Sutra su izbori u Francuskoj, a najveće je pitanje što je za rejting Le Pen značio teroristički napad

Le Pen je oštra prema terorizmu, a Macron pruža kontinuitet

Police officers respond to the scene of the shooting of a police officer in Paris, France on April 20, 2017. One police officer was killed and two others were wounded when a man opened fire on a police van parked on Champs-Elysees. Members of the Islamic State have claimed the shooter was a ISIS fighter., Image: 329742679, License: Rights-managed, Restrictions: *** World Rights ***, Model Release: no, Credit line: Profimedia, SIPA USA
FOTO: Profimedia, SIPA USA

Dva dana prije no što će Francuzi izaći na birališta, ubojstvo policajca sinoćnjem terorističkom napadu u Parizu fokus javnog mnijenja ponovno je prebacilo na pitanja sigurnosti. Kandidati su otkazivali za danas dogovorena pojavljivanja i javno izjavljivali kako će se, ukoliko zauzmu predsjedničku poziciju, još oštrije obračunavati s terorizmom.

Francuska već više od godinu dana živi u izvanrednom stanju. Ubojstvo na Champs Élyséesu, za koje je odgovornost brzo preuzela Islamska država, stavila je krvoproliće i borbu protiv terorizma u prvi plan pogleda birača, kontekstualizirao je u današnjoj velikoj analizi Politico.

Napad je zasjenio vrlo neizvjesne izbore

Vodeći kandidati promijenili su planove kamapanje. Centrist Emmanuel Macron, bivši premijer iz redova konzervativaca Francois Fillon i krajnje desna kandidatkinja Marine Le Pen otkazali su događanja dogovorena za danas. Kandidati su danas održavali novinske konferencije na kojima su zahtijevali snažnije protuterorstičke mjere, koje su išle od zahtijevanja temeljitijeg rada službi, do potpunog zatvaranja granica.

Napad je zasjenio završnicu jedne od najneizvjesnijih utrka u posljednje vrijeme u trenutku u kojem se činilo da Macron ima tanku prednost nad Le Pen. Dnevna anketa agencije Ifop, objavljena jučer, govorila je da Macron uživa 24, a Le Pen 22.5 posto podrške. Pratili su ih Fillon s 19.5 i krajnje lijevi Jean-Luc Melenschon s 18.5 posto podrške. Dva kandidata s najviše osvojenih glasova natjecat će se u drugom krugu 7. svibnja.

S druge strane, prema prvoj anketi objavljenoj nakon napada (provela ju je agencij Odoxa za tjednik Le Point), kandidatkinji Le Pen narasla je podrška, ali nedovoljno da pobijedi Emmanuela Macrona. Prema tom istraživanju, on bi dobio više u prvom i lako je pobijedio u drugome krugu dva tjedna poslije. Prema ovom izvoru, Macron bi dobio prvi krug s 24,5 posto glasova, za 0,5 posto manje u odnosu na prethodno ispitivanje. Le Pen bi izbila na drugo mjesto s 23 posto, a to je za 1 posto više u odnosu na prethodnu anketu.

Le Pen iskoristila napad da napadne Hollandea

“U ovim okolnostima, prva uloga predsjednika republike i šefa oružanih snaga je da zaštiti francuski narod. Bitka se mora voditi izvan naših granica. Moramo uništiti naše neprijatelje u Iraku i Siriji, gdje se nalaze zapovjednici onih koji ubijaju u Francuskoj”, rekao je Macron u svom obraćanju.

Le Pen, koja je pred kraj utrke gubila na momentumu, zauzela je radikalniji stav i pozvala na zatvaranje nacionalnih granica i izbacivanje svih stranaca za koje postoji sumnja da su povezani s terorističkim skupinama. Prekidajući tradiciju solidarnsti nakon slučajeva terorističkih napada, napala je predsjednika Hollandea i njegovu socijalističku vladu.

Terorizam je vio centralna tema za Le Pen

“Od ove prolazne vlade koja je potrošena u svojoj inertnosti, tražim instantnu ponovnu uspostavu francuskih nacionalnih granica” rekla je iz sjedišta svoje kampanje u Parizu. Fillon je u svom obraćanju također tražio provođenje graničnih kontrola, ali i održavanje izvanrednog stanja i zapošljavanje 10.000 dodatnih policajca. “Moramo pokazati našim suparnicima da je Francuska ujedinjena i da se neće bojati”, rekao je.

Od svih kandidata, Le Pen je u kampanji najveći fokus stavila na terorizam, koji je bio centralna tema njene platforme koja traži rezanje imigracije, povlačenje iz Europske Unije i radikalne antiterorističke mjere. Ipak, Le Pen nedostaje iskustva u izvršnoj vlasti, a u anketama je niže ocjenjena po kategorijama “sposobnosti” i predsjedničkog ugleda.

Glasači zabrinuti zbog Macronove mladosti

Nakon prošlih terorističkih napada glasači su od predsjednika Hollandea tražili utjehu i sigurnost. Macron je pod Hollandeom služio kao ministar ekonomije i mogao bi igrati na kartu kontinuiteta u kriznim vremenima, no ankete pokazuju kako su glasači zabrinuti zbog njegove relativne mladosti (39 godina) i ograničenog iskustva na vlasti.

Prema anketama, Fillon je ocijenjen kao najiskusniji kandididat. Bivši premijer koji je pet godina služio pod Nicolasom Sarkozyjem, u svom se obraćanju čvrsto fokusirao na borbu protiv islamističkog terorizma kroz oštre antiterorističke mjere u zemlji i strategiju borbe protiv ISIS-a koa bi uključivala bližu suradnju s Rusijom. U završnim danima utrke , medijska će pozornost biti podijeljena između kapanje i istrage oko napada. Napadač, identificiran samo kao Karim C, ubijen je u napadu. Prema AFP-u, istražitelji ispituju tri osobe za koje se sumnja da su mu pomagali.