Trump optužuje Obamu da nije poduzeo sve kako bi spriječio rusko hakiranje. Je li mogao napraviti više

Nove informacije sugeriraju kako je CIA upozoravala Obamu na problem

US former President Barack Obama is silhouetted as he leaves the stage at the end of his speech during the third edition of "Seed & Chips: The Global Food Innovation Summit" focussing on new technologies for feeding the globe, from agriculture to distribution, on May 9, 2017 in Milan.  / AFP PHOTO / Andreas SOLARO
FOTO: AFP

Američki predsjednik Donald Trump optužio je svog prethodnika Baracka Obamu da nije učinio dovoljno kako bi spriječio uplitanje Rusa u američke predsjedničke izbore. “Danas sam po prvi puta čuo da je Obama znao sve o ponašanju Rusa, ali nije poduzeo ništa,” rekao je Trump za intervju na Fox Newsu te zaključio “kako nitko ne želi razgovarati o tome.”

Trump je otkrio kako je CIA dugo prije izbora davala informacije o Rusima, ali je nevjerojatno da Obama ništa nije poduzeo. Na Twitteru je Trump pak objavio: “Jednostavno: Obamina administracija znala je daleko prije 8. studenog da se Rusi miješaju u izbore. Ništa nisu poduzeli. ZAŠTO?”

Sastanci u najstrožoj tajnosti

Washington Post objavio je ranije u petak cijelu priču o odnosu Obamine administracije spram ruskog uplitanja u američke predsjedničke izbore.
Washington Post je otkrio da je u kolovozu prošle godine u Bijelu kuću stigao kurir CIA-e koji je donio pismo na kojemu je stajalo upozorenje da je sadržaj isključivo za osobnu uporabu te da se s njim mogu upoznati samo predsjednik Barack Obama i tri njegova najvažnija pomoćnika.

Materijal je bio toliko osjetljiv da je ravnatelj CIA-e John Brennan zatražio da se dopis, nakon što bude pročitan, odmah vrati u sjedište CIA-e. Da bi se spriječilo curenje detalja te superpovjerljive informacije svi sastanci na tu temu slijedili su iste protokole i odvijali se u istoj prostoriji gdje se planirao napad na Osamu bin Ladena.

Obavještajna bomba

U dopisu je bila, tvrdi Washington Post, obavještajna bomba: ravnatelj CIA-e John Brennan upozorio je Bijelu kuću da je ruski predsjednik Vladimir Putin naredio da se u cyber kampanji poduzme sve kako bi se porazila, teško oštetila ili uništila demokratska kandidatkinja Hillary Clinton. Krajnji cilj operacije bio je pomoći njenom protivniku Donaldu Trumpu da postane predsjednik SAD-a. CIA je također izvijestila da je uhvatila izravnu naredbu ruskog predsjednika Vladimira Putina da se poremeti i diskreditira predsjednička utrka te da se potkopa vjera u američke izbore.

Američke obavještajne agencije otkrile su također da su hakeri povezani s ruskim obavještajnim službama više od godinu dana pretraživali računalne mreže Demokratske stranke, kao i neke republikanske sustave. Nešto ranije, u srpnju, FBI je počeo istraživati kontakte između ruskih dužnosnika i suradnika budućeg predsjednika Trumpa.

I na kraju, kao vrhunac, 22. srpnja WikiLeaks je objavio gotovo 20.000 e-mail poruka ukradenih iz stožera Demokratske stranke. Zamijećeno je također da se preko društvenih mreža lansiraju lažne informacije za koje se pretpostavljalo da su producirane u Moskvi. U međuvremenu, FBI je počeo sustavno pratiti hakerske aktivnosti protiv američkih političkih stranaka, think tankova i drugih ciljeva.

Ruski špijunski centri u srcu SAD-a

U to vrijeme dužnosnici State Departmenta i FBI-a bili su uznemireni zahtjevima Rusije da se izdaju privremene vize za njihove službenike s tehničkim znanjima i sposobnostima. Objašnjeno je da traže dozvolu za ulazak u SAD zbog obavljanja nekih žurnih, ali kratkoročnih poslova u ruskim objektima. Po nalogu FBI-a, State Department odgodio je odobravanje viza sve do izbora.

FBI je dugo lobirao da se zatvore dva ruska objekta u Marylandu i New Yorku. Na temelju obavještajnih izvida zaključeno je da se obje kuće koriste za špijunažu pa je njihova kontrola predstavljala golem teret za FBI. Na Istočnoj obali jedan je pak ruski objekt bio okružen s 45 hektara zemlje pa mu se nije moglo doći ni blizu.

Pokušaj zastrašivanja Amerikanaca

Analitičari obavještajnih službi prikazali su u Bijeloj kući fotografije tih objekata: na njima se vidi kako su na krovovima niknule brojne, nove antene koje su očito služile za unapređenje ruskih špijunskih sposobnosti. Zaključeno je da se Rusi služe najsofisticiranijom opremom za prisluškivanje te da nadziru rad u američkim pomorskim objektima i sjedištu NSA-e u Fort Meadeu u Marylandu. Nakon što je FBI ishodio odluku da Rusi napuste te objekte u roku od 24 sata, njegovi agenti satima su promatrali kolone kamiona kako prenatrpani napuštaju te zgrade.

Kada su pak agenti FBI-a ušli u kuće pronašli su antene, elektroničke uređaje, računala i ostalu opremu koju Rusi nisu mogli odnijeti, a u svim prostorima, po podovima, stolovima i zidovima vidjeli su da je s njih skinuta golema količina razne opreme. Inače, početkom srpnja dogodio se incident kad se ruski vojni helikopter obrušio na američko vozilo u kojem u bili američki diplomati koji su putovali iz Murmanska u Pechengu u sjevernoj Rusiji. Taj pokušaj zastrašivanja Amerikanci su zabilježili brojnim fotografijama snimljenim kroz vjetrobransko staklo.

Pokušaj otmice agenta CIA-e

Jedan operativac CIA-e vraćao se pak taksijem kasno u američko veleposlanstvo u Moskvi, no presreli su ga i napali agenti FSB-a koji su ga oborili na zemlju. Ruska televizija objavila je videozapis na kojemu se vidi kako ruski agenti pokušavaju spriječiti američkog operativca da prijeđe na teritorij veleposlanstva na kojemu Rusi ne smiju djelovati. U tom incidentu Amerikancu je slomljeno rame. Nakon svega toga, predsjednik Obama zatražio je od svojih najbližih suradnika da procijene težinu svih tih informacija, a posebice ranjivost američkog izbornog sustava. Njegovi suradnici kazali su da je Obama bio duboko zabrinut i da je zatražio što veći broj informacija u što kraćem roku.

Ravnatelj CIA-e Brennan dobio je zadaću da pozove Aleksandra Bortnikova, ravnatelja ruske glavne sigurnosne agencije, te da ga upozori na ozbiljne posljedice ruskog miješanje u predsjedničke izbore SAD-a.
Do kraja svog mandata, Obamina administracija razmatrala je brojne opcije za odvraćanje ili kažnjavanje Rusije. To je uključivalo i cyber napade na rusku infrastrukturu, objavljivanje povjerljivih materijala koji bi kompromitirali predsjednika Putina te informacije koje bi nanijele ozbiljne štete ruskim tvrtkama.

Lažna cyber operacija

Predsjednik Obama odobrio je tajni program u koji su bili uključene NSA, CIA i Cyber Command u SAD-u. Osmišljena je cyber operacija u kojoj je trebao biti ugrađen računalni kod u osjetljive računalne sustave koje je Rusija trebala pronaći, ali bez ikakve štete po Amerikance. To je trebao biti podsjetnik Moskvi na cyber dostignuća SAD-a. Obama je također odobrio da se naprave planovi za instaliranje kibernetskog oružja u rusku infrastrukturu, koje bi se moglo aktivirati ako dođe do eskalacije sukoba SAD-a i Rusije. No, taj projekt nije zaživio jer je Obama u međuvremenu napustio Bijelu kuću.

Obamina savjetnica za nacionalnu sigurnost Susan Rice naredila je Vijeću za nacionalnu sigurnost da napravi popis mjera i sankcija protiv Moskve. Kazala je kako će Obamina administracija odgovoriti Rusima bez obzira na ishod izbora. Na popisu su bile tri glavne kategorije sankcija: internetske, ekonomske i diplomatske. “Više ne razgovaramo. Djelujemo”, upozorila je Rice. Ekonomske sankcije, izvorno usmjerene samo na rusku vojnu obavještajnu službu, proširene su na FSB, domaćeg nasljednika KGB-a, te na ruske inozemne i vojne obavještajne službe, GRU i FSB. Četvorica ruskih obavještajnih dužnosnika i tri tvrtke povezane s tim službama, označeni su kao glavni ciljevi.

Obama telefonom priprijetio Putinu

Obami se predlagalo da zaplijeni svu sumnjivu rusku imovinu te da protjera 35 špijuna. Obama je prihvatio taj prijedlog te je odluku potpisao 29. prosinca pošle godine, dok je bio na odmoru na Havajima. Na dan ili oko tog dana kad je Obama nametnuo sankcije, Trumpov savjetnik za nacionalnu sigurnost, umirovljeni general Michael Flynn, u telefonskom razgovoru s ruskim veleposlanikom u Washingtonu obavijestio ga je kako će sankcije uskoro biti ponovno razmotrene. Zbog toga što je lagao da nije razgovarao s ruskim ambasadorom, Flynn je početkom ožujka morao dati ostavku. Politički analitičari su zaključili kako su sve te Obamine mjere ipak bile uglavnom simboličke.

Obamini suradnici danas tvrde da je u kolovozu 2016., kad se saznalo za ruske hakerske napade, bilo prekasno za bilo kakvu akciju jer bi se to moglo protumačiti kao uplitanje u predizbornu kampanju. Također, bilo je premalo vremena da bi se spriječilo objavljivanje email poruka Demokratske stranke. No, Obama je u rujnu u telefonskom razgovoru upozorio Putina na nedopustivo uplitanje u američke izbore. Nakon toga je Moskva odustala od daljnjih planova, primjerice sabotaže američkih glasačkih sustava.

Šok nakon rezultata izbora

No, sve upućuje da je blaga reakcija predsjednika Obamu u kolovozu prošle godine, posljedica anketa javnog mijenja koje su najavljivale uvjerljivu pobjedu kandidatkinje Demokratske stranke Hillary Clinton te zbog toga nitko nije očekivao njen poraz. Kad su objavljeni rezultati izbora, Bijela kuća bila je šokirana.

“Osjećao sam se kao da sam na sprovodu”, opisao je tamošnju atmosferu jedan Obamin suradnik. “Svi su se pitali, kao i čelnici obavještajnih agencija, jesmo li postupili pogrešno, nije li o svemu ipak trebalo na vrijeme obavijestiti javnost”.

Ponašanje Rusije kao zločin stoljeća

Michael McFaul, američki veleposlanik u Rusiji od 2012. do 2014., nije zadovoljan uvedenim sankcijama. “Kazna nije odgovarala veličini zločina. Rusija je prekršila našu suverenost, miješajući se u izbore, u jedno od najsvetijih mjesta naše demokracije. Kremlj je trebao platiti mnogo veću cijenu za taj napad. Stoga američki političari sada, kako u Bijeloj kući tako i u Kongresu, moraju razmotriti nove akcije kako bi spriječile buduće ruske provokacije.”

U političkim krugovima u Washingtonu ponašanje Rusije ocijenjeno je kao zločin stoljeća, postupak bez presedana i, nažalost, uspješan destabilizirajući napad na američku demokraciju. Šef osoblja Bijele kuće McDonough upozorio je pak kako je rusko uplitanje u izbore napad na “srce našeg sustava”. No, zbog potpuno različitog načina na koji su Obama i Trump obnašali predsjedničku dužnost, Moskva će se na kraju vjerojatno izvući s minimalnim posljedicama.