Nekad je nužno odabrati stranu

Trump razmišlja otpustiti Bannona, arhitekta nacional-populizma. Vijest je manje dobra nego se čini

Rupert Murdoch snažno se bori za tjeranje Bannona iz administracije

Donald Trump ozbiljno razmišlja o otpuštanju utjecajnog savjetnika, Stevea Bannona, arhitekta radikalne nacionalističke ideologije na koju se američki predsjednik oslanja. Bannon, ideolog i promotor takozvanog nacional-populizma, zagovornik je trgovinskih ratova, ekonomskog nacionalizma, protekcionizma, drastičnog smanjenja broja imigranata u Sjedinjene Države, i borbe protiv slobodnog tržišta.

Prema sinoćnjem izvještaju New York Timesa, Donald Trump nalazi se pod sve većim pritiskom da se riješi Bannona – posebno nakon što je, na Bannonov nagovor, odbio osuditi rasiste i naciste koji su se proteklih dana okupljali u Virginiji. Trump se na kraju ipak morao jasno odrediti prema rasističkom divljanju, a Bijelu Kuću zasula je lavina strahovitih kritika, iz svih sfera društva, zbog zakašnjele i mlake reakcije.

Utjecajniji van Trumpove administracije

Pritisak na Trumpa vrše utjecajni konzervativci, biznismeni i prijatelji poput Ruperta Murdocha, koji smatraju da je Bannonova agenda opasna i destruktivna. Steve Bannon, piše Times, očekuje smjenu i radi “od dana do dana”, a intenzivno razmišlja o tome može li svoje političke ciljeve lakše ostvariti ukoliko napusti Trumpovu administraciju.

Toga se, također, boji i Trump – Bannon, donedavno šef utjecajnog portala Breitbart i heroj alternativne, radikalne desnice, američkom bi predsjedniku mogao izazvati strahovite probleme ukoliko postane opozicija. Breitbart je Trumpu tijekom kampanje davao ključnu medijsku platformu i populistički legitimitet, kao i ideje za razne ludorije.

Bannon se nalazi u neslužbenom izgonu, piše Times. Više od tjedan dana nije se samostalno sastao s Trumpom, dok je još prije nekoliko tjedana svakodnevno visio u Ovalnom uredu. Osim Murdocha, protiv Bannona agitiraju novi šef kabineta John F. Kelly, kao i savjetnik za nacionalnu sigurnost H.R. McMaster (kojeg je Bannon, u strelovitom protuudaru, preko desnih medija optužio da je nepopravljivi pijanac).

Spoj Vladimira Lenjina i Dartha Vadera

O Bannonovim radikalnim stavovima pisao je Telegramov Filip Raunić, u velikom portretu koji smo objavili prije nekoliko mjeseci i koji ne bi bilo loše ponovno pročitati. Bannon, između ostalog, sebe vidi kao spoj Vladimira Lenjina i Dartha Vadera, dubinski vjeruje da moderno društvo valja spaliti i uništiti, širi laži o azijskoj invaziji na Silicijsku dolinu, prezire tehnologiju, i zaziva fundamentalističko okretanje vjeri i domovini.

Jezgra politike i retorike Donalda Trumpa temelji se na Bannonovom i Breitbartovom ideološkom okviru, koji spaja najgore nacionalističke i ljevičarske demagogije (usprkos tome, urnebesno je što kod nas, portali i komentatori koji se smatraju liberalnima, suptilno hvale ili izbjegavaju kritizirati Trumpove poteze jer je, kao, poduzetnik).

Koalicija nakon izbacivanja iz Bijele Kuće

Ukoliko se Trump riješi Bannona, uslijedit će burna reakcija Trumpove baze, lojalnih birača koji su za Trumpa glasali upravo zato što im je obećavao izbacivanje jeftine radne snage, Meksikanaca i Azijata, krvoločnu borbu protiv Wall Streeta, masovno oporezivanje tehnoloških giganata poput Amazona i Applea, i trgovinske ratove s Europom i Kinom.

Ankete kazuju da si Trump ne može dopustiti gubitak podrške ovog dijela birača, s obzirom da mu su mu ovi birači još jedino i ostali. Stoga, s Bannonom će morati sklopiti neku prešutnu koaliciju i primirje, čak i ukoliko ga odluči ukoniti iz Bijele Kuće – a iz te pozicije, oslobođen okova formalne pozicije, Bannon bi američkog predsjednika mogao pogurati u još radikalnije društvene inicijative.