o Al-Qaidi nimalo se neće svidjeti Obami

Michaell Morell napisao je knjigu u kojoj žestoko kritizira propuste CIA-e

 Win McNamee/Getty Images/AFP
FOTO: AFP

Bivši zamjenik ravnatelja CIA-a Michael ­Morell napisao je knjigu u kojoj kritizira rad američkih obavještajnih agencija, priše Washington Post.

Morell najviše zamjera tajnim službama što su totalno krivo procijenile događanja na Bliskom istoku i sposobnost Al-Qaide da iskoristi situaciju i vrati se u igru nakon smrti svoga vođe Osame Bin Ladena.

Iz CIA-e su, piše Morell, totalno optimistično vjerovali kako Al-Qaida neće ojačati, pa je stoga izostala i pravovremena reakcija prilikom početka Arapskog proljeća, pokreta koji je rušio vlade na Bliskom istoku i Sjevernoj Africi. Arapsko proljeće započelo je uličnim prosvjedima u Tunisu koji su rezultirali osnaženjem Al-Qaide u zemljama kao što su Egipat, Libija, Sirija, Irak i Jemen.

U CIA-i su vjerovali kako će ovi događaji zapravo oslabiti, a potom i dokrajčiti Al Qaidu. Krive procjene i propuste CIA-e vezane za Arapsko proljeće, priznali su kasnije i sami viši američki obavještajci.

“Umjesto naših predviđanja, Arapsko proljeće je postalo itekako korisno za islamske ekstremiste na području Bliskog istoka i Sjeverne Afrike. Slobodno možemo reći kako se Arapsko proljeće pretvorilo u Arapsku zimu”, piše Morell u svojoj knjizi.

Bio “veza” između SAD-a i Egipta

Morell kao razlog tome što CIA i ostale obavještajne agencije nisu predvidjele Arapsko proljeće navodi to što su se tijekom vremena previše počeli oslanjati na svoje kolege u bliskoistočnim zemljama koji su im davali uvide u cijelu situaciju. Tako zapravo nikada nisu imali informacije iz prve ruke.

Morell priznaje i kako je svojedobno od jednog od bivših šefova CIA-e dobio zadatak da bude veza između Obamine vlade i egipatskog šefa tajnih službi Omara Suleimana. Morellu je rečeno kako Suleiman u ime predsjednika Hosnija Mubaraka traži neku američku vezu. Na taj način je preko Suleimana tekla komunikacija s Mubarakom.

Morellova knjiga prati tri desetljeća njegove karijere, a uglavnom piše o protuterorističkim misijama, počevši od kobnog 11.rujna 2001. poznatog terorističkog napada na “američke blizance”. Sve vrijeme od toga događaja pa do danas, Morell naziva “Veliki rat našeg vremena”.

Former Deputy CIA Director  Morell Testifies At House Hearing On Benghazi Attacks

Iz CIA-e odbili komentirati Morellove kritike

Iz CIA-e su odbili komentirati kritike koje je Morell iznio u svojoj knjizi, ali američki dužnosnici su naglasili da su se događaji vezani uz Al-Qaidu neočekivano i brzo okrenuli u korist Al-Qaide. Razlog tome, navode iz CIA-e, je što politički pokreti na Bliskom istoku, koji su izgledali obećavajuće u početku, uglavnom nisu uspjeli dovesti do učinkovitih novih vlada. Tada je, kako kažu, sve krenulo po zlu.