U istupu za Bloomberg koji se sada masovno prenosi, premijerka Srbije izjavila da im je EU važnija od Rusije

Izjavu tumače kao najjasnije izražen stav o smjeru kojim Srbija želi ići

29, June, 2017, Belgrade - Laying the oath of the new Prime Minister of Serbia, Ana Brnabic, and ministers in the Government of Serbia. Ana Brnabic. Photo: Antonio Ahel/ATAImages

29, jun, 2017, Beograd - Polaganje zakletve novog premijera Srbije Ane Brnabic i ministara u Vladi Srbije. Foto: Antonio Ahel/ATAImages, Image: 339655716, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, ATA Images Editorial
FOTO: Profimedia, ATA Images Editorial

Ako Srbija bude morala birati između bližih veza s Rusijom i ulaska u Europsku uniju, izabrat će ovo drugo. Riječi su to nove srpske premijerke Ane Brnabić za Bloomberg kojima započinju svoju analizu srpskih odnosa s Europskom unijom i Rusijom. Brnabić je već najavila kako će nastaviti put koji je započeo njen prethodnik, a sadašnji srpski predsjednik Aleksandar Vučić, te pripremiti zemlju da bude spremna za ulazak u Europsku uniju do kraja njenog mandata, 2020. godine.

Brnabić je prva žena premijerka u istočnoj Europi koja se javno izjasnila kao gay. Sam Vučić izabrao ju je da ga zamijeni na premijerskoj poziciji, nakon što je pobijedio na predsjedničkim izborima u travnju. “Europska unije je mjesto gdje idemo, to je jasno”, poručila je Brnabić prošloga petka iz zgrade Vlade u Beogradu koja se nalazi točno preko puta Ministarstva obrane koje je NATO bombardirao tijekom rata na Kosovu 1999. godine.

Emocionalne veze s Rusijom

“Mi imamo emocionalne veze s Rusijom zbog tradicije, kulture i religije. U Srbiji ima puno ljudi koji u potpunosti percipiraju Rusiju kao našeg velikog brata, našeg zaštitnika”. Brnabić je naglasila kako se takvi osjećaji ne mogu zanemariti, no da je strateški put Srbije Europska unija. Ovakva izjava srpske premijerke je zapravo najjasnija izjava nekog srpskog državnika dosad. Srbija je država koja se nastoji ponovno integrirati sa zapadnom Europom, ali uz zadržavanje čvrstih odnosa s Rusijom.

Zemlja od 7,1 milijuna stanovnika pokušava pratiti svoje susjede, Sloveniju i Hrvatsku koje su članice Europske unije, kako bi podigla životni standard svojih građana, koji je sad tek nešto viši od trećine prosjeka zemalja u EU, piše Bloomberg. Istovremeno, zauzima važan geopolitički položaj prema Rusiji i zapadnim državama koje se bore za širenje svog utjecaja na području jugoistočne Europe.

Vučićev utjecaj na njenim vladanjem

Iako je svoj mandat predao Ani Brnabić te postao predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić kao šef Srpske napredne stranke i dalje ima veliki utjecaj nad njenim vladanjem. Kao premijer, Vučić je dobro iskoristio poziciju između Rusije i Europske unije. S jedne strane je obećavao reforme pravosuđa i gospodarstva te prihvaćanje vrijednosti Unije, a s druge je strane prihvatio ulaganja i oružje iz Moskve. Također je odbio slijediti sankcije Unije prema Rusiji zbog aneksije Krima. Njegova nasljednica Brnabić nije mogla reći da će zadržati takav stav ukoliko to bude ugrožavalo pristup Srbije Europskoj uniji.

“Ne mogu to komentirati sada jer je na Balkanu jako teško učiniti bilo što. To je teška regija”, prokomentirala je Brnabić. Brnabić je bila oštra i prema srpskim oporbenim čelnicima koji su optužili Vučića da će i dalje kontrolirati Vladu, iako je sada predsjednik. “Nikad nisam imala razloga sumnjati da ću imati punu potporu u donošenju teških odluka, ali i slobodne ruke za ono što mislim da je najbolje”, kaže. I kada su je pitali hoće li moći odlučivati bez Vučićeva nadzora, kratko je rekla: “Iznenadila bih se ako to ne bude tako.”

Srpski skepticizam prema EU

Rusija je i najveći saveznik Srbije po pitanju Kosova. Naime snažno podupiru srpsko odbijanje prihvaćanja odcjepljenja Kosova. Upravo u tome je najveća prepreka zaključivanju pregovora o priključenju Srbije Europskoj uniji. Brnabić je najavila kako su neki pomaci po pitanju normaliziranja odnosa Srbije i Kosova porkenuti, a dosta toga ovisit će i o tome kako će se Kosovo odnositi prema autonomiji Srba koji žive na sjeveru Kosova, nastavlja Bloomberg u svojoj analizi.

No, o tom statusu odlučivat će se tek na “kraju srpskog puta prema EU”. “Bez obzira na to jesmo li u potpunosti spremni za 2020. kako bismo se pridružili EU, ponovno će sve ovisiti i o njihovoj spremnosti da prihvate nove članove”, kaže Brnabić dodajući kako Vlada morati promovirati svoje ciljeve u dijelu skeptične javnosti. Naime, prema anketi srpskog Ureda za europske integracije, manje od polovice Srba, njih 47 posto, podupire ulazak u Europsku uniju.

Jasna poruka svim oponentima

Brnabić ima jasnu poruku i za sve one srpske oporbene čelnike koji optužuju Vučića da će i kao predsjednik zapravo držati sve konce u svojim rukama jer je za premijerku postavio lojalnu osobu.

“Nikad nisam imala razloga sumnjati da ću imati punu potporu u donošenju teških odluka, ali i slobodne ruke za ono što mislim da je najbolje”, kaže. A na direktan upit jel može odlučivati bez Vučićeva nadzora, samo kaže: “Iznenadilo bi me ako to ne bude tako”.