Turski premijer kaže da je bombaš-samoubojica bio pripadnik ISIS-a, i još 6 stvari o napadu u Istanbulu

Bomba je eksplodirala jutros. Svi ubijeni su strani državljani

Forensic experts walk near the site of a blast in the Blue Mosque area in Istanbul's tourist hub of Sultanahmet on January 12, 2016.
At least 10 people were killed and 15 wounded in a suspected terrorist attack in the main tourist hub of Turkey's largest city Istanbul, officials said. A powerful blast rocked the Sultanahmet neighbourhood which is home to Istanbul's biggest concentration of monuments and and is visited by tens of thousands of tourists every day. / AFP / BULENT KILIC
FOTO: AFP

Istanbul je danas bio poprište samoubilačkog napada, prilikom kojeg je ubijeno najmanje 10 osoba, a ranjeno njih 15. Na presici održanoj poslijepodne turski premijer Ahmet Davutoglu kazao je da je bombaš-samoubojica bio pripadnik tzv. Islamske države te da je ušao u zemlju iz Sirije. Odgovornost za napad još nitko nije preuzeo.

Donosimo vam najvažnije činjenice vezane uz ovaj, još jedan teroristički napad te militantne grupe.

1. Kad se napad dogodio?

Do eksplozije bombe je došlo oko 10.20 po lokalnom vremenu u blizini povijesnog Teodozijevog obeliska u četvrti Sultanahmet u centru Istanbula.

Posljedice eksplozije u Istanbulu

2. Tko je stradao?

Poginulo je najmanje 10 osoba, a još 15 ih je ranjeno. Većinom se radi o njemačkim državljanima: devet od deset ubijenih dolazi iz te zemlje. Svi koji su ubijeni bili su turisti. Među ozlijeđenima je najmanje šest Nijemaca, jedan norveški državljanin te jedan Peruanac, a ostali su turski državljani. Službeni podaci o mrtvima ne uključuju bombaša. Njemačko ministarstvo vanjskih poslova objavilo je da je u kontaktu s turskim vlastima i pozvalo svoje građane u Istanbulu da izbjegavaju gužve.

3. Ima li među stradalima i hrvatskih državljana?

Ministarstvo vanjskih i europskih poslova priopćilo je da među žrtavama eksplozije u Istanbulu nema hrvatskih državljana. “Prema dostupnim neslužbenim informacijama, u jutrošnjoj eksploziji u istanbulskoj četvrti Sultanahmet nema poginulih hrvatskih državljana”, stoji u priopćenju MVEP-a.

4. Što se točno dogodilo?

Nešto nakon 10 sati, na nekadašnjem hipodrom blizu dviju slavnih istanbulskih znamenitosti, Plave džamije i Aje Sofije, na mjestu koje je stjecište turista, došlo je do snažne eksplozije. Prve fotografije s lica mjesta pokazale su svu strahotu napada: na velikom trgu ležalo je nekoliko raskomadanih tijela. Detonacija se čula i na trgu Taksimu, nekoliko kilometara udaljenom od Sultanahmeta.

5. Je li napadač identificiran?

Samoubilački napad izveo je Nabil Fadli, rođen u Saudijskoj Arabiji, javili su turski mediji pozivajući se na neimenovane policijske izvore. Zamjenik premijera Numan Kurtulmus ranije je pak objavio da je počinitelj Sirijac rođen 1988. godine. Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan, govoreći u Ankari, osudio je teroristički napad i kazao da je počinitelj osoba sirijskog podrijetla.

6. Je li bilo i drugih napada ISIS-a u Turskoj?

Iako su turske vlasti za tri velika samoubilačka napada prošle godine okrivile tzv. Islamsku državu, ta militantna grupa nikad nije službeno preuzela odgovornost, piše Hina.

Turska je prošle godine pojačala borbu protiv ISIS-a, a ponovno je eskalirao i sukob s kurdskim militantima na jugoistoku zemlje. U Istanbulu je također bilo sporadičnog nasilja, a odgovorne su uglavnom bile krajnje lijeve skupine. U eksploziji granate na zračnoj luci prošli mjesec poginula je jedna osoba, a nitko nije preuzeo odgovornost.

Prije nešto više od godinu dana, jedna žena raznijela se u policijskoj postaji na Trgu Sultanahmet, ubivši jednog policajaca. Odgovornost je preuzela krajnje lijeva skupina DHKP-C, a turski su dužnosnici kasnije kazali da je bila povezana s islamistima.

Zadnji veći teroristički napad u Istanbulu dogodio se 2003., kada su militanti vjerojatno povezani s Al-Qa’idom detonirali četiri kamiona bombe u dva dana, usmrtivši najmanje 57 ljudi. Meta napada bile su židovske sinagoge, banka i britanski konzulat.