Tuskov govor na hrvatskom, predsjednica napala 'lažni pacifizam' i još par stvari sa svečane sjednice Sabora

Održana je svečana sjednica povodom 25. godišnjice međunarodnog priznanja Hrvatske

16.01.2017., Zagreb - Svecana sjednica Hrvatskoga sabora u povodu obiljezavanja 25. obljetnice medjunarodnog priznanja Republike Hrvatske. Miroslav Separovic, Bozo Petrov, Donald Tusk, Kolinda Grabar-Kitarovic, Andrej Plenkovic i Branko Hrvatin.
Photo:
FOTO: PIXSELL

U Hrvatskom saboru održana je svečana sjednica povodom 25. godišnjice međunarodnog priznanja Republike Hrvatske. Sjednicom je predsjedao potpredsjednik Sabora Gordan Jandroković, a javnosti su se potom obratili i predstavnici vlasti te predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk kao posebni gost. Izdvojili smo nekoliko stvari koje su obilježile sjednicu.

1. Tusk govorio na hrvatskome

Definitivno najviše pažnje izazvao je govor Donalda Tuska, naime, predsjednik Europskog vijeća obratio se okupljenima na hrvatskom jeziku. “Nije samo veliko zadovoljstvo biti u Zagrebu, nego i dužnost i obveza biti ovdje danas, ne zato što sam vam prijatelj, nego i u ovo vrlo teško vrijeme za Europu. Hrvatska je, meni kao predstavniku institucije, najbolji partner kojega možemo zamisliti u ovim trenucima’, rekao je Tusk u svom govoru. Najviše je ovacije izazvao citiranjem budnice “Još Hrvatska ni propala”, a govor je završio riječima hrvatske himne.

2. Predsjedničin kompliment Tusku

Okupljenima se obratila i predsjednica koja je posebno pohvalila Tuskov govor koji ju je, očito, oduševio. Rekla je kako njegov govor “ni najveći hrvatski domoljub ne bi mogao napisati”.

3. Grabar Kitarović kritizirala ‘lažni pacifizam’

Predsjednica je u svom govoru kritizirala “lažni pacifizam i etički relazivizam”. Poručila je kako je kako hrvatski narod više neće živjeti u tvorevinama u kojima ne bi bio suveren. “Posebno je bio važan doprinos hrvatskog iseljeništva, a veliko značenje imalo je i duhovno i humanitarno djelovanje svih vjerskih zajednica. Bilo je to vrijeme kada u svijetu nismo imali mnogo prijatelja. Utoliko je prijateljstvo onih malobrojnih bilo tim dragocjenije”, rekla je predsjednica koja se zahvalila i Franji Tuđmanu.

“Iako danas malobrojni, ali glasni ideološki zaslijepljeni pojedinci šire defetizam i pesimizam, dok razni emisari pejorativno etiketiraju hrvatsku državu i provociraju hrvatski narod, vlastita država čvrsto stoji kao oslonac našem samopouzdanju u izgradnji budućnosti”, poručila je predsjednica.

4. Premijer naglasio važnost suočavanja s prošlošću

Premijer Andrej Plenković također je istkanuo ulogu Franje Tuđmana i hrvatske diplomacije u priznavanju Hrvatske. “Naša trajna zadaća ostaje promicanje istine o Domovinskom ratu”, rekao je i dodao kako je jedan od bitnih izazova suočavanje s prošlošću, a Vlada to namjerava riješiti “sustavno, pluralistički i institucionalno”. “U jeku nametnutog rata i velikosrpske Miloševićeve agresije, branitelji su za samostalnost Hrvatske dali nemjerljiv doprinos i požrtvovnost. Izgubljeni su nevini životi, naših ljudi protjerani su iz domova”, doado je Plenković.

5. Petrov naglasio Tuđmanovu državničku mudrost

Predsjednik Sabora Božo Petrov u svom se govoru zahvalio onim državama koje su otpočetka stale uz Hrvatsku. Naglasio je državničku mudrost kojom je Tuđman vodio zemlju u tim danima. “Trudit ću se da naša djeca budu ponosna na nas kao što smo mi danas ponosni na stvoritelje Hrvatske da kada se okrenu za 25 godina i vide gospodarski razvijeniju Hrvatsku iz koje neće odlaziti jer će imati u svojoj državi uvjete za sretan i dostojanstven život. Dajmo sve od sebe da zaslužimo jednaku zahvalnost. Živjela Hrvatska”, poručio je Petrov.