Tomašević: 'Tragedija je da nitko dosad u ime Zagreba nije odao počast obitelji Zec. Razgovaramo o dodjeljivanju ulice'

Tomašević je govorio i o zagrebačkom proračunu za 2022. godinu

Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević sa svojim zamjenicima održao je redovnu konferenciju za medije u predvorju Gradske uprave u Zagrebu. Nakon što je zamjenik Luka Korlaet iznio nove informacije o obnovi Zagreba nakon potresa, Tomašević je govorio o gradskom proračunu koji će se naći na sjednici zagrebačke Gradske skupštine u četvrtak.

“Predlažemo proračun od 15,12 milijardi kuna, od čega oko 5 milijardi kuna otpada na proračunske korisnike, odnosno na gradske ustanove koje imaju svoje prihode, koje se većinom financiraju iz državnih izvora, posebno zdravstvene ustanove. Pored toga, ovih 10,19 milijardi kuna odnosi se na proračun Grada u užem smislu”, istaknuo je Tomašević i dodao:

“Proračun je veći za 1,1 milijardu jer će se povećati prihodi od prodaje imovine, nekih nekretnina i prodaje udjela u APIS-u. Povećani su i porezni prihodi. Što se tiče rashoda – za 700 milijuna kuna više ćemo otplatiti duga.” Tomašević je dodao kako se očekuje novac iz Fonda solidarnosti te da će oko 160 milijuna kuna ići za sufinanciranje obnove privatnih zgrada.

‘Neprihvatljiv je amandman HDZ-a’

Gradonačelnik se osvrnuo na amandmane podnesene na proračun istaknuvši kako će prihvatit amandman klupa SDP-a vezano za povećanje kompenzacijske mjere u odnosu na mjeru roditelj-odgojitelj. Rekao je kako je za iduću godinu predviđeno 52 milijuna kuna za izgradnju novih vrtića. “Uz to smo predvidjeli 15 milijuna za najam prostora za brzo povećanje privremenih kapaciteta dječjih vrtića s obzirom na mjeru roditelj-odgojitelj. Prihvatit će se i amandman SDP-a da se taj iznos poveća na 25 milijuna”, kazao je.

Što se tiče ostalih amandmana, Tomašević je rekao kako će prihvatiti jedan od Mostovih kojima se povećava satnica za pomoćnike u nastavi, iako su zastupnici Mosta amandmane dostavili izvan roka. “Satnica je već podignuta na 27 kuna po satu, ali sada se diže na 30 kuna i tu ćemo malo riskirati, nadajući se da ćemo dobiti sredstva iz Europskog socijalnog fonda sljedeće godine, kao što smo uspjeli povući ta sredstva i ove godine”, rekao je Tomašević.

“Nećemo prihvatiti amandman HDZ-a oko mjere roditelj-odgojitelj, kojim su htjeli uzeti oko 200 milijuna kuna subvencije ZET-a za tu mjeru. To je potpuno neprihvatljivo, jer bi značilo da bi time ZET automatski postao gubitaš i ne bi mogao povlačiti sredstva iz EU fondova za obnovu voznog parka”, rekao je Tomašević.

‘Amandmani stranke BM365 protuzakoniti’

Gradonačelnik Zagreba je komentirao i amandmane Stranke rada i solidarnosti, BM365, ustvrdivši kako su predložili protuzakonite amandmane.

“Fascinantno je to što to dolazi od ljudi koji su upravljali ovim gradom. Niti iz prvog pokušaja, niti iz drugog pokušaja nisu uspjeli složiti amandman koji je u skladu sa zakonom. On zadire u opći dio proračuna što je protuzakonito i sadržajno je neprihvatljiv. To pokazuje zašto smo u situaciji u kojoj jesmo”, rekao je Tomašević i nastavio: “Došli su na genijalnu ideju, na isti trik, da se proda Zagrepčanka i Gredelj takva se prodaja ne može realizirati sljedeće godine. Potpuno isti trik, to je vrhunac financijske neodgovornosti.”

O odavanju počasti obitelji Zec

Tomašević, inače, večeras ide na komemoraciju povodom 30. godišnjice ubojstva Aleksandre Zec i njezinih roditelja, kao prvi zagrebački gradonačelnik. Na pitanje oko odavanja počasti obitelji Zec Tomašević je rekao da je “vrijeme da netko u ime Grada Zagreba da pijetet žrtvama”.

“Prihvatio sam poziv udruga i organizacija koje organiziraju komemoraciju obitelji Zec i prije izjava o ulici. Smatram da je 30 godina prošlo od zločina, bilo je krajnje vrijeme da netko oda počast žrtvama tog zločina. Tragedija je da nitko to nije napravio u ime Zagreba. To je gesta pijeteta prema žrtvama i zalog za bolju budućnost Zagreba, gdje nitko neće biti diskriminiran, a kamoli da bi bio izvršen zločin zbog toga”, rekao je gradonačelnik.

Upitan oko prijedloga novog šefa zagrebačkog SDP-a Viktora Gotovca da ulica u Zagrebu nosi ime Aleksandre Zec Tomašević je rekao da će sa SDP-om razgovarati o tome, kao i da će razgovarati sa svim partnerima o “načinima na koje se može komemorirati jedna od najsramotnijih epizoda u povijesti ovog grada”.

Razgovarat će o vraćanju Trga maršala Tita

Na pitanje oko još jednog prijedloga Viktora Gotovca, da se uz ulicu Aleksandre Zec, u Zagrebu vrati Trg maršala Tita, Tomašević je rekao da je kao zastupnik u Skupštini Zagreba glasao protiv preimenovanja tog Trga.

“Ja sam bio protiv preimenovanja Trga maršala Tita, ali smo u kampanji rekli da to nije jedna od prioritetnih tema s obzirom na to da pucaju cijevi po gradu, grad nije obnovljen. Međutim, i o toj temi ćemo razgovarati s koalicijskim partnerom u SDP-u”, poručio je.

Ustvrdio je kako nema problema u koaliciji sa SDP-om te da očekuje da će SDP usvojiti reviziju mjere roditelj-odgojitelj, iako ju je Gotovac kritizirao. “Nije dobro da se demografska politika provodi na razini lokalne samouprave. Vi dodatnim mjerama kao što je bila ova mjera roditelj odgojitelj u Zagrebu zapravo smanjujete broj stanovnika u ostalim dijelovima Hrvatske, jer u drugim mjestima možda nema financijskih mogućnosti za to”, rekao je Tomašević.

O odlaganju otpada u Zagrebu

Komentirao je i problem odlagališta otpada u Zagrebu. Na pitanje oko prosvjeda u Resniku protiv Centra za gospodarenje otpadom, odgovorio je: “Vidim da je sad odjednom problem u sortirnici smeća, to mi je potpuno neprihvatljivo. Bitno je da se otpad može sortirati, ta sortirnica ne smrdi i ne ugrožava nikog. Sortirnica definitivno ide dalje, želimo osigurati da se većina novca za to osigura iz EU fondova. Radimo na tome da Zagreb na kraju našeg mandata ima svoju sortirnicu i kompostanu”, rekao je gradonačelnik.

Što se tiče problema ilegalnih odlagališta otpada, Tomašević je rekao kako to nije novi problem niti isključivo zagrebački problem. “Trebamo zajedno s Državnim inspektoratom poduzeti znatnije mjere, staviti videonadzor gdje kamioni odvoze. To je biznis, nažalost. Tome treba stati na kraj”, naglasio je Tomašević.

Smatra da bi se ilegalna odlagališta trebalo znatnije kažnjavati. “Čak i kada smo stavljali blokade, kamere, uvijek se nađe način da se to zaobiđe i da se odlaže otpad”, dodao je Tomašević.