Tri grafa koja objašnjavaju zašto je Plenković ležeran oko Mosta i izbora

Pozicija HDZ-a znatno je jača nego prije prošlih izbora - koje je na kraju osvojio

Današnji potez premijera Andreja Plenkovića – smjena tri Mostova ministra – taktički je razuman odgovor na Mostove pokušaje blage ucjene; donosimo tri jednostavna grafa koji ilustriraju trenutnu poziciju HDZ-a, zbog koje su razmjerno ležerni oko koalicije s Mostom i eventualnih novih parlametnarnih izbora.

Najjednostavnije rečeno: HDZ danas stoji neusporedivo bolje nego u anketama uoči prošlih izbora – na njima je na kraju uspio pobijediti. U posljednjoj anketi CroDemoskopa uoči izbora, objavljenoj u kolovozu 2016., HDZ je još uvijek zaostajao za SDP-om, a danas je gotovo 9 postotnih poena ispred:

To je zaokret od golemih 11,9 postotnih poena u korist HDZ-a, u manje od godinu dana; SDP je od tada izgubio 6,8, a HDZ dobio 5,1 poena. Plenkovićev prethodnik na čelu HDZ-a Tomislav Karamarko iz istog se razloga panično bojao izbora – rejting mu je nakon pet mjeseci na vlasti bio ispod SDP-ovog:

Zbog znatno slabije pozicije u broju mandata, ali i rejtingu u anketama koji je ukazivao na potop u slučaju novih izbora, Karamako je bio prisiljen neprekidno taktizirati i popuštati Mostu. Zbog jako rejtinga Plenković je na prvi ozbiljniji pokušaj Mostove ucjene – smjena ministra financija – mogao odgovoriti agresivno, što je luksuz koji Karmarko nije uživao.

Iznenađujući rezultati na izborima 2016.

Dalje, zbog HDZ-ove tradicionalno dobre pozicije u manjim, konzervativnijim sredinama, i zbog mandata iz dijaspore na koje uvijek mogu računati, izborni rezultati HDZ-a gotovo su uvijek nešto bolji od predizbornih anketa. Lani je u predizbornim anketama zaostajao za SDP-om i njegovom tadašnjom Narodnom koalicijom, a finalni rezultati u mandatima izgledali su ovako:

U redu, valja napomenuti kako je SDP na kraju zadržao neobično malo mandata pošto je tadašnje vodstvo rakošno davalo mandate manjim partnerima poput HNS-a i HSS-a. No, cijela Narodna koalicija ukupno je osvojila 54 mandata, dakle, još uvijek osjetno manje od HDZ-a. Koji je većinu izborne sezone zaostajao u anketama, i upravo je bio preživio veliki skandal tadašnjeg predsjednika stranke.

Jaka pozicija zbog slabog SDP-a

Andreju Plenkoviću stoga uopće nije važno hoće li do novih izbora uistinu doći ili ne – prijetnja novih izbora s ovakvim rejtingom bit će mu dovoljna za pregovore s partnerima. HDZ-ova pozicija u apsolutnim brojkama možda i nije toliko viša nego 2016. – tadašnjih 26 posto prema današnjih 31, međutim, potpora SDP-u u međuvremenu se sunovratila. U relativnim omjerima, zbog slabe oporbe, HDZ dugo nije bio ovako jak, što u Mostu ili HNS-u dobro razumiju.