Tko je misteriozni saudijski princ koji vodi vojnu intervenciju u Jemenu?

Svi se pitaju tko je ustvari omiljeni sin kralja Salmana bin Abdul-Aziza

FOTO: Wikipedia

On je tvorac i javno lice iza najodvažnije vojne kampanje Saudijske Arabije u posljednjih 100 godina. Ali unatoč tome, princ Mohammed bin Salman, novi, nedavno postavljeni ministar obrane, ostaje misteriozna ličnost o čijem se životu vrlo malo toga zna. Kako u Kraljevini, tako i u inozemstvu.

S iznenadnim dolaskom na moćnu poziciju prije dva mjeseca, mladi Mohammed, inače omiljeni sin kralja Salmana bin Abdul-Aziza, uspio je ostati tajanstven, čak i dok predvodi intervenciju arapske koalicije protiv Iranom ohrabrenih Huti pobunjenika u Jemenu.

Lice s plakata

U svega tjedan dana princ Mohammed, čovjek kojeg su upravo njegova mladost i neiskustvo sve donedavno sigurno skrivali od pogleda i znatiželje javnosti, postao je lice s plakata saudijske vojne kampanje, prozvane “Operacija Odlučna Oluja”, kao i utjelovljenje nedavnog zaokreta u sve ratobornijoj politici prema susjedima u regiji.

YEMEN-CONFLICT-DEMO
Jemenski narod prosvjeduje protiv intervencije AFP

“On je misterij”, kaže Emile Hokayem, analitičar specijaliziran za Bliski Istok. Hokayem nije usamljen, s njim se slaže i niz drugih stručnjaka jednostavno osupnutih koliko toga malo znaju o miljeniku saudijskog kralja. Dok se pitanja o princu Mohammedu gomilaju, analitičari se slažu u jednoj stvari. Mohammed je iznikao kao jedan od najutjecajnijih faktora u kraljevskoj obitelji, te vjerojatno najmlađi sa stvarnim političkim utjecajem. Čak je i njegova dob predmet nagađanja i debate. Jedni misle da ima 27 godina, drugi da bi mogao imati 35.

Princ o kojem Saudijci ništa ne znaju

Nakon dolaska na vlast u siječnju ove godine, njegov otac, kralj Salman, postavio je sina Mohammeda na tri moćne pozicije na vlasti. Jedna je mjesto ministra obrane, druga je čelo ekonomskog savjeta, a treća je mjesto šefa kraljevskog dvora.

“Odluka da postavi jednog od najmlađih sinova na tri izrazito utjecajne pozicije samo oslikava kraljevo povjerenje u sposobnosti princa Mohammeda”, tvrdi analitičar za terorizam Fahad Nazer, koji je svojevremeno radio za saudijsko veleposlanstvo u SAD-u. “Muhammed je doista nepoznanica u Saudijskoj Arabiji, to je istina. Građani uopće ne znaju mnogo o njemu”, dodaje Nazer.

YEMEN-CONFLICT
Pobunjenici AFP

Prema podacima objavljenima na internetskim stranicama veleposlanstva Saudijske Arabije, Muhammed je obrazovanje stekao u domovini, jedan od rijetkih koji se nije školovao u inozemstvu, nikad nije bio na važnoj poziciji u vlasti, niti ima bilo kakvo vojno iskustvo.

Glavna sila u regiji

Thomas Lippman, ugledni analitičar i autor knjige “Saudi Arabia on the Edge: The Uncertain Future of an American Ally”, izrekao je vrlo zanimljivu tezu u članku objavljenom prošlog tjedna. Naime, Lippman smatra da bi iza konačne odluke kralja Salmana o vojnoj intervenciji u Jemenu mogao stajati upravo mladi princ. Lippman misli da je Muhammed taj koji je kralja nagovorio na lansiranje prvih zračnih napada prošloga tjedna na jemensku prijestolnicu Sanu.

Izraelski list Haaretz piše da je princ Muhammed uspio uvjeriti Sudan, saveznika Irana koji podupire pobunjenički ustanak u Jemenu, da se pridruži Saudijskoj Arabiji u borbi protiv njih.

Stručnjaci kažu da se prinčeva ratoborna politika podudara sa zaokretom u saudijskoj vanjskoj politici. Unatoč milijardama dolara potrošenima na razvoj vojske, Saudijska Arabija oduvijek je bila zemlja koja je svoj utjecaj širila kroz financijsku moć i bogatstvo. Neki vjeruju da je ovaj preokret u vanjskoj politici rezultat rastućeg javnog mišljenja mladih Saudijaca koji smatraju da bi njihova kraljevina trebala biti glavna sila u regiji.

“Čini se da je stigla generacija koja ima više samopouzdanja. Smatraju da Saudijska Arabija mora pokazati mišiće i podvući liniju u pijesku. Ne žele više biti pod pritiskom Irana”, kaže profesor političkih znanosti Abdulkhaleq Abdulla.

Otkako je počela ratna kampanja na Jemen, saudijski mediji konstantno u prvi red guraju lik moćnog novog saudijskog princa. Tamošnji društveni mediji prepuni su Muhammedovih fotografija, a grupe odanih sljedbenika koje mu pridodaju gotovo nadljudske moći sve su brojnije.

Unatoč stotinu ratnih zrakoplova, 150.000 vojnika i rastućoj koaliciji, saudijska pobjeda u Jemenu daleko je od sigurne.