Trumpova nova suradnica napisala je psihološki profil Vladimira Putina. I čini se kako ga nije baš nahvalila

Fiona Hill od ponedjeljka će biti stručnjakinja za Rusiju u Bijeloj kući

Russian President Vladimir Putin sits in a car during a visit to Alexandra Land on the remote Arctic islands of Franz Josef Land, Russia on March 29, 2017. / AFP PHOTO / POOL / SERGEI KARPUKHIN
FOTO: AFP

Fiona Hill u ponedjeljak počinje raditi u Bijeloj kući. Bit će viša ekspertica za Rusiju i Europu u Trumpovom Vijeću za nacionalnu sigurnost. No, ono što je posebno zanimljivo je da je Hill jedna od autorica knjige znakovita naslova “Gospodin Putin: operativac u Kremlju,” knjige koja na 500 stranica donosi psihološki profil ruskog lidera. Knjiga seže sve do Putinovih ranih godina u KGB-u pa kroz njegov uspon i dosega u Kremlju. Trump će tako, s gospođom Hill u Bijeloj kući, imati u svom timu na neki način vlastiti dosje Vladimira Putina, piše Washington Post.

Teško je znati tko zaista vodi vanjsku politiku Sjedinjenih Država ovih dana, ili u kojoj mjeri gospođa Hill može utjecati na stavove Trumpove administracije na Rusiju. Njena knjiga nudi jednu realnu političku perspektivu Putinovih namjera i mogućnosti, te dosta niska očekivanja za zbližavanje kako je to Trump zamišljao tijekom predsjedničke kampanje, pište WP. Putin, prema onome što HIll piše, vidi Sjedinjene Države kao zlonamjernu, nesposobnu i silu koja ne zavrjeđuje poštovanje ali i prepreku u njegovom neumornom nastojanju da vrati i proširi moć ruske države. I svoju vlastitu moć, također. Veličina Rusije je njegov cilj, ali snaga Vladimira Putina je njegovo sredstvo.

Šest Putinovih identiteta

Knjiga je prvi put objavljena 2013., a izmijenjena verzija 2015. U njoj se analiziraju Putinove preklapajuće osobnosti, analizira se kako oblikuje svoju dominaciju u zemlji i rivalstvo u inozemstvo. Hill i koautor Clifford G. Gaddy s Brookings Instituta pišu o 6 Putinovih identiteta, koji zajedno čine njegov pogled na svijet. Posebno važnim pritom smatraju identitet koji Putina podrazumijeva kao manipulatora. “On je majstor manipulacije informacija, suzbijanja informacija i stvaranja pseudo informacije”, stoji u knjizi. Smatra ga se i ucjenjivačem protiv protivnika, saveznika i stranih lidera. “On može u potpunosti vjerovati samo sebi”, pišu autori.

Kada su autori u knjizi Putina nazvali “etatistom”, ne podrazumijevaju ideološku viziju komandne ekonomiju, kod njega uopće ne vide ideologiju. Putin je sebe proglasio “slugom države” u manifestu od 5 tisuća riječi koji je izdao malo prije nego je postao predsjednik. “Putin je obećao da će obnoviti rusku državu, zaštiti ruski suverenitet, očuvati stabilnost i jedinstvo te osigurati nacionalnu sigurnost”, nabrajaju Hill i Gaddy u knjizi. On nije, međutim, objasnio kako će to učiniti.

Ličnost autsajdera

Brookings Institute

Druga Putinova ličnost u knjizi je nazvana Putin-povijesni čovjek, u kojem piše kako Putin koristi priču o svojim obiteljskim korijenima kako bi se pokazao pravim Rusom. Njegova obitelj u Rusiji je od početka 17. stoljeća, bili su u pokrajini Rjazan, jugoistočno od Moskve. Putin svoju obiteljsku priču uklapa u rusku nacionalnu povijesnu priču. Tako kroz rusku posebnost naglašava i onu vlastitu.

Što se tiče Putinove autsajder ličnosti, autori u knjizi napominju kako dosta političkih lidera, sebe nastoje prikazati kao autsajdere. Putinova priča je u tom smislu poučna. Relativno je skromnih korijena. Rijetko je bio u centru pozornosti tijekom svoje rane profesionalne karijere. Služio je kao KGB-ovac u Dresdenu,a tijekom 90.-ih u St. Petersburgu, tada je razvio kulturna znanja i stekao političke reference kao vodeći općinski dužnosnik. Njegov je humor neprikladan, šale o testisima su mu specijalnost, a voli napraviti show ismijavajući ili grdeći svoje podređene ili oligarhe. “Javnost voli vidjeti kako opominje ljude koji im se ne sviđaju jezikom kakvim oni nemaju prilike.” “Autsajder je pragmatičan. On nema interesa u politici ili ideologijama. U sustavu tako opterećenom ideologijom, samo autsajder može vidjeti njegove nedostatke.”

Gospodarstvo mu je bojno polje

Putin je prikazan i u identitetu slobodnog trgovca zbog svog umijeća dogovaranja. “Kapitalizam, prema Putinovom shvaćanju, nije proizvodnja, upravljanje i marketing. To je mešetarenje i pregovaranje. Ne radi se tu o kupcima i radnicima. Riječ je o osobnim vezama s regulatorima. To je pronalaženje i korištenje rupa u zakonu.” Za Putina je gospodarstvo bojno polje, navode autori.

Kao zamjenik gradonačelnika St. Petersburga, a kasnije i u Kremlju, koristio se metodama prisile oslanjajući se na poznavanje osobnih slabosti i financijskih nedjela svojih protivnika. Bilo da se radi o lokalnim političarima, stranim poslovnim partnerima ili recimo, bivšem ukrajinskom predsjedniku Viktoru Janukoviču, fokus je na pronalaženju i korištenju slabosti. I na kraju Putin- službenik. Zbog svojih 15 godina u KGB-u Putin je vješt u proučavanju slabosti svojih meta, te kombiniranju kako ih koristiti. “Ovo je kako je on uspio stati na kraj ruskim oligarsima, koristeći njihovo bogatstvo protiv njih”, kažu autori.

Novi šef, nova inspiracija za knjigu

Nije baš potpuno jasno, međutim, ima li Putin pravi dojam SAD-a. Zna nekoliko Amerikanaca, tipa Georgea W. Busha i Obamu koji mu se ne sviđaju. Henry Kissinger mu je najdraži među njima, možda i njemačko podrijetlo ima neke veze s tim. Putin SAD vidi kroz napade na širenje NATO-a, sramotnu intervenciju na Kosovu i slične poteze.

“Putin je proveo mnogo vremena u svom profesionalnom životu iskrivljavajući istinu, manipulirajući činjenicama, igranjem s fikcijom”, piše u knjizi. “On, također, možemo zaključiti, nije uvijek u stanju razlikovati jedne od drugih.” Fiona Hill, autorica ove opširne knjige koja analizira Putinovu osebujnu ličnost u ponedjeljak će upoznati novog šefa, Trumpa. Možda ne tako različitog od ovog lidera o kojem je napisala knjigu. Tko zna, možda sljedeća knjiga bude baš o novom šefu, zaključuje WP.