Nekad je nužno odabrati stranu

Točno godinu dana nakon tragedije MH17, Australci su objavili novu snimku koja prikazuje separatiste kako kopaju po stvarima poginulih

Proruski pobunjenici su isprva bili uvjereni da su srušili vojni zrakoplov

FOTO: prtscr/News.com.au

Dok su prekopavali po stvarima mrtvih putnika poginulih na letu MH17 Malaysia Airlinesa, koji je srušen 17. srpnja 2014. godine, proruski su pobunjenici shvatili da nije srušen ukrajinski vojni zrakoplov već putnički, otkriva ekskluzivna snimka koju je objavio News.com.au.

Prije točno godinu dana, 298 putnika i članova posade na putničkom letu prema Kuala Lumpuru poginulo je nakon što je njihov zrakoplov srušen iznad istočne Ukrajine, oko 40 kilometara od granice s Rusijom. Dosad je snimljeno mnoštvo videomaterijala mjesta gdje je pao zrakoplov, ali sada je objavljena snimka samih pobunjenika kako dolaze na mjesto pada. Pobunjenici su bili uvjereni da su srušili ukrajinski vojni zrakoplov koristeći rakete zemlja-zrak.

Snimka predana istražiteljima

Australski mediji koji su prvi došli u posjed tih videosnimki predali su ih međunarodnoj ekipi za istragu pada malezijskog zrakoplova, koju čine istražitelji iz Australije, Belgije, Malezije, Nizozemske i Ukrajine. Oni nisu htjeli komentirati snimku, ali će im zasigurno pomoći u istrazi koju će završiti za četiri mjeseca.

Snimka, koja izvorno traje 17 minuta, skraćena je i prikazuje samo neke od relevantnih trenutaka pronalaska zrakoplova.

Što se taj dan dogodilo?

Naoružana pobunjenička postrojba iz Donjecka krenula je na mjesto pada vojnog zrakoplova i počeli su potragu za ukrajinskim pilotima koji su navodno iskočili iz zrakoplova kojeg su pobunjenici srušili.

Ostaci zrakoplova MH17
Ostaci zrakoplova MH17 prtscr/News.com.au

Na snimci se čuje razgovor osobe, za koju australski mediji tvrde da je zapovjednik, kako govori da su srušena dva zrakoplova te daje naredbe da civile udalje s mjesta nesreće. Zapovjednik je također tražio da lica prisutnih ne budu vidljiva na snimkama, što im nije uspjelo.

Proruski pobunjenik
Proruski pobunjenik prtscr/News.com.au

Pobunjenici su imali informacije da je ukrajinski ratni zrakoplov Suhoj srušio malezijski putnički zrakoplov te da su pobunjenici poslije toga srušili ukrajinski zrakoplov. Međutim, pobunjenici su odmah se zapitali gdje je Suhoj, zato što je u okolici Donjecka pao samo jedan zrakoplov. Uskoro su shvatili da su zapravo srušili civilni zrakoplov.

Pobunjenici su shvatili da je srušen civilni zrakoplov
Pobunjenici su shvatili da je srušen civilni zrakoplov prtscr/News.com.au

U jednom trenutku je zapovjedniku pokazana identifikacija stjuardese, a on je to prokomentirao: “Vidiš da su stranci. Vidiš da su Malezijci.”

Jedan od pobunjenika je pitao: “Tko im je otvorio koridor za letenje?”

Možda i najveću pomutnju su izazvale papige. Naime, pošiljka papiga je bila poslana za Kuala Lumpur u teretnom dijelu zrakoplova. “Čak su i papige letjele. Ptice su posvuda, evo jedne, eno i druge. Otkud?” prenose australski mediji da su pobunjenici govorili.

Pobunjenici su shvatili da je srušen civilni zrakoplov
Pobunjenici su shvatili da je srušen civilni zrakoplov prtscr/News.com.au

Osnivanje posebnog suda za rušenje MH17

Profesor Gideon Boas sa Sveučilišta Monash je rekao da će ova snimka imati iznimno bitnu ulogu u identifikaciji pojedinaca koji su odgovorni za pad zrakoplova, prenosi News.com.au

“Mislim da pruža iznimno čvrste dokaze, ne samo o grupi ljudi koji su srušili zrakoplov, ali i pokazuje lica pojedinaca. Uvjeren sam da će imati ogromnu važnost. Sada će biti jako teško uvjeravati ljude alternativnim objašnjenjima o padu zrakoplova ili govoriti da nema potrebe za uspostavljanjem suda koji će suditi odgovornima.” rekao je profesor Boas.

Države iz kojih su žrtve, Australija, Belgija, Nizozemska i Malezija te Ukrajina u kojoj je pao zrakoplov traže osnivanje posebnog suda za suđenje odgovornima za pad zrakoplova. Međutim, potrebno je odobrenje Rusije zato što takav sud zahtijeva jednoglasnu odluku Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda. Rusija je već spomenula da neće podržati osnivanje takvog suda. Profesor Boas kaže da će Rusija biti pod iznimno pod velikim pritiskom da pristane na osnivanje posebnog suda ili barem pruži odštetu žrtvama obitelji kako ne bi došlo do suđenja.

Suđenje čak i uz ruski veto

“Čak i ako Rusija uloži veto na rezoluciju za osnivanje posebnog suda, bit će ogroman pritisak na međunarodnu zajednicu za otvaranje istrage i suđenja. Netko je dao tu snimku i očito je da postoji određena doza suosjećanja i očito je da je netko spreman pružiti dokaze. Sve to ukazuje da bi dobro provedena istraga imala dosta velike šanse za uspjeh.” tvrdi profesor Boas.

Čak i ako Rusija odbije podržati osnivanje posebnog suda, moguće je osnovati sud u kojem će sudjelovati samo zemlje koje su povezane s tim događajem. Takav primjer je suđenje za napad na Pan Am 103 koji je srušen iznad Lockerbia u Škotskoj. Pan Amov let 103 je srušen 21. prosinca 1988. nakon što je aktivirana bomba koju su postavili dvojica Libijaca. Još jedna mogućnost je da Ukrajina podigne optužnicu protiv napadača te da im se sudi za kršenje ukrajinskih zakona.

“Mislim da će biti puno veći pritisak da se nešto učini i to brzo nakon objave ove snimke.” dodao je profesor Boas.