Nekad je nužno odabrati stranu

Trump i Kim Jong-un opet razmjenjuju prijetnje i provokacije, a Južna Koreja im sad poručuje da se malo smire

Pjongjang je obećao odgovoriti na raspoređivanje američke mornarice

A man watches a television news broadcast at a railway station in Seoul on January 1, 2017 showing North Korean leader Kim Jong-Un's New Year's speech.
North Korea is in the "final stages" of developing an intercontinental ballistic missile, leader Kim Jong-Un said on January 1, claiming the country had significantly bolstered its nuclear deterrent. / AFP PHOTO / JUNG Yeon-Je
FOTO: AFP

Ministarstvo vanjskih poslova Sjeverne Koreje objavilo je u utorak 11. travnja da su oružane snage te zemlje spremne poduzeti “najteže” protumjere protiv invazije SAD-a na tu zemlju. Naime, odluka Washingtona da pošalje nosač zrakoplova na atomski pogon Carl Vinson te prateću flotilu u blizinu Sjeverne Koreje, u Pjongjangu je protumačeno ne samo kao opasna provokacija već i kao izravni napad.

Stoga će, istaknuto je u priopćenju, “biti upotrijebljeno najteže oružje kako bi se odgovorilo na moguće izazivanje vojnog sukoba”. “SAD će biti u potpunosti odgovorne za katastrofalne posljedice koje će izazvati svojim pretjernim akcijama”, istaknuo je glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova Sjeverne Koreje, a prenijela je službena Središnja novinska agencija Korean (KCNA).

SAD pripremaju niz opcija za nuklearne prijetnje

Savjetnik za nacionalnu sigurnost američkog predsjednika, general H.R. McMaster, izjavio je pak za Fox News da mu je predsjednik Donald Trump naredio da pripremi „cijeli niz opcija” kojima bi SAD mogle efikasno i na vrijeme reagirati na moguće nuklearne i raketne prijetnje Sjeverne Koreje. Odmah mu je odgovorio glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova Sjeverne Koreje:

“Prevladavajuća ozbiljna situacija još jednom dokazuje da je Koreja u cijelosti zaštićena samo ako u svakom pogledu jača svoje vojne kapacitete za samoobranu, ali i za preventivni napad nuklearnom silom”. Rodong Sinmun, praktički jedine dnevne novine u Sjevernoj Koreji, objavile su pak upozorenje da je Pjongjang spreman izvesti preventivni atomski napad ne samo na Japan i Južnu Koreju nego i na SAD: “Mi smo spremni za borbu protiv bilo koje vrste agresije. Zbog toga bi bilo najpoželjnije za Ameriku da svoje planove o preventivnim napadima na našu zemlju baci u kantu za smeće”.

Nije se dugo čekalo na reakciju predsjednika Donalda Trumpa. On je u utorak rano ujutro na Twitteru naprije napisao: “Sjeverna Koreja traži nevolje. Ako Kina odluči pomoći, to bi bilo sjajno. Ako ne, mi ćemo riješiti problem bez njih!”, da bi nešto kasnije dodao: “Objasnio sam predsjedniku Kine da trgovinski sporazum s SAD-om može biti daleko povoljniji za njih ako se riješi sjevernokorejski problem”.

Južna Koreja poziva na ‘mirno i razborito’ ponašanje

U jeku razmjenjivanja ratobornih prijetnji između Washingtona i Pjongjanga u utorak se oglasila i Južna Koreja koja je najviše ugrožena mogućim sukobom SAD i Sjeverne Koreje. Južnokorejski vojni stručnjaci i komentatori pozvali su medije da prestanu podizati tenzije i plašiti ljude te najavljivati preventivni udar SAD-a na Sjevernu Koreju, jer ta opcija nije realna.

Vršitelj dužnosti predsjednika Južne Koreje i premijer Hwang Kyo-Ahn pozvao je na „mirno i razborito” ponašanje, ako dođe do novih provokacija sa Sjevera. Hwang je također istaknuo potrebu jačanja budnosti jer, kako kažu stručnjaci, “pokazalo se do sada da je neuračunljivi režim u Pjongjangu doista spreman na sve”. “Sa sigurnosnim problemima moramo se nositi s diplomatskim mirom i dosljednošću”, izjavio je Hwang te je zatražio od Vlade da se napetosti između velikih sila, kao i slabljenje međunarodne suradnje i slobodne trgovine, ne odraze negativno na Južnu Koreju.

I glasnogovornik Ministarstva obrane Južne Koreje Moon Sang-gyun na redovitoj je konferenciji za medije u utorak upozorio građane da ne nasjedaju na alarmantne glasine koje se šire po društvenim mrežama. “Budite oprezni i ne dopustite da vas prevare oni koji pretjeruju opisujući sigurnosnu situaciju na Korejskom poluotoku”.

U Južnoj Koreji ne pristaju na preventivni udar

Na pitanje novinara mogu li SAD poduzeti vojnu akciju protiv Sjeverne Koreje bez suglasnosti Južne Koreje, glasnogovonik Moon Sang-gyun je izjavio da se sve vojne akcije mogu provoditi jedino na temelju sporazuma o zajedničkoj obrani koji je sklopljen između Seula i Washingtona te u okvirima bliske suradnje između dvije države.

Time je, slažu se analitičari, Južna Koreja jasno dala do znanja da predsjednik Donald Trump neće moći donijeti odluku o mogućem napadu na Sjevernu Koreju, bez konzultacija s državnim vrhom u Seulu. A u Južnoj Koreji postoji opće suglasje da se ne pristane ni na kakav preventivni udar na susjednu državu jer bi to ugrozilo živote milijuna ljudi.

U Seulu su uvjereni, da bi u slučaju napada poput onoga u Siriju, kad su SAD bombardirale vojnu bazu sirijske vojske, Pjongjang odmah krenuo u odmazdu protiv Južne Koreje. Reagirao je i Lee Duck-hang, glasnogovornik Ministarstva ujedinjenja u Seulu, koji je kazao kako javnost ne treba brinuti zbog mogućeg preventivnog napada SAD-a na Sjevernu Koreju. Objasnio je, naime, da Washington podržava napore Seula za mirno ujedinjenje dviju Koreja.

‘Jednostrana akcija štetila bi odnosima Seula i SAD-a’

“Naša vlada ne želi podsticati vojne napetosti i sukobe na Korejskom poluotoku, ona će učiniti sve da se strasti primire tako da se građani ne trebaju brinuti o glasinama koj se šire”, zaključio je Lee. Profesor Kim Dong-yub iz Institute for Far Eastern Studies, na Kyungnam University, smatra pak kako SAD ne smiju reagirati na provokacije Sjeverne Koreje jer bi najveću cijenu platila Južna Koreja.

“Jednostrana akcija ozbiljno bi naškodila odnosima Seula i Washingtona, a osim toga takvom napadu protive se sve susjedne države, Rusija, Kina i Japan”. Yang Moo-jin, profesor na Sveučilištu za sjevernoorejske studije u Seulu ustvrdio je pak da se “Kina i Rusija snažno protive preventivnom napadu na sjever što implicira da bi se Pekingu i Moskva, u slučaju da ipak dođe do takve akcije, mogli uplesti u sukob.

Zbog toga sam siguran da SAD neće intervenirati bez opće suglasnosti o napadu. Da su SAD stvarno spremne napasti Pjongjang, o tomu ne bi govorili tako otvoreno i javno”. Profesor Jang smatra kako najave o vojnoj intervenciji te slanje dijela američke flote nisu samo upozorenje Sjevernoj Koreji nego na taj način Donald Trump pokušava izvršiti dodatan pristisak na Kinu koja odbija zaoštriti sankcije protiv Pjongjanga. “Washington očito pokušava pritisnuti Kinu zaobilaznim putem”, zaključio je profesor Yang.

Glavni cilj Washingtona omekšati stajalište Kine?

U međuvremenu je službeno glasilo Korejske narodne armije osudilo SAD zbog dvostrukih standarda. Naime, Južna Koreja nedavno je lansirala raketu Hyunmoo dometa 800 kilometara koja može pogoditi cilj bilo gdje u Sjevernoj Koreji pa kako Washington nije reagirao, glasnogovornik Glavnog stožera Korejske narodne armije u Pjongjangu odmah je napao SAD zbog “dvoličnosti i drskosti”. “Kad mi rutinski testiramo neki projektil, odmah nas osuđujete, a kad Južna Koreja provocira, onda šutite”.

Park Won-gon, profesor međunarodnih odnosa na Handong Global University, također smatra kako je glavni cilj Washingtona omekšati stajalište Kine. “SAD žele da Kina učinkovitije provodi sankcije protiv Sjeverne Koreje, pa čak ako se Washington odluči za vojnu opciju, bit će to više zbog Kine, a manje zbog Sjeverne Koreje.” Kineska glasnogovornica ministarstva vanjskih poslova Hua Chunying pozvala je u međuvremenu sve države da se suzdrže od bilo kakvih akcija koje podižu napetosti u regiji.

Svi se pribojavaju šeste nuklearne eksplozije

Nervoza na Korejskom poluotoku posljedica je prošlotjedne akcije američkih pomorskih snaga koje su s 59 raketa Tomahawk napale zračnu bazu pod kontrolom sirijske vlade te dolaska nosača zrakoplova Carl Vinson u blizinu sjevernokorjske obale. Napetosti su dodatno povećane zbog toga što Sjeverna Koreja u subotu 15. travnja slavi 105. obljetnicu rođenja utemeljitelja države Kim Il-sunga, a 25. travnja 85-godišnjicu osnivanja Korejske narodne armije.

Stoga se mnogi pribojavaju da bi uoči tih velikih državnih praznika diktator Kim Jong-un mogao narediti šestu nuklearnu eksplozju ili lansirati novu balističku raketu. Nedavna satelitske snimke ukazuju na ubrzane aktivnosti na vojnim poligonima na kojima se testiraju balistički projektili, ali i na područjima gdje se izvode podzemna testiranja atomske bombe.