Tko je čovjek koji je austrijske Zelene spasio iz političke nebitnosti i doveo ih na vlast?

Pred Koglerom je zahtjeva zadatak: pomiriti ogromna očekivanja biračke baze s realnošću nove koalicije s konzervativcima

VIENNA, AUSTRIA - SEPTEMBER 29: Werner Kogler of the Austrian Greens Party arrives and celebrates with supporters at an election party of the Greens during the National Council elections on September 29, 2019 in Vienna, Austria. The elections are taking place following the so-called Ibiza affair, which brought down then Vice-Chancellor and leader of the FPOe, Heinz-Christian Strache, but also eventually led to the dissolution of the entire government. The Austrian People"u2019s Party of former Chancellor Sebastian Kurz is leading solidly in polls going into the election with the Social Democrats (SPOe) and Freedom Party (FPOe) in second and third place, respectively. In fourth place and with likely the biggest points gain is the Austrian Greens party. (Photo by Michael Gruber/Getty Images)
FOTO: Getty Images

Werner Kogler bio je toliko razočaran predloženim proračunom, da se odlučio na dosta nesvakidašnji način izraziti svoj protest: u austrijskom parlamentu održao je maratonski govor protiv proračunskog prijedloga koji je predviđao štednju. Tim je govorom ušao, barem zasad, u povijest – govorio je, kako su tada javljali mediji, 12 sati i 42 minute. U dva sata poslije ponoći svoj je istup zaključio rečenicom: „To je zapravo sve što sam želio reći”.

Devet godina kasnije Werner Kogler trebao bi postati vicekancelar, drugi čovjek nove austrijske vlade pod vodstvom novog-starog kancelara Sebastiana Kurza. Koglerova stranka Zeleni prvi puta u povijesti ulazi u saveznu vladu. Prije dvije godine, kada je privremeno stao na čelo stranke, Kogler teško da se mogao nadati da će Zeleni u tako kratko vrijeme prijeći put od ruba političke propasti do sudjelovanja u vladi na nacionalnoj razini.

Na rubu beznačajnosti

Kogler je vodstvo stranke preuzeo u trenutku kada su Zeleni bili na koljenima. U listopadu 2017. godine u Austriji su održani parlamentarni izbori na kojima je stranka potučena: s dotadašnja 24 zastupnika u donjem domu parlamenta pali su na – nulu. Nije im pomoglo ni to što je samo godinu dana ranije Alexander Van der Bellen, kao nezavisni kandidat uz potporu Zelenih, postao predsjednik. U četiri godine izgubili su 390 tisuća birača. Bio je to njihov najgori rezultat u tri desetljeća.

U tome je ulogu igrao i unutarnji raskol koji je potresao stranku tri mjeseca pred izbore. Jedan od istaknutijih članova izašao je na izbore s vlastitom listom privukavši veliki broj glasača Zelenih, dok je dio birača, kako su pokazale kasnije analize, prebjegao i socijaldemokratima. Nakon izbornog debakla, stranka je očekivano i dalje bila u rasulu, kada je privremeno vodstvo preuzeo Kogler. On je tada već bio desetljećima uključen u oblikovanje austrijske zelene političke scene, a moguće je i da je jednostavno bio jedini koji se u tom trenutku usudio preuzeti stranku koja je opasno plesala na rubu političke beznačajnosti.

Početak povratka Zelenih

Čovjek koji je dotad obnašao mnoge dužnosti u stranci – među ostalim, bio je i njezin zastupnik u parlamentu od 1999. do 2017. godine – sada je, na novoj poziciji, zasukao rukave, figurativno i doslovno. Kako su pisali austrijski mediji još tamo od izbora za Europski parlament u svibnju, Kogler je cijelo vrijeme neumorno radio na tome da izvuče Zelene iz problema, spasi stranačke financije, pomladi vodstvo stranke i vrati stranku njezinim ključnim temama, ekologiji i pravednosti. Na europskim izborima već je bilo vidljivo da se stranka vraća: broj glasača koji je tada zaokružio Zelene bio je približno isti brojci koju su osvojili na parlamentarnim izborima 2013. godine.

U kampanji za parlamentarne izbore Kogler je i doslovno zasukao rukave. Mediji su bili puni njegovih fotografija sa zavrnutim rukavima na jednobojnim košuljama, bez kravate, i s neobičnim, vrlo upečatljivim neonski zelenim naočalama za sunce. I takav ležerni imidž zasigurno je bio u službi privlačenja birača, pogotovo mlađih generacija. Ali, nije naravno bio presudan.

Ekološke teme u kampanji

Izvanredni parlamentarni izbori održani su krajem rujna, nakon što je u tzv. Ibiza skandalu neslavno propala vlada Austrijske narodne stranke Sebastiana Kurza i krajnje desne Slobodarske stranke. Da se bivša vlada nije poskliznula, Zeleni su, dakle, u oporbi mogli čekati još nekoliko godina, ali su se okolnosti posložile tako da su Austrijanci na birališta izašli u trenutku kada je briga zbog klimatskih promjena počela sve više zaokupljati mainstream politiku u cijeloj Europi. A za razliku od konzervativaca i socijaldemokrata, Zeleni, dakako, imaju puno uvjerljiviju poziciju kada se radi o ekološkim temama.

Austrijski institut SORA u postizbornoj je analizi istaknuo da su dvije godine ranije – na izborima u kojima Zeleni nisu prešli izborni prag – dominantne teme u kampanji, o kojima su birači najčešće raspravljali, bili imigracija i azil. Ovoga rujna, navode istraživači SORA-e, po prvi puta su na vrhu prioriteta bili okoliš i klima. Trećina birača tvrdila je da su vrlo često razgovarali baš o tim temama.

Najbolje od oba svijeta

Tu je poveznicu s globalnim pokretom za borbu protiv klimatskih promjena, koja je očito austrijskim biračima bila izuzetno bitna, neizravno u izbornoj noći istaknuo i sam Kogler. „Ovo je naša nedjelja za budućnost”, poručio je, među ostalim, svojim pristašama te istaknuo: „Želimo moći pogledati u oči mlade ljude koji prosvjeduju diljem svijeta i kazati im da ćemo učiniti sve što možemo za njihovu budućnost”. Nedjelja za budućnost zvuči kao jasna aluzija na „Petak za budućnost”, globalni pokret mladih za zaštitu klime.

Pregovori o koaliciji s ÖVP-om nisu bili jednostavni, potvrdili su ovoga tjedna Kurz i Kogler. Dogovor je formuliran na više od 300 stranica, a još ga treba potvrditi stranački kongres u subotu. Vjerojatni budući kancelar Kurz uvjerava da sporazum uspješno spaja „najbolje od oba svijeta”, konzervativaca i zelenih. Pred Koglerom je ipak zahtjevniji zadatak nego pred novim-starim kancelarom: morat će vrlo vješto balansirati između očekivanja svoje biračke baze (koja su, nema sumnje ogromna, jer ovo je prvi puta da Zeleni na ovakav način preuzimaju odgovornost za nacionalnu politiku), a da istovremeno sačuva ovo novo, nesvakidašnje političko savezništvo.