Tip koji je bio vlasnik Silk Roada, onog servisa za online kupnju droge, osuđen je na doživotni zatvor

Rossa Ulbrichta čeka još i suđenje za 6 naručenih ubojstava

Lažne isprave Rossa Ulbrichta
FOTO: USGOV

Ross Ulbricht je osuđen na doživotnu kaznu zatvora zbog upravljanja Silk Roadom, nekad najvećim online servisom za kupovinu i prodaju ilegalnih stvari, javlja Guardian. Prije nego je sutkinja Katherine Forrest izrekla kaznu, sudu su se obratile obitelji žrtava koje su umrle zbog predoziranja drogama koje su kupili putem Silk Roada. Ulbricht je tada počeo plakati i rekao: “Nikad nisam htio da se to dogodi. Volio bih kad bih mogao otići u prošlog i uvjeriti samog sebe da krenem nekim drugim putem.”

Ulbricht je dobio pet zatvorskih kazni; jednu od 20 godina, jednu od 15, jednu od pet i dvije doživotne. Svih pet kazni će odsluživati istodobno. Silk Road je nekad bio najveći online servis za kupovinu svega ilegalnog; od droge do ubojstava. Toj stranici se pristupalo putem programa TOR koji služi za anonimizaciju internet prometa i zaobilaženje zabrana pristupa nekim stranicama koje nameću vlasti nekih država.

Putem Silk Roada prodano robe u vrijednosti 200 milijuna dolara

U ožujku 2013. godine, Silk Road je imao 10.000 artikala za prodaju, a 7.000 njih su bile droge svih vrsta. Samo šest mjeseci kasnije je Ulbricht uhićen i optužen da je upravljao tom stranicom pod pseudonimom Dread Pirate Roberts. Tužitelji su izjavili da je putem Silk Roada prodano robe u vrijednosti od više od 200 milijuna dolara, te da je Ulbricht uzeo proviziju u iznosu od 13,2 milijuna dolara.

Pregled početne stranice Silk Roada
Pregled početne stranice Silk Roada USGOV

Ulbricht je proglašen krivim u veljači nakon suđenja koje je trajalo četiri tjedna i neobično kratkog zasjedanja porote. Proglašen je krivim po svim točkama optužnice; od prodaje narkotika do pranja novca. Tužitelji su izjavili da je Ulbricht čak naručio ubojstvo 6 osoba, ali to suđenje će se tek održati u Marylandu.

armory

Tijekom suđenja, Ulbricht i njegov odvjetnik Joshua Dretel su tvrdili da je Ulbricht zapravo žrtva hakiranja te da je on zapravo žrtveno janje koje je pravi krivac namjestio. Uzevši u obzir dokaze koji su podastrijeti poroti, nije ni čudo da mu nisu povjerovali. Naime, agenti koji su uhitili Ulbrichta, su ga uhvatili za laptopom koji je imao otvoreno administratorsko sučelje Silk Roada, chat prozor s korisničkim imenom Dread Pirate Roberts i najbitnije, na računalu su pronašli Ulbrichtov dnevnik. Dnevnik u kojem je u detalje opisan skoro svaki dan i gotovo svaka aktivnost na Silk Roadu.

GX-102B1

Nakon što je proglašen krivim, Ulbricht i njegov odvjetnik, su tvrdili da je on zapravo pomagao svojim klijentima. Njih dvojica su tvrdili da je Silk Road pružao sigurniju uslugu od običnih uličnih dilera, ali barem šest smrti od predoziranja koje se povezuju sa Silk Roadom govore da Ulbricht baš i nije toliko različit od uličnih dilera.