U Manchesteru su napadnuta djeca, čime je najbrutalnija taktika Islamske države stigla u Europu

Kako će Zapad reagirati na to što su djeca postala dio globalnog rata

A floral tribute and a teddy bear are pictured alongside police tape near to the Manchester Arena, in Manchester, northwest England on May 23, 2017 following a deadly terror attack at the Ariana Grande concert at the Manchester Arena the night before. 
Twenty two people have been killed and dozens injured in Britain's deadliest terror attack in over a decade after a suspected suicide bomber targeted fans leaving a concert of US singer Ariana Grande in Manchester. / AFP PHOTO / Oli SCARFF
FOTO: AFP/AFP

Svi znaju da su klinci najveći fanovi Ariane Grande – ili Justina Biebera, ili bilo kojeg sličnog pop izvođača. Odrasli odlaze na takve koncerte jedino da bi pratili svoje tinejdžere. I sada je cijeli svijet zgranut razinom okrutnosti i bezobzirnosti ISIS-a i modernog terorizma. Međutim, za takvu zgranutost, koliko god to skandalozno zvuči, nema puno argumenata.

Djeca su već dugo godina jedan do glavnih ciljeva radikalnog terorizma, kako islamističkog, tako i raznih oblika državnog terorizma. Primjerice, afrička podružnica ISIS-a, banda koja se zove Boko Haram, u redovitim vremenskim razmacima otima nigerijske djevojčice, masovno ih siluje pa ih priprema da postanu žene džihadističkih boraca. Katkad ih i puštaju, kao prije nekoliko tjedana, ako postignu dovoljno povoljan dogovor s nigerijskom vladom ili međunarodnom zajednicom.

Djeca ratnici

Puno prije Boko Harama, i posve neovisno od radikalnog Islama, u Sierra Leoneu nastao je moderni kult djece ratnika, koji su bili eksploatirani u lokalnim bitkama za dijamante. Neosporna je činjenica da su u Sierra Leoneou već i 13-godišnjaci masovno ubijali pripadnike suprotstavljenih vojnih formacija, i da su se isticali u brutalnosti: oni klinci koji nisu drugima htjeli sječi ruke i uha, sami su bivali posječeni. U genocidu u Ruandi djeca su bila među osobito brojnim žrtvama, jer naprosto fizički nisu stigli pobjeći ubojicama.

Naposljetku, još je režim Pol Pota u Kambodži bio bezočno okrutan prema djeci, koja su na poljima smrti masovno umirala od gladi i maltretiranja. Politička djecoubojstva dio su naših civilizacija još od biblijskih vremena, što, uostalom, dobro znamo iz same Biblije. U liberalnoj, humanističkoj Europi, kult zaštite djece spada među ideološki neosporna mjesta, koja podjednako podržavaju I lijeve i desne stranke.

Zaštita djece najvažnija je tekovina Zapada

No, riječ je o relativno novom kultu, kakav, svakako, nije postojao u doba Olivera Twista, ni u vrijeme trgovine robovima u Sjedinjenim Državama. Kult zaštite djece spada među najvažnije tekovine moderne zapadne civilizacije: radi se o jednoj do onih vrijednosti zbog kojih je moderni Zapad, Zapad poslije Drugog svjetskog rata, najhumanija politička i društvena formacija u cjelokupnoj ljudskoj povijesti. No, Zapad je već više od petnaest godina, osobito poslije 11. rujna 2001., izložen izazovima na koje ne zna odgovoriti.

Atentator na djecu u Manchesteru jedan je do takvih izazova. Hoće li Zapad, poslije Manchestera, još više mrziti Arape i druge muslimane? Što je ISIS-ov strateški cilj? Kako će se Zapad postaviti prema lokalnim islamskim zajednicama, koje ne snose baš nikakvu odgovornost za jučerašnji pokolj, ali na koje će svi bližnji stradalih, kao i cjelokupna europska krajnja desnica, sada gledati s još više podozrenja?

Cilj je trajni sukob zapadnog i islamskog svijeta

I kako će, općenito govoreći, Zapad reagirati na činjenicu da su i naša djeca postala dio globalnog rata, čiji je ishod predvidljiv, ali čije su žrtve posve nepredvidljive. Masakrom u Manchesteru ISIS je podigao ulog. Sada svatko tko se nađe u njihovom ciljokrugu može stradati, neovisno od dobi, i od realne nevinosti (djeca ne mogu sudjelovati u političkim odlukama, koje navodno motiviraju ISIS-ove napade).

Napad na djecu nova je ISIS-ova taktika, kojoj je, kao i 11. rujna, krajnji cilj izazvati trajni sukob između Zapada i Islama. Argument da je Zapad za sve kriv, jer američke bombe ubijaju mnogo više ljudi, uključujući i djecu, nego bilo koji teroristički napad, logički je neodrživ: ovaj je rat počeo 11. rujna islamističkim napadom ne New York, a niti jedno američko bombardiranje nije planski usmjereno na djecu, kao jučerašnja akcija u Manchesteru. Zapad mora ostati strpljiv i miran, bez obzira na žrtve.