Trump navodno želi Muslimansko bratstvo staviti na listu terorista. Izvukli smo nekoliko stvari o njima

Snažno su prisutni u mnogim državama Bliskog istoka

Egyptian students who support the Muslim Brotherhood and ousted Islamist president Mohamed Morsi clash with riot police following a demonstration outside Cairo University on March 26, 2014. The demonstration was organised to protest against a court ruling that sentenced to death 529 Islamists for the murder and attempted murder of several policemen during riots in the southern city of Minya on August 14. AFP PHOTO / KHALED DESOUKI / AFP PHOTO / KHALED DESOUKI
FOTO: AFP/AFP

Američki mediji posljednjih dana pišu da Trumpova administracija razmatra uvođenje izvršne uredbe koja bi Muslimansko bratstvo stavila na popis terorističkih organizacija. Muslimansko bratstvo je islamistički pokret koji zagovara šerijat, ali su se davno odrekli nasilnih metoda. U mnogim su državama pokreti i stranke povezani s bratstvom relevantni politički akteri. Izvukli smo neke stvari o Muslimanskom bratstvu, njihovoj ulozi na Bliskom istoku i pokušali objasniti zašto Trump razmatra ovu ideju.

1. Što je zapravo Muslimansko bratstvo?

Muslimansko bratstvo je politička i društvena organizacija s milijunima sljedbenika, piše NY Times. Jedna su od najstarijih i najutjecajnijih islamističkih grupa na Bliskom istoku. Bratstvo je nastalo u Egiptu kasnih dvadesetih godina dvadesetog stoljeća. Nakon pada egipatskog predsjednika Hosnija Mubaraka u Arapskom proljeću 2011. godine, Bratstvo je pobijedilo na izborima koji su uslijedili i neko vrijeme držalo vlast. Organizacije povezane s Muslimanskim bratstvom dio su političkih sustava u više zemalja, poput, na primjer, Tunisa i Turske.

2. Za što se zalažu?

Muslimansko bratstvo propagira ideju da Islam nije samo religija, već način života. Protivnici su sekularizma i pozivaju na uvođenje šerijatskog zakona. Pokret je davno službeno odbacio upotrebu nasilnih metoda u osiguravanju ciljeva, ali su bliske ili odmetnute organizacije u prošlosti povezivane s napadima, pisao je CNN. Osim uvođenja šerijata cilj bratstva je “postizanje ujedinjenja islamskih država i zemalja i oslobađanje od stranih imperijalizama”, kako je 1997. za Harvard International Review rekao jedan od vođa Mohammad Ma’mun El-Hudaibi.

3. Povijesna perspektiva odnosa SAD-om

Kako piše Washington post, Muslimansko bratstvo nastalo je 1928. godine i privlačilo je pristaše u cijelom muslimanskom svijetu. Neke pristaše bratstva kasnije su surađivale s Osamom Bin Ladenom, ali je Al Qaeda u prošlosti često bila kritična prema bratstvu zbog odricanja nasilnih metoda. Američke vlasti Bratstvo nikada nisu smatrale terorističkom organizacijom. SAD je s Bratstvom godinama održavalo neformalne kontakte, a sastanci su postali češći nakon što su članovi bratstva devedesetih uspjeli ući u egipatski parlament.

4. Važna uloga u Egiptu nakon Arapskog proljeća

Nakon što je 2011. u masovnim prosvjedima srušen dotadašnji egipatski predsjednik Hosni Mubarak Muslimansko bratstvo nametnulo se kao relevantna politička sila u Egiptu. Nova stranka Bratstva, Sloboda i pravda, dominantno je pobijedila na parlamentarnim izborima nakon revolucije. Pobijedili su i na predsjedničkim izborima 2012. gdje im je kandidat bio Mohamed Morsi, koji je svrgnut u vojnom puču samo godinu dana kasnije. U vrijeme nakon revolucije 2011. tadašnja je američka administracija izjavljivala da će proširiti komunikaciju s bratstvom. “S obzirom na promjene u političkoj slici Egipta, vjerujemo da je važno da SAD komunicira sa svim strankama koje zagovaraju nenasilje. Otvoreni smo za dijalog s članovima Muslimanskog bratstva koji bi razgovarali s nama” rekla je tada državna tajnica Hillary Clinton.

5. Što kažu oni koji tvrde da ih treba svrstati u teroriste?

New York Times piše da je Bratstvo već neko vrijeme alat kojim američka desnica stvara uzbunu. Posebno se to odnosi na Breitbart News, desničarskog medija čiji je bivši direktor Stephen K. Bannon danas jedan od Trumpovih glavnih stratega. Bannon je u prošlosti Bratstvo nazivao “Izvorištem modernog terorizma”. Frank Gaffney Jr., predsjednik desničarskog think tanka Center for security policies, koji je Obamu napadao da je potajno musliman, Trumpa je prošli tjedan pozvao da Bratstvo stavi na popis terorističkih organizacija. “Cilj Muslimanskog bratstva je isti kao cilj Islamske države. Isti kao cilj Talibana, al Kaide, Boko Harama… Svima im je cilj autoritarni islamizam.”, rekao je Gaffney nedavno u intervjuu za NY Times.

6. A što kažu oni koji smatraju da to nije pametna ideja?

Protivnici moguće uredbe koja bi Muslimansko bratstvo stavila na popis terorističkih organizacija tvrde da, uzimajući u obzir relevantne pravne kriterije, Bratstvo ne može tako klasificirati.”U redu je misliti da je Muslimansko bratstvo grozna, autoritatrna i neliberalna organanizacija. No to što je Muslimansko bratstvo loše zapravo nema nikakve veze s time je li teroristička organizacija. Biti teroristička organizacija, između ostalog, znači i narediti svojim članovima da izvode terorističke napade, što nitko ne tvrdi da Bratstvo čini” napisao je nedavno Shadi Hamid s Brookings instituta u magazinu the Atlantic.

7. Uloga Muslimanskog bratstva na Bliskom istoku

New York Times piše da bi svrstavanje bratstva među terorističke organizacije dodatno zakompliciralo američku poziciju na Bliskom istoku. Vođe dijela američkih saveznika, poput Egipta, u kojem je vojska 2013. svrgnula Bratsvo, i Ujedinjenih Arapskih Emirata, pritišću Trumpa da to učini kako bi eliminirali unutrašnje neprijatelje. Ipak, Bratstvo i njemu srodni pokreti i dalje su stupovi društva u drugim zemljama. “Ovakva bi odluka signalizirala da je Trumpova administracija zainteresiranija za provociranje sukoba s izmišljenom petom kolonom muslimana u SAD-u nego sačuvati odnose s partnerima u protuterorizmu poput Turske, Jordana, Tunisa i Maroka i borbe protiv stvarnog terorizma” rekao je Tom Malinowski, bivši član Obamine administracije za NYT.