Sad gospodin Bandić šalje pisma i umirovljenicima; obećaje da će im Grad sufinancirati privatne domove

Telegram je u posjedu jednog pisma, poslanog par dana prije izbora

Zagrebački gradonačelnik, gospodin Milan Bandić, u tjednu prije prvog kruga lokalnih izbora počeo je slati pisma građanima koji godinama pokušavaju dobiti smještaj u gradskim domovima za starije osobe. U priličnoj ekstenzivnoj poruci, koju je osobno potpisao, obećao je kako će Grad Zagreb podmiriti razliku između gradskih i privatnih domova.

Konkretno, piše kako gradonačelnik želi “informirati osobe koje su na listama čekanja da će im Grad Zagreb sufinancirati razliku u cijeni smještaja između gradskih i privatnih domova, kako bi im omogućili da brže realiziraju smještaj po gradskim cijenama u privatnim domovima”.

U sljedećem pasusu gradonačelnik, ne baš eksplicitno, priznaje da je njegova inicijativa tek na razini ideje. Piše, citiramo, kako je njihov plan “već na prvoj sjednici novog saziva Gradske skupštine predložiti da se osiguraju sredstva u Proračunu Grada Zagreba za te namjene”.

Potpisuju se i ravnatelji domova s lista čekanja

Jedna takva poruka stigla je, nekoliko dana prije prvog kruga lokalnih izbora, i Telegramovom čitatelju koji je desetak godina na listi čekanja jednog zagrebačkog doma za starije. U kuverti su mu stigla dva pisma. Uz spomenuti gradonačenikov, dobio je i dopis Ljiljane Vrbić, ravnateljice Doma za starije osobe Sveti Josip, za koji je aplicirao prije desetak godina. Ravnateljica je našeg čitatelja obavijestila o “dodatnim mjerama i aktivnostima” koje planira grad Zagreb.

Dalje piše kako mu u privitku dostavljaju “informaciju gradonačelnika Grada Zagreba, gospodina Milana Bandića, u kojem su opisane mjere za osiguranje smještajnih kapaciteta za skrb o starijim osobama”.

Gospodin Bandić se, nadalje, malo pohvalio domovima koje je Zagreb posljednjih godina izgradio, a najavljuje i nove. “U svim dijelovima grada gdje nemamo izgrađenih smještajnih kapaciteta ili su oni nedovoljni, pokrenut ćemo izgradnju paralelno do kraja godine, u suradnji s privatnim sektorom, po modelu javno-privatnog partnerstva”.

Gradonačelnik nije detaljizirao svoj plan

Bandić piše kako su “svjesni da su cijene u privatnim domovima velikom dijelu starije populacije neprihvatljivo visoke”, pa su se odlučili da će građanima platiti razliku. Cijene gradskih domova znatno su niže od onih privatnih. Jednokrevetna soba u spomenutom Domu sveti Josip stoji 3170 kuna mjesečno, a slične su cijene i u ostalim gradskim ustanovama. Recimo, jednokrevetna soba u Domu sveta Ana stoji 3100 kuna, a u Domu Trešnjevka 2900.

Cijene u privatnim domovima znatno su veće. Tako, na primjer, jednokrevetna soba u Dugi košta 7500 kuna mjesečno, u Petrovoj od 10.500 kuna naviše, u Omei od četiri tisuće kuna, a u Villi Vitalis od šest tisuća kuna mjesečno.

S obzirom na to da, osim spomenute rečenice u kojoj objašnjavaju da će “na prvoj sjednici Skupštine predložiti da se osiguraju sredstva iz proračuna”, gradonačelnik nije izložio financijski plan, opseg troškova i tako dalje, zamolili smo nadležni gradski ured za pojašnjenje. Od srijede 23. svibnja šaljemo upite mailom i telefonski, no odgovor nismo dobili.