Tko je pisao zakon o Agrokoru i zašto nam to ne žele reći? Evo ključnih činjenica

Ministarstvo gospodarstva odbija dati te informacije

03.05.2017., Zagreb - Nakon nekoliko burnih dana Sabor je nastavio 3. sjednicu raspravom o zahtjevu za opozivom ministra Zdravka Marica. Zdravko Maric, Martina Dalic, Andrej Plenkovic. 
Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Zakon o postupku izvanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za Republiku Hrvatsku, poznatiji jednostavno kao zakon o Agrokoru, stupio je na snagu prije nešto više od mjesec dana. Izradila ga je Vlada u suradnji sa stručnjacima, no zapravo nikad nije navedeno o kojim se tu točno stručnjacima radi.

Današnjim rješenjem Ministarstva gospodarstva u kojem odbijaju zahtjev SDP-ovca Peđe Grbina koji je tražio popis pravnih i financijskih stručnjaka koji su davali mišljenje prilikom izrade ovog zakona, cijela je stvar postala još neobičnija. Tim više što je obrazloženje ministarstva dosta neozbiljno; tvrde da nisu izradili popis. Izvukli smo nekoliko ključnih činjenica o tome.

1. O kojem se zakonu radi?

Zakonom koji je u javnosti postao poznat kao zakon o Agrokoru, Vlada je, nakon eskalacije krize u Agrokoru, pokušala sanirati situacija u najvećoj hrvatskoj privatnoj kompaniji. Donošenjem zakona Vlada je u Agrokor poslala svoga povjerenika, gospodina Ante Ramljaka, koji je potom preuzeo vodstvo firme.

2. Sličan zakon postojao je i puno ranije

Ni tjedan dana nakon stupanja zakona na snagu, u medijima se pojavila zanimljiva teorija, a to je da je dio zakona prepisan iz Jugoslavnije. Kako je objavio 24 sata, javio im se jedan ekonomist s dugim iskustvom u restrukturiranju posrnulih tvrtki te skrenuo pozornost da je isti zakon postojao u SFRJ, a zvao se Zakon o prinudnom poravnanju, stečaju i likvidacij. Krunoslav Olujić, bivši predsjednik Vrhovnog suda, za isti je medij rekao nešto na sličnom tragu, da smo zakon o Agorkoru preuzeli iz jugoslavenskog zakonodavstva.

3. Grbin tvrdi da su iza zakona Rusi

SDP-ov Peđa Grbin 20. travnja napao je Vladu za sukob interesa. Grbin je rekao kako su objavljene informacije po kojima zakon o Vladi nije pisan samo u Vladi već je u njegovoj izradi sudjelovalo i odvjetničko društvo za koje postoji indicija da je povezano sa VTB bankom, koja je jedan od najvećih kreditora Agrokora. “Odlaskom Agrokora u stečaj njezini bi financijski interesi bili ugroženi. Stupanjem na snagu tog zakona onemogućeno je da Agrokor ode u stečaj”, rekao je Grbin tada.

4. Ministarstvo demantiralo Grbina

Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta odbacilo je Grbinove tvrdnje. “Ministarstva na izradi Zakona nisu angažirala ni domaće niti strane konzultante, već je kroz dulje razdoblje u različitim fazama izrade zakona o određenim zakonskim rješenjima zatraženo mišljenje više vanjskih pravnih i financijskih stručnjaka različitih područja ekspertize i specijalizacije”, stoji priopćenju koje su objavili povodom Grbinovih napada. Tada su poručili i da nitko od stručnjaka od kojih je zatražen savjet u procesu izrade prijedloga zakona nije bio honoriran. Navode i kako su na izradi zakona inače sudjelovali stručnjaci Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta i stručnjaci Ministarstva pravosuđa.

5. Obavijest zagrebačkog Trgovačkog suda

Zagrebački Trgovački sud 29. travnja poslao je obavijest svim vjerovnicima Agrokora i svim njegovim ovisnim i povezanim društvima. U obavijesti piše da se za sve upite, upute i obavijesti mogu obratiti izvanrednom povjereniku na mail izvanredna.uprava@savoric.com. Radi se dakle o odvjetničkom društvu koje je Grbin optužio da su sudjelovali i u pisanju zakona pa je ponovno upozorio na sukob interesa. “Prošlog tjedna sam sa saborske govornice ukazao na opasne indicije da je jedno odvjetničko društvo koje je bilo uključeno u zastupanje određenih ruskih banaka i čitavog niza drugih subjekata, radilo na izradi Zakona, a nakon toga je uključeno u zastupanje Agrokora nakon što je u njega došao Vladin povjerenik”, rekao je SDP-ovac tada.

6. Vladajući sada tvrde da ne znaju tko je točno sudjelovao u izradi zakona

SDP-ov Grbin objavio je danas na društvenim mrežama rješenje koje je dobio od Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta. Ministarstvo odbija njegov zahtjev za pristup informacijama kojim je tražio popis pravnih i financijskih stručnjaka koji su davali mišljenje prilikom izrade tzv. zakona o Agrokoru. “Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta nije izradilo popis, zapis ili bilo koji drugi oblik dokumenta koji bi sadržavao popis pravinih i financijskih stručnjaka koji su davali mišljenja te nije zatražilo, niti posjeduje, pisani tekst mišljenja istih, u svezi izrade Prijedloga zakona”, stoji u objašnjenju Ministarstva.

7. Grbin najavio da će se žaliti

U rješenju koje je Grbin dobio, a koje potpisuje ministrica Martina Dalić stoji da se u roku od 15 dana može žaliti Povjerenici za informiranje. Kako je Grbin potvrdio Telegramu, to će i napraviti pa daljnji razvoj ovog slučaja sada ovisi o Povjerenici za informiranje Anamariji Musi.