Trumpov šef kampanje podnio je ostavku, tajno lobiranje za proruske političare ipak je bilo malo previše

Otkrivene su njegove tajne lobističke aktivnosti za ukrajinske dužnosnike

CLEVELAND, OH - JULY 17: Paul Manafort (R), campaign manager for Republican presidential candidate Donald Trump, is interviewed by journalist John Dickerson (L) on the floor of the Republican National Convention at the Quicken Loans Arena July 17, 2016 in Cleveland, Ohio. The Republican National Convention begins tomorrow.   Win McNamee/Getty Images/AFP
FOTO: AFP

Paul Manafort, šef predsjedničke kampanje Donalda Trumpa, danas je podnio ostavku na svoje dužnosti u kampanji, nakon što je Trump ranije ovoga tjedna najavio strukturalne promjene u njezinom vođenju.

“Jutros je Paul Manafort ponudio, a ja sam prihvatio, ostavku. Izrazito cijenim njegov odličan agažman u kampanji, koji je doprinio da smo danas tu gdje jesmo. Paul Manafort je pravi profesionalac i želim mu mnogo uspjeha”, stoji u Trumpovom službenom priopćenju.

Ostavka nakon kadrovskih promjena

Ranije ovaj tjedan, Trump je za kampanju angažirao dvoje ljudi koji bi, kako je ustvrdio, trebali odigrati ključne uloge. Riječ je o bivšem investicijskom bankaru Stephenu Bannonu, izvršnom direktoru konzervativnog news portala Breitbart News, koji će postati izvršni voditelj i Kellyane Conway, koja je bila na poziciji više savjetnice i anketarke Donalda Trumpa, postavljene na poziciju menadžerice kampanje.

Iako je Paul Manafort nakon kadrovskog pojačanja trebao ostati na čelnom mjestu kampanje, unatoč skandalu zbog povezanosti s proruskim ukrajinskim političarima i oligarsima, danas je, navodno, sam podnio ostavku.

Afera s tajnim operacijama lobiranja

Manafort je dugo godina radio kao savjetnik bivšeg ukrajinskog predsjednika Viktora Janukoviča, bliskog Vladimiru Putinu. New York Times je prošle nedjelje objavio tekst o navodnoj isplati 12,7 milijuna dolara od proruske političke stranke Party of Regions za Manaforta, koju istražuje Nacionalni antikorupcijski ured u Ukrajini.

Da stvar bude gora, The Associated Press piše da Manafortova firma DMP International stoji iza tajne operacije lobiranja u korist vodeće političke stranke u Ukrajini. Osobito je problematično to što Manafort i njegov zamjenik Rick Gates nisu nikada objelodanili svoj inozemni angažman, što su po zakonu morali učiniti.

Lobiranje je uključivalo korištenje vlastitih utjecaja za objavljivanje pozitivnih medijskih napisa o ukrajinskim dužnosnicima u New York Timesu, The Wall Street Journalu i The Associated Pressu. Drugi cilj sastojao se od miniranja pozitivnih predodžbi američke javnosti o ukrajinskoj političarki Juliji Timošenko, koja je predstavljala najvećeg političkog rivala tadašnjeg ukrajinskog predsjednika. U to vrijeme, europski i američki lideri politički su pritiskali Ukrajinu i tražili da se Timošenko pusti iz zatvora.

U sve je bio upleten i njegov zamjenik

Kako otkrivaju emailovi u posjedu AP-a, Rick Gates, u to vrijeme zaposlen u Manafortovoj konzultantskoj firmi, osobno je nadzirao suradnju s Mercury i Podesta Group, dvije utjecajne lobističke tvrtke iz Washingtona. Te su firme između 2012. i 2014. dogovarale sastanke između ukrajinskih dužnosnika i američkih senatora i kongresmena, koji sjede u utjecajnim odborima i odlučuju o stvarima koje se tiču ukrajinskih interesa.

Iako u emailovima nema puno riječi o ulozi samog Manaforta, nekoliko anonimnih zaposlenika Mercuryja i Podesta Group za Associated Press je izjavilo kako je Manafort nadzirao lobističke aktivnosti. Njegov zamjenik Rick Gates je za davanje zadataka i traženje informacija koristio email adresu u DMP International, koju i dalje koristi.

Ranije ovaj tjedan, Manafort je zanijekao bilo kakav angažman za vlade Ukrajine i Rusije, a Rick Gates je na upit Associated Pressa izjavio da “ni u jednom trenutku njihova firma nije davala nikakvu podršku u lobiranju.”