Trump tvrdi da se i dalje čuje s Kimom

To bi mogao biti problem za Bidenovu administraciju

US President Donald Trump and North Korea's leader Kim Jong-un talk before a meeting in the Demilitarized Zone(DMZ) on June 30, 2019, in Panmunjom, Korea. (Photo by Brendan Smialowski / AFP)
FOTO: AFP

Činjenica da bivši predsjednik Amerike Donald Trump kaže da je još uvijek u kontaktu sa sjevernokorejskim vođom Kim Jong Unom trebala bi zabrinuti Bijelu kuću. Nije neobično da bivši predsjednici održavaju određene kontakte sa stranim čelnicima. Često znaju s njima imati privatne sastanke kada putuju svijetom.

Ponekad će ih dužnosnici vanjske politike ili obavještajnih službi informirati prije nego krenu u inozemstvo kako bi se uvjerili da se drže linije američke vlade o kritičnim pitanjima. Bivši predsjednici, zbog svoga statusa, mogu biti i korisni kontakti svojim nasljednicima.

‘Zaljubili su se’

U slučaju Sjeverne Koreje, Jimmy Carter i Bill Clinton služili su kao izaslanici u vrijeme krize. Ali, teško je zamisliti da bi Trump imao neki pozitivan utjecaj. Novinarka New York Timesa, Maggie Haberman, otkrila je u intervjuu za CNN da je Trump ljudima govorio kako je još uvijek u kontaktu sa Kimom, iako to ne mora biti istina.

Ipak, nastavak kontakta bivšeg predsjednika s jednim od najgorih svjetskih diktatora bio bi u skladu sa Trumpovim izjavama da su se “zaljubili” dok je bio na vlasti. Sva ta naklonost i tri osobna sastanka, nisu uspjela uvjeriti Kima da odustane od svojih nuklearnih i raketnih programa.

Problem za Bidenovu administraciju je u tome što bi Trump mogao potkopati američku diplomaciju u odnosu na Sjevernu Koreju ako SAD ikada započne pregovore.

Potkopavanje diplomatiskih odnosa

Bivši predsjednik ima povijest korištenja svoje moći za osobne ciljeve, a ne za državu, kao na primjer, pokušaj iznuđivanja Ukrajine da objavi istragu protiv demokratskog kandidata Joea Bidena, što je dovelo do prvog zahtjeva za opoziv bivšeg predsjednika.

Lako je zamisliti Trumpa kako radi na odbacivanju svake vrste diplomacije koja bi Bidenu mogla donijeti novu pobjedu u vanjskoj politici, pogotovo kandidira li se Trump na novim izborima.

Američkim građanima zabranjeno je voditi osobnu diplomaciju sa stranim silama bez dopuštenja vlade, prema zakonu poznatom kao Logan Act. Ali taj zakon nije zapreka Trumpu ako vidi neki osobni interes.