Nekad je nužno odabrati stranu

Novi Trumpov savjetnik za nacionalnu sigurnost McMaster prilično je zeznut tip; i sad se svi pitaju hoće li slušati šefa

Trump je za tu dužnost ovog tjedna izabrao generala McMastera

US Army Lieutenant General H.R. McMaster looks on as US President Donald Trump announces him as his national security adviser at his Mar-a-Lago resort in Palm Beach, Florida, on February 20, 2017. / AFP PHOTO / NICHOLAS KAMM
FOTO: AFP/AFP

“On je čovjek ogromnog talenta i s velikim iskustvom. Gledao sam i čitao puno tijekom posljednja dva dana. U vojsci ga svi jako cijene i mi smo počašćeni što ga imamo”, tim riječima američki predsjednik Donald Trump je novinarima predstavio novog savjetnika za nacionalnu sigurnost, generala pukovnika Herberta Raymonda McMastera, piše New York Times.

Radi se o čovjeku koji će na toj poziciji zamijeniti Trumpova vjernog pristašu Michaela Flynna koji je zbog svojih dvojbenih kontakata s ruskim veleposlanikom nedavno bio prisiljen dati ostavku. Trumpov novi izbor jednog od bitnijih suradnika iznenadio je neke promatrače koji se pitaju kako će McMaster, poznat po dovođenju u pitanje autoriteta, uspjeti u Bijeloj kući koja ne voli kritike.

Cijenjeni ratni veteran

54-godišnji McMaster slovi za jednog od najcjenjenijih vojnih taktičara i stratega. Diplomirao je na West Pointu i ima doktorat iz povijesti sa Sveučilišta Sjeverne Karoline u Chapel Hillu. Čak je bio naveden na popisu tjednika Time među 100 najutjecajnijih ljudi 2014. godine

Vojni veteran, stekao je ugled u prvom Zaljevskom ratu kada je odlikovan Srebrnom zvijezdom nakon što je zapovijedajući malom postrojbom 2. konjaničke pukovnije američke kopnene vojske uništio daleko veće snage iračke Republikanske garde 1991. na mjestu zvanom 73 Istočno, po koordinatama na karti. Upravo taj pothvat mnogi smatraju najvećom tenkovskom bitkom od Drugog svjetskog rata.

Nema političkog iskustva

General McMaster postao je javnosti poznat zapravo kada je još kao mladi časnik žestoko kritizirao vojno i političko vodstvo zemlje zbog lošeg vođenja tijekom Vijetnamskog rata. Njegova knjiga koja govori o tome iz 1997. pod nazivom “Zanemarivanje dužnosti” postigla je veliku popularnost. Između ostaloga, u knjizi je napisao da je SAD izgubio taj rat u političkim hodnicima Washingtona, a ne na bojnom polju, piše Bloomberg. Kasnije je jednako žestoko kritizirao način na koji je administracija bivšeg američkog predsjednika Georgea W. Busha ušla u rak u Iraku.

Fizičkim izgledom zdepast čovjek, tih i sa izraženim smislom za humor, McMaster je sada pred velikim izazovom. Iako ima zavidno vojno iskustvo, onoga u visokoj politici baš i nema. Uloga savjetnika za nacionalnu sigurnost razlikuje se od administracije do administracije, ali ono što je bitno je da savjetnik sudjeluje na sastancima Vijeća za nacionalnu sigurnost zajedno s čelnicima State Departmenta, ministarstva obrane i glavnih sigurnosnih agencija. Njegovo imenovanje ne zahtijeva potvrdu Senata.

Buntovnik u vojsci

Novi savjetnik za nacionalnu sigurnost na reputaciji je kao čovjek koji govori istinu autoritetima, što može biti odlika koja i nije baš uvijek poželjna u Bijeloj kući. Tamo je na većoj cijeni lojalnost predsjedniku. McMaster je bio jedan od “buntovnika u vojsci”, kaže Bill Kristol, osnivač i urednik konzervativnog Weekly Standarda. On smatra da je McMaster bitan izbor jer sigurno neće biti jedan od savjetnika koji će klimati glavom na sve što se pred njega stavi.

Ako gospodin Trump želi čovjeka koji će u Bijeloj kući klimati glavom i slijediti njegovog glavnog savjetnika Stephena Bannona, onda je odabrao krivu osobu, piše Wall Street Journal. Nakon prošlotjedne Flynnove ostavke i neuspješne odredbe o imigrantima, percepcija je da je Bijela kuća u rasulu. Izbor McMastera je prilika za izgradnju boljeg, koherentnijeg nacionalno-sigurnosnog tima. Gospodinu Trumpu to je sada prijeko potrebno. Kao savjetnik za nacionalnu sigurnost, McMaster će nadgledati ured koji postepeno apsorbira veću moć odlučivanja o vanjskim poslovima od ureda kao što su State Department ili Pentagon.

Neslaganja s Trumpovim stavovima

McMasterov izbor će vjerojatno pomoći izgraditi bolje odnose s nekim republikancima koji su bili Trumpovi najgorljiviji protivnici u kampanji.
“Dajem predsjedniku Trump veliko priznanje za tu odluku, kao i njegov izbor za nacionalnu sigurnost u vladi”, rekao je senator John McCain u izjavi nakon objave. “Imam čast poznavati McMastera dugi niz godina, a on je čovjek od istinskog intelekta, karaktera i sposobnosti. On zna kako uspjeti.” McCain je dodao da “nije mogao zamisliti bolji, učinkovitiji nacionalni sigurnosni tim od onog koji imamo sada.”

No, tema na kojoj bi moglo zaškripiti između Mcmastera i njegovog šefa je Rusija koju smatra velikom prijetnjom globalnoj stabilnosti. S druge strane Trump nedvojbeno želi poboljšati odnose s Rusijom i Putinom, piše Politico. Još jedno pitanje po kojem se retorika Trumpa i Flynna razlikuje od one McMastera je odvajanje islamskog terorizma od pitanja vjere. Nedavno, u jednom svom govoru na vojnom institutu Virginia, McMaster je rekao ovako. “Mi ćemo pobijediti današnje neprijatelje, uključujući i terorističke organizacije, kao što je ISIS, koji cinično koriste iskrivljeno tumačenje religije da bi poticali mržnju i opravdali stravičnu okrutnost protiv nevinih.”

Ipak, oko nečega se slažu

Ipak, McMaster možda pronađe zajednički jezik s Trumpom jer dijele uvjerenje o veličini američke vojske, smatraju je premalenom. Trump je pozvao na povećavanje vojske i kupnju novih brodova za mornaricu. U svom govoru od prošle godine na Capitol Hillu, McMaster je upozorio da bi se američka vojska trebala modernizirati jer je postala premala da bi mogla efikasno štititi naciju.

Nakon što ga je Trump u ponedjeljak predstavio kao svog novog savjetnika, McMaster je stajao kraj njega. “Zahvalan sam vam na ovoj prilici”, rekao je predsjedniku, “i radujem se što ću se pridružiti timu za nacionalnu sigurnost, i napraviti sve što mogu za napredak i zaštitu interesa američkih ljudi.” Pitanje koje sada postavlja veći dio javnosti je može li McMaster izaći iz vojnog oklopa i postati vanjskopolitički strateg, baš kao što su to učinili bivši general Jim Mattis koji je ministar obrane te umirovljeni general John Kelly koji je savjetnik za domovinsku sigurnost.

Mnogo ovisi o Trumpovoj retorici

Mnogi misle da McMaster zapravo neće uspjeti ako Trumpova retorika ne postane umjerenije i ako bude inzistirao da Bannon i Kushner vode portfelj vanjske politike. “Čak ni najtalentiraniji pojedinac neće uspjeti u tom poslu tako dugo dok Bannon i Kushner i dalje provode svoje vanjske politike i sve dok Trump i dalje iznosi neobične tvrdnje u kojima iskazuje sumnju u osnovne američke obveze i vrijednost saveznika”, kaže jedan od Trumpovih kritičara Max Boot, konzervativni vojni znanstvenik u Vijeću za vanjske odnose u razgovoru za Politico.

Kako će se McMaster snaći u hodnicima Bijele kuće i uz šefa koji nije naviknuo na protivljenje, vidjet će se vrlo brzo. Oni koji ga znaju, tvrde da ni pod prijetnjom sankcija neće odustati od iznošenja svojih stavova. Pitanje je hoće li i koliko njegov šef moći to tolerirati.