U Hrvatskoj su danas održana dva važna prosvjeda obespravljenih radnika

U Šibeniku su štrajkali radnici bivšeg TLM-a, a u Sisku radnici Metalinga

18.08.2015., Sibenik - Tristotinjak radnika TLM-a uz potporu Zivoga zida prosvjedom izrazili nezadovoljstvo radom nove Uprave.
Photo: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Oko 300 radnika Tvornice valjanih proizvoda i Tvornice prešanih proizvoda, nastalih razdvajanjem nekadašnjeg šibenskog TLM-a, u utorak se okupilo štrajkajući ispred zgrade Uprave kako bi, predvođeni Sindikatom metalaca Hrvatske, te uz podršku Hrvatskog sindikata metalaca i Živog zida, iskazali nezadovoljstvo zbog neisplate plaća i činjenice da tvornički pogoni već mjesecima ne rade.

Istovremeno je snažan i glasan poziv na radničko zajedništvo i solidarnost upućen s prosvjednog skupa radnika sisačkog Metalinga održanog pred sjedištem županijske uprave u Sisku. Obustavom rada traže isplatu zaostalih plaća, te druga uskraćena prava iz kolektivnog ugovora, a zauzimaju se i za ostvarenje prava svih obespravljenih radnika.

Štrajk će se nastaviti po dva puta tjedno

Unštavanje tvornica uništava i grad Šibenik
Unštavanje tvornica uništava i grad Šibenik PIXSELL

Predstavnici radnika zazivali su odlazak iz TLM-a novog vlasnika, ruskog poduzetnika Igora Shamisa, te opstanak oko 600 radnih mjesta u tvorničkim pogonima.

Radnici su najavili slična okupljanja jednom do dva puta tjedno sve dok se ne promijeni Uprava, pokrene proizvodnja i isplate zaostale plaće. Iznervirani stanjem u TLM-u radnici su izvijesili transparente s parolama “Lepur čistač radnika”, te “Lepur i Shamis grobari TLM-a”, prozivajući Branimira Lepura, savjetnika predsjednika Nadzornog odbora TLM Aluminiuma, i vlasnika TLM-ovih pogona Shamisa, no nitko od njih nije se pojavio pred radnicima.

U ponedjeljak je Zdravko Burazer, čelnik Hrvatskog sindikata metalaca, iznio u priopćenju zahtjeve sindikata upozorivši da će TLM, ako se hitno ne povuku određeni potezi, završiti “u raljama stečaja i likvidacije”.

Poništenje privatizacije i novi natječaj

Pozivaju se DORH i USKOK da preispitaju zakonitost poslovanja
Pozivaju se DORH i USKOK da preispitaju zakonitost poslovanja PIXSELL

Istaknuo je da su TLM-u potrebne radikalne sindikalne akcije kojima će se državne institucije prisiliti na poništenje privatizacije TLM-a jer vlasnik nije izvršio preuzete obveze. Nakon poništenja privatizacije sindikat traži hitno raspisivanje novog natječaja za prodaju TLM-a, pri čemu treba prihvatiti samo ponuđače koji valjanim garancijama jamče da će moći izvršiti dogovorene obveze.

Također traže da represivna tijela ubrzaju preispitivanje zakonitosti poslovanja onih koji su TLM doveli u tešku situaciju, i to po prijavama i dokumentaciji koju je sindikat uputio USKOK-u, DORH-u, MUP-u i dr. TLM-u je hitno potreban svježi kapital, nabavka sirovine, kontinuirana proizvodnja i maksimalno zapošljavanje svih kapaciteta. Osim toga, potrebni su novi ljudi umjesto potrošenih kadrova koji su TLM i doveli u bezizlaznu situaciju, ističe Burazer u priopćenju.

‘Direktor na moru, a mi u ponoru’

Radnici Metalinga došli su pred zgradu Županije i Gradske vijećnice
Radnici Metalinga došli su pred zgradu Županije i Gradske vijećnice PIXSELL

U Sisku je s parolama “Vratite nam dostojanstvo”, “Direktor na moru, a mi u ponoru” i “Poslovi odrađeni, a milijuni nestali” stotinjak radnika Metalinga, kojima su se priključili članovi Stožera za obranu Rafinerije nafte Sisak, Živog zida, Radničke fronte i drugih udruga, krenulo je iz radničkog naselja Caprag prema gradskom središtu, istim putem kojim su prije 13 godina u veliki prosvjed krenuli radnici Željezare.

Prosvjednici su tražili potporu županijske uprave, ali im se nitko iz vlasti nije obratio.

“Posljednji je čas da se stane na kraj vlasnicima koji fiktivno osnivaju fantomske firme i obrću novac kojem se gubi trag. Radnici Metalinga su imali mnogo posla, pošteno ga odradili, veliki je posao naplaćen, ali novca za plaće nije bilo. Radnicima su na listama obustavljane rate kredita, ali novac nije uplaćivan u banke, a pitanje je što je i s doprinosima. Očito direktor i uprava nisu dorasli svom poslu. Mi želimo ostati raditi u Hrvatskoj, ali ovdje i dostojno živjeti”, rekao je regionalni povjerenik Sindikata metalaca Hrvatske (SMH) Dragutin Vuljanić.

Nisu dozvolili Sinčiću da govori

Zajedno protiv kapitalizma
Zajedno protiv kapitalizma PIXSELL

Na opasnost da se uskoro ugase Metaling i Rafinerija nafte Sisak, nakon čega će Sisak ostati mrtav grad, upozorio je sindikalni povjerenik Tihomor Sović. Izrazio je čuđenje što se župan Ivo Žinić i njegovi suradnici ne žele oglasiti i dati im potporu.

“Danas 22.000 radnika ne prima plaću i takvo je stanje neodrživo. Kako bi zaštitila radnike, od kojih mnogi nisu sindikalno organizirani, Vlada mora donijeti zakon kojim će se kazniti bahati vlasnici poduzeća. Nama treba radnička Oluja. Apsurd je da je sisačka gradska uprava čak naplatila i korištenje mjesta na kojem se održava prosvjed”, upozorio je dopredsjednik SMH-a Antun Štivčić.

Tijekom prosvjeda dogodio se incident kada je htio govoriti predsjednik Živog zida Vilibor Sinčić, ali mu sindikalni čelnici to nisu dozvolili uz obrazloženje da to nije politički skup. Ipak, na žestoki zahtjev prosvjednika, to mu je omogućeno, a potom su potporu prosvjednicima izrazili i predstavnici Stožera za obranu Rafinerije, Radničke fronte i Hrvatskih liberala. Metaling se nalazi u predstečajnom postupku te je za utorak 25. kolovoza, na zagrebačkom Trgovačkom sudu zakazano prvo ročište predstečajne nagodbe.