Todorić podnio prijavu protiv Ramljaka, Dalić i Wagnera. Tvrdi da je Ramljak otkrio povlaštene informacije Knightheadu

Sada je na potezu DORH koji mora odlučiti je li ova prijava osnovana

Odbjegli vlasnik Agrokora Ivica Todorić podnio je, kako je i najavio, kaznenu prijavu protiv izvanrednog povjerenika Ante Ramljaka, potpredsjednice Vlade i ministrice gospodarstva Martine Dalić i šefa Fonda Knighthead Capital Management Thomasa Wagnera. Prijavio ih je, kako doznajemo, za zlouporabu povlaštenih informacija i zlouporabu povjerenja u gospodarskom poslovanju.

Tim potezom Todorić je, nakon serije napisa na svom blogu, i formalno optužio Ramljaka, ministricu Dalić i Wagnera za kriminal prilikom preuzimanja Agrokora, nakon što je donijet Zakon o postupku izvanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za Republiku Hrvatsku, odnosno Lex Agrokor.

Sporan sastanak u Agrokoru

Tek nakon donošenja tog Zakona i ulaska izvanredne uprave u Agrokor, Fond Knighthead Capital, prema Todorićevim je sumnjama, tražio dodatni rok za ulazak u roll up kredit, zbog čega je odbijeno sto milijuna eura kredita Sberbanke.

Todorić je naveo kako je na sastanku održanom u Agrokoru u drugoj polovici travnja dogovoreno da se omogući Knighthead Capitalu da kupi dovoljno obveznica koncerna kako bi mogao ući u vjerovničko vijeće i sudjelovati u roll up kreditu. Načini i vrijeme stjecanja Agrokorovih obveznica u vlasništvu Knightheada također su lako utvrdive, ističe Todorić, koji je već objavio kako je kroz otkup obveznica i roll up ovaj fond zaradio 246 milijuna eura.

Na potezu su DORH i policija

Zato je Ante Ramljak prijavljen za trgovanje povjerljivim informacijama, dok je prema prijavi Wagner bio onaj koj se povjerljivim informacijama koristio.

Je li Todorićeva prijava zaprimljena u DORH-u danas nam nisu željeli potvrditi. U više navrata DORH je primjenjivao tu praksu nepotvrđivanja kod zaprimanja kaznenih prijava, no nije isključeno da bude objavljena informacija o evenutalno pokrenutim izvidima od strane policije ukoliko tužiteljstvo ocijeni da je sumnje u ovu zlouporabu potrebno istražiti.

Što točno piše u Kaznenom zakonu?

Zlouporabu povlaštenih informacija opisuje Članak 259. Kaznenog zakona. Prema njemu, do tri godine zatvora prijete onome tko raspolažući povlaštenom informacijom za vlastiti ili tuđi račun neposredno ili posredno stekne ili otuđi financijski instrument na koji se ta informacija odnosi, neovlašteno otkrije, priopći, preda ili na drugi način učini dostupnom povlaštenu informaciju drugoj osobi, te protiv onog tko preporuči drugoj osobi ili je navede da stekne ili otuđi financijski instrument na koji se ta informacija odnosi.

Ako je pak ovo kazneno djelo počinila osoba koja je raspolagala povlaštenom informacijom na temelju članstva u upravljačkim ili nadzornim tijelima izdavatelja, na temelju svojeg udjela u kapitalu izdavatelja, pristupa informaciji kroz obavljanje svog posla ili dužnosti ili počinjenog kaznenog djela kazna je viša – do pet godina zatvora. Ukoliko se pak dokaže i značajnija šteta ili imovinska korist krivac može biti kažnjen i s osam godina zatvora. Za zlouporabu povjerenja u gospodarskom poslovanju može se izreći kazna i do 10 godina zatvora.

U stvari još nema istrage za Agrokor

Problematično poslovanje Agrokora počelo se rasplitati još u travnju ove godine, nakon prijave što ju je podnio Božo Petrov, a policijska operacija finalizirana je 16. listopada kada je uslijedila serija uhićenja koja je Telegram detaljno pratio.

Za Ivicom Todorićem, budući da je trenutno nedostupan hrvatskim vlastima, na snazi je međunarodna tjeralica, a istraga protiv njegovih suradnika još nije službeno otvorena. Naime, Todorićevi suradnici, koji od početka procesa niječu krivnju za bilo kakve malverzacije, tvrdeći da detalje spornih financijskih izvješća nisu ni znali, podnijeli su žalbe na USKOK-ova rješenja o otvaranju istrage, a o tim žalbama sada odlučuje Županijski sud u Zagrebu.