Nekad je nužno odabrati stranu

Trump je duboko podijelio republikance. Pobijedi li ili izgubi, posljedice njegovog utjecaja osjećat će se godinama

Mnogi utjecajni republikanci ne slažu se s Trumpovom politikom

LYNDEN, WA - MAY 07: Republican presidential candidate Donald Trump gestures from his motorcade after a rally at the The Northwest Washington Fair and Event Center on May 7, 2016 in Lynden, Washington. Trump became the Republican presumptive nominee following his landslide win in Indiana on Tuesday.   Matt Mills McKnight/Getty Images/AFP
FOTO: AFP/AFP

Zaoštrila se borba između republikanskog predsjedničkog kandidata Donalda Trumpa i njegove vlastite stranke. Dovelo je to do velikih potresa diljem Sjedinjenih Država i destruktivne svađe koja bi mogla ugroziti desetke zastupnika u Kongresu i potencijalno dovesti do situacije da se, inače konzervativne države, svrstaju u tabor Hillary Clinton, piše NYT.

Demokrati će, dakako, takvu situaciju pokušati iskoristiti za pobjedu Clinton sa što većom razlikom, ali i prednošću na izborima za Kongres sljedećeg mjeseca. Iz kampanje Clinton su zaključili kako su najmanje dvije tradicionalno republikanske države, Georgia i Arizona, realni ciljevi. I republikanske ankete pokazuju da postoji rizik za Trumpa da izgubi Georgiu, prema ljudima koji su upoznati s tom anketom, a za NYT su govorili pod uvjetom anonimnosti.

Demokrati u Kongresu nadaju se kako će uvjeriti Clinton da nastavi ulagati u kampanju u državama poput Virginije i Colorada, gdje vjeruju da je pobjeda osigurana, kako bi njihovi kandidati postigli što bolji rezultat.

Fokus je sve više na Kongresu

Fokus demokrata sve je više na dva doma Kongresa, Predstavničkom domu i Senatu. Clinton je u utorak posjetila Miami iz dva razloga – kako bi napala Trumpa, ali i senatora Marca Rubia zbog onog što je opisala kao njegovu ravnodušnost prema klimatskim promjenama. “Neprihvatljiv je odgovor Marca Rubia, kada su ga pitali o klimatskim promjena, da kaže: ‘Ja nisam znanstvenik'”.

Sve zabrinutiji republikanci nisu donijeli jedinstvenu strategiju kako bi kontrolirali štetu agresivne Trumpove kampanje, a nekoliko anonimnih stranačkih dužnosnika kazalo je za NYT kako čekaju nove ankete prije nego što odrede smjer. No, kao znak da republikanci smatraju da je predsjednička kampanja izgubljena, nekoliko kandidata za Senat priprema oglase u kojima pozivaju glasače da glasaju za njih kako bi kontrolirali Clinton u Bijeloj kući.

Kao što je poznato, Trumpu su posljednjih dana leđa okrenuli mnogi utjecajni izabrani republikanski dužnosnici, a on je ukazao na to kako će bilo kakvo odvajanje biti iznimno prljavo i bolno za samu stranku. U utorak je Trump javno napao dvojicu svojih najpoznatijih kritičara: senatora Arizone Johna McCaina koji je povukao podršku Trumpu ovog vikendu, i predsjednika Zastupničkog doma Kongresa Paula D. Ryana koji je prije koji dan dao do znanja da više neće braniti Trumpove poteze.

Rat na Twitteru

Trump je Ryana napao i na Twitteru opisavši ga kao “slabog i neučinkovitog”, a za McCaina je kazao kako ima vemoma dug jezik. Ako nastavi s napadima, to bi moglo imati duboke posljedice na stranku i potencijalno demoralizirati Trumpove pristaše da glasaju za republikance. No, malo je toga što stranka može učiniti kako bi kontrolirala Trumpovo ponašanje: Strančki donatori nemaju kontrolu nad njim, on se oslanja na male donatore, a u 70-oj godini, nije mu na pameti neka buduća kampanja.

Ovakva dinamika može biti posebno toksična za republikance u neodlučnim državama, gdje se također održavaju i kompetitivne utrke za Predstavnički dom i Senat, gdje stranački kandidati moraju birati između dvije neprijatne opcije: hoće li se otuđiti od stranačke baze, li stati iza nominiranog kandidata koji je neprihvatljiv za većinu mainstream glasača. Republikanci su posebno zabrinuti preferencijama fakultetski obrazovanih birača koji se nalaze na desnom centru i koji obično glasaju za republikanskog kandidata, ali ne mogu podnijeti gospodina Trumpa. Takvi birači čine između četvrtine i trećine izbornog potencijala stranke, piše NYT.

“Takav birač evidentno neće glasati za Donalda Trumpa”, kaže Josh Holmes, strateg republikanaca koji je radio na nekoliko utrka za senat. “No, ako oni uopće ne glasaju, to je katastrofa za nas”.

Noćna mora za stranku

Mogućnost iz noćne more za stranku jest da birači u neodlučnim državama kazne stranku zbog Trumpa te republikanci protivnici Trumpa ostanu kod kuće, a da njegova izborna baza glasa samo za njega, ne i za Kongres. Kada bi se to dogodilo, Pennsylvaniju i Sjevernu Karolinu mogli bi preuzeti demokrati, dok bi se utrke za Kongres u mjestima poput Missourija, Arizone i Kanzasa mogli pomaknuti prema centru.

Prema anketi NBC-a i WSJ objavljenoj u utorak, Trump zaostaje devet postonih poena za Clinton i na nacionalnoj razini ima 37 posto podrške. Niti jedan kandidat od Drugog svjetskog rata nije imao manji udio glasova. No, isto tako tri četvrtine republikanaca vjeruje kako bi njihovi kandidati trebali ostati vjerni Trumpu.

Ankete jasno pokazuju sljedeće – žena koja je drugi najomraženiji kandidat na izborima ikad na putu je da pobijedi i to vrlo lako, piše Al Jazeera. Nastavljaju kako je vrlo moguće da demokrati preuzmu kontrolu nad Senatom, a postoji mogućnost i da osvoje Zastupnički dom. Republikanci su podijeljeni kao niti u jednoj političkoj operaciji prije.

Demokrati mogu preuzeti i Kongres

Trump će, piše Al Jazeera, nastaviti svoje napade na one koje vidi kao nelojalne. Vjeruje kako će to nabrijati njegovu bazu i da će oni izaći na birališta. Nastavlja napadati i Clinton, njeno “kriminalno ponašanje” i ulogu u političkom životu u posljednjih 30 godina. Vjeruje kako tako može utjecati na nezadovoljne demokrate. Čak i ako oni nikad ne bi glasali za njega, ako ne izađu za birališta, imao bi šanse za pobjedu.

No, tu je još jedan problem za republikance. Trump je upozorio kako nikad neće zaboraviti one koji su govorili protiv njega, napustili ga ili se udaljili iz njegove kampanje. Tako će učiniti i mnogi republikanci pa bi se stranka mogla naći u situaciji da u narednim godinama budeljudi samo poravnavaju račune. Pobijedi li ili izgubi, zaključuje Al Jazeera, utjecaj Donalda Trumpa osjetit će se u godinama koje dolaze.