Tri tipa u dvadesetima za CNN objašnjavaju kako su se ubacili u ISIS (i detaljno opisuju svoje godine provedene u ratu)

Sva trojica danas tvrde da ne žele imati veze s IS-om

Abdelrahman al-Azy imao je brutalan zadatak s vrlo jednostavnim obrazloženjem. Kao pripadnik ISIS-a, naprosto mora slijediti naredbe svojeg nadređenog, lokalnog emira ili zapovjednika. Ovoga puta, njegov je zadatak bio pomoći u izvršenju hladnokrvnog ubojstva, piše CNN u svojoj velikoj temi objavljenoj jučer.

Kako mu je naređeno, al-Azy je odvezao svojeg suborca iz ISIS-a do kuće u kojoj je stanovao jedan od pripadnika specijalnih jedinica iračkih protuterorističkih snaga. Dok je 23-godišnji al-Azy sjedio i čekao u automobilu, njegov je kolega izašao iz vozila i ustrijelio žrtvu.

Uloga u napadu na Kirkuk

U tom trenutku, kaže, bio je ponosan na obavljeni zadatak. Sada pak, sjedeći s lisicama na rukama, al-Azy je za CNN izjavio da se kaje zbog svojih postupaka, kaže da su bili pogrešni.

Al-Azy je jedan od trojice muškaraca koji su razgovarali sa CNN-om. U ekskluzivnoj reportaži iz kurdskog zatvora, trojica pripadnika ISIS-a priznala su svoju ulogu u napadima Islamske države na irački grad Kirkuk u listopadu.

U napadu je sudjelovalo nekoliko stotina ISIS-ovih boraca, barem dva bombaša samoubojice i lokalne ćelije spavača. U okršaju je poginulo 96 osoba, a mnogi smatraju da je sukob samo predstavljao distrakciju od borbe za kontrolu Mosula, ISIS-ovog uporišta u Iraku.

‘Sve što sam učinio bilo je pogrešno’

Svaki od trojice muškaraca koji su razgovarali sa CNN-om odigrali su različite uloge, koje su podrazumijevale različite stupnjeve povezanosti s terorističkom organizacijom. Gledano u cjelini, njihove priče predstavljaju zanimljivu ilustraciju kako funkcionira organizacija na lokalnoj razini u trenutku borbe za opstanak.

Jedan od njih, Laith Ahmed radio je kao stolar u selu pokraj većinski sunitskog grada Hawija. U ljeto 2014. godine, ISIS je preuzeo kontrolu nad tim područjem. Tri dana kasnije, Ahmedu je prišao čovjek i obećao mu plaću ako se pridruži Islamskoj državi. Siromašan i nepismen, Ahmed je pristao, uopće, kako sada tvrdi, ne shvaćajući posljedice svoje odluke.

cnn-screenshot-laith-ahmed

“Pogriješio sam. Ne znam pisati i čitati. Sve što sam učinio bilo je pogrešno”, izjavio je za CNN. Ahmedu je 26 godina. Ima izražajne plave oči, dugu kosu i bradu i tamne duboke ožiljke na čelu i nosu. Na više načina, predstavlja idealnog vojnika ISIS-a, submisivnog i neobrazovanog tipa koji je odrastao okružen sunitskim radikalizmom.

‘Kunem se, prevarili su nas’

“Kunem se, prevarili su nas. Ja ne znam ništa”, tvrdi Ahmed. “Doveli su nas pješice u Kirkuk i dali nam kalašnjikove. Rasporedili su nas na određene lokacije i zatim otišli.”

Kurdske vlasti objasnile su CNN-u da je ovaj 26-godišnjak inghamisi, odnosno borac samoubojica, koji je predvodio prvu skupinu petorice muškaraca u ofenzivi na Kirkuk. Ahmad kaže da nije bio svjestan svoje samoubilačke funkcije u ISIS-u.

Snimke iz Kirkuka pokazuju da je bio uključen u pucnjavu, tijekom koje je pogođen u nogu. Ranjen, otpuzao je u zaklon, gdje ga je zarobila skupina lokalnih stanovnika i predala kurdskim snagama. “Nadam se da će sve ovo uskoro biti gotovo. Ne znam kako će izgledati moja sudbina”, kazao je za CNN. “Ali idem na sud i nadam se da ću se jednog dana vratiti ženi i djeci”, kazao je.

Snimao mobitelom i tražio slabe točke

Akram Ahmed ima 20 godina i radio je u servisu za mobitele. Jedan dan do njega je došao čovjek, kojeg je znao kao pripadnika ISIS-a, i ponudio mu posao. Ahmed priznaje da je bio zaveden idejom države u kojoj će vladati islamski zakoni. “Kalifat nas je zaveo religijom. Studirao sam šerijatske zakone na fakultetu, pa su mi te ideje bile vrlo uvjerljive”, objasnio je.

cnn-screenshot-akram-ahmed

Njegov je zadatak bio praćenje i nadzor uoči samog napada na Kirkuk. Mobitelom je snimio ključne državne zgrade i pronašao slabe točke koje militanti ISIS-a mogu iskoristiti za ulazak u Kirkuk. U ofenzivi u kojoj su umalo osvojili grad, ISIS je doista napao mnoge lokacije koje je Ahmed snimio.

‘Kriv sam za sve što se dogodilo’

“Snosim odgovornost za sve što se dogodilo. Kriv sam za sve”, izjavio je. “Stalno mislim na to. Nekad sam imao prijatelje u pripadnicima iračkih snaga.” Tvrdi da u to vrijeme nije bio dovoljno upućen u sve horore života s ISIS-om, te kaže da nije imao doticaja s dekapitacijama, porobljavanjem i mučenjima koja je provodila teroristička organizacija.

Sada se, kaže, duboko kaje i tvrdi da će ga njegovi postupci progoniti do kraja života. “Nadam se da će u zajednici jednog dana ponovno biti mjesta za mene. Da sada prošetam ulicom, ljudi bi me odmah optuživali da sam ubio njihovu djecu.”

Bio je duboko uvjeren da nevjernike treba ubiti

Prije godinu dana, al-Azy s početka ove priče, preko mobitela se zavjetovao na lojalnost al-Baghdadiju, samoproglašenom kalifu ISIS-a. Kao stanovnik kurskog grada Kirkuka, pridružio se ćeliji spavača i dostavljao plaće militantima i njihovim obiteljima. Al-Azy je za ISIS radio godinu dana, sve do uhićenja. Izjavio je da se pridružio ekstremistima iz čistog uvjerenja.

cnn-screenshot-al-azy

“Vjerovao sam. Vjerovao sam u kalifat i vjerovao sam u Islamsku državu”, kazao je al-Azy. Rekli su mi da oni koji se ne zavjetuju kalifu nisu pravi Muslimani. To me uvjerilo.” Na pitanje CNN-a što bi, po njegovom mišljenju, trebalo učiniti s nevjernicima, al-Azy je odgovorio: “Ako govorim iz perspektive svoje prošlosti – vjerujem u islam i nevjernike treba ubijati”.

‘Čak i ako izgube Mosul, i dalje će opstati’

Sada kaže da je bio zaveden i ne želi više imati nikakve veze s organizacijom za koju je ubijao bez pogovora.”Više ne vjerujem u kalifat. Naravno, i dalje sam Musliman i dalje se molim. U okvirima prakticiranja vjere, ništa se nije promijenilo. Ali što se tiče Islamske države, ne želim imati nikakve veze s njima.”

Svjedočanstva trojice muškaraca pokazuju žilavost ISIS-a, koja može iznenaditi protivnika i dok iračke snage napreduju u ponovnom preuzimanju kontrole nad Mosulom. Iako zapadna koalicija najavljuje uništenje ISIS-a, al-Azy vjeruje da će kalifat opstati. “U Iraku će preživjeti, jer tamo imaju mnogo ćelija. Pogledajte Kirkuk. Tamo su imali brojne ćelije. Po mom mišljenju, čak i ako izgube Mosul, i dalje će opstati u Iraku.”