Tjedan između Božića i Nove godine nije bio posve mrtav. Recimo, doznali smo da nam je Vlada godinama lagala kako će kupiti Inu

Markovina komentira najvažnije događaje u tjednu za nama

Posljednji tjedan godini, između Božića i Nove godine, nije obilovao s previše vijesti. Uz standardno bavljenje omikronom, vijesti tjedna su odustajanje od kupovine INE, premijerov posjet Baniji i novi simbolički ratovi u Bosni i Hercegovini. Ujedno je pronađeno solomunsko rješenje za sljemensku žičaru, u Crnoj Gori smo imali zanimljiv slučaj upada u banku, dočekali smo Novu godinu i francusko predsjedanje Europskom unijom i saznali da je ekosustav Neretve ugrožen prodorima mora te se oprostili s upravom zagrebačkog HNK-a.

Odustanak od kupovine INE

Bilo je jasno još od prvog momenta da je ideja o kupovini INE bila suluda i tek u svrhu političkog marketinga, ali Plenkoviću se mora priznati da je dugo inzistirao na njoj. Sada smo konačno suočeni s formalnim pauziranjem procesa i novom arbitražom, iako je svima jasno da od stvarne kupnje neće biti ništa. Uostalom, odavno je došlo vrijeme da se podvuče crta pod onim što je nepovratno izgubljeno i krene s nekim drugačijim politikama, no nismo dočekali ni jedno, ni drugo.

Premijer na Baniji

Za ovu tvrdnju nema boljeg primjera od situacije na Baniji, na kojoj godinu dana nakon potresa ništa nije, ne samo obnovljeno, nego nije niti započeto. Ako ne računamo vjerske objekte. Stoga jeste bitno što je premijer Plenković smogao hrabrosti da ode među ljude tamo i pokupi zvižduke. Ponajprije jer ih je zaslužio, a potom što ga možda i potakne na konačno konkretno djelovanje koji će omogućiti ljudima na Baniji pristojan život.

Sljemenska žičara

Da do podvlačenja crte i novih politika teško dolazi, najbolje znaju u novoj zagrebačkoj vlasti koja će očito pristati na to da se kreativnim zakonskim rješenjem legalizira predimenzionirana Bandićeva sljemenska žičara. Istina je da tek sada, od sljedeće godine imaju situaciju u kojoj će sve ovisiti o njima, kao i to da je Bandić ostavio more problematičnih stvari i projekata, ali bi bilo šteta da se ovaj jedinstveni izborni uspjeh svede tek na kontroliranu sanaciju štete.

Okupacija banke u Crnoj Gori

Iz Crne Gore pak stižu vijesti koje se konačno ne bave političkim odnosima u zemlji, nego egzistencijalnim pitanjima. Naime, jedan čovjek se zabarikadirao u banku, tražeći isplatu dugovanja otpuštenim radnicima Primorke, što je začuđujuće prvi takav slučaj u regiji poharanoj privatizacijskim malverzacijama u kojima su primarno oštećivani radnici. Ova činjenica govori mnogo toga, ali u ovim okolnostima najviše to da ipak egzistencija ide prije nacionalnog pitanja.

Problematični Djeda Mraz

Što još uvijek nije slučaj u Bosni i Hercegovini, zemlji u kojoj je blokirana svaka perspektiva i pred kojom je najneizvjesnija godina od rata, posebno ukoliko se zbog odbijanja dogovora oko izmjena Izbornog zakona, izbori bojkotiraju u krajevima s hrvatskom većinom. Na sve to iznova se pokreću simbolički ratovi, kojima je u središtu revolt protiv katoličkih i svjetovnih običaja.

Prvo smo u Bužimu imali uklanjanje jumbo-plakata s čestitkom za Božić, potom plaćeni billboard u Zenici na kojem je pisalo da jelka, Djed Mraz i nova godina nisu u islamskoj tradiciji. Oba slučaja jesu izazvali snažan otpor unutar bošnjačke javnosti, ali ako se nastavi u smjeru da se sve nacionalne stranke i vjerske zajednice počnu zalagati za potpuno razdvajanje zajednica i ukidanje bilo kakvih dodirnih točaka u društvu, Bosna i Hercegovina će doista izgubiti smisao postojanja.

Ugrožen ekosustav Neretve

Da pored političkih i egzistencijalnih, postoje i ozbiljni ekološki problemi kojima se nitko ne bavi, svjedoči i objavljeno istraživanje o ugroženom ekosustavu u dolini Neretve. Tako su u Metkoviću u Neretvi uočene lignje i hobotnice, a u Čapljini raže. No, sve ovo ostaje u domeni znanstvenih istraživanja i van bilo kakvog interesa javnosti, dok ne bude kasno.

Zadnja premijera aktualne uprave zagrebačkog HNK

A aktualna uprava zagrebačkog HNK, odnosno dvojac Dubravka VrgočIvica Buljan odjavila se tradicionalnom dramskom premijerom 30.12., koju su sami uveli. Ovaj put je to bila ‘Genijalna prijateljica’ Elene Ferante, a na kraju njihovog mandata možemo reći da su inicijalno promijenili neke stvari i pokušali iskorake, ponudivši na kraju krajeva dosta prostora domaćim autorima, ali se nisu usudili izaći izvan okvira građanskog kazališta i otvarati bolna pitanja. Što je ZKM nastavio raditi svih ovih godina.

Omikron i Nova godina

Na koncu, u novu godinu svijet je uplovio pod tenzijama zbog omikrona, proslave su bile limitirane, ali je izvjesno da se u 2022. ipak gleda s optimizmom, jer od prethodne teško može biti gora. U novu godinu ušli smo s francuskim mandatom na čelu Europske unije i negdje se čini da bismo u njoj mogli vidjeti nekakav rasplet situacije u regiji.