U novom suludom istupi Milorad Dodik opet priča da u Srebrenici uopće nije bilo genocida

'Kao što Srbi imaju kosovski mit, oni prave srebrenički, jer nema ozbiljnog naroda bez mita'

Milorad Dodik, Bosnian-Serb candidate for Bosnia and Herzegovina's tripartite Presidency arrives to the party headquarters in Banja Luka on October 7, 2018. - Nationalist Milorad Dodik claimed victory Sunday in a race for the Serb seat of Bosnia's three-man presidency, a post he will share with Muslim and Croat leaders in a country splintered by ethnic divides. The elevation of the hardliner to top office lays bare the nationalism haunting Bosnia more than two decades after it was torn apart by war. (Photo by Milan RADULOVIC / AFP)
FOTO: AFP

Sadašnji predsjedatelj Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik ponovno je ustvrdio kako u Srebrenici u srpnju 1995. nije počinjen genoicid nad Bošnjacima te je ustvrdio kako su suprotne tvrdnje zapravo “mit poput onoga kojega Srbi imaju o Kosovu”.

“Napravili su mit o Srebrenici oko kojeg se gradi nacionalni identitet Bošnjaka. Kao što Srbi imaju kosovski mit, oni prave srebrenički, jer nema ozbiljnog naroda bez mita”, izjavio je Dodik u intervjuu kojega je u petak objavio banjolučki list “Glas Srpske”.

Na sudovima je da brane istinu

Dodik je to kazao samo dan nakon što su tijekom komemoracije žrtvama srebreničkog genocida visoki inozemni i bosanskohercegovački dužnosnici oštro upozorili kako se mora prestati nijekati karakter zločina što su ga u srpnju 1995. godine nad Bošnjacima počinili pripadnici vojske i policije bosanskih Srba ubivši više od osam tisuća ljudi.

Na tome je na srebreničkoj komemoraciji inzistirao i sadašnji predsjednik Mehanizma za međunarodne kaznene sudove (MICT) Carmel Agius, koji je najavio kako će taj sud odlučno braniti istinu i činjenice utvrđene tijekom suđenja odgovornima za genocid počinjen 1995. godine.

Uvođenje zabrane nijekanja genocida

Visoki predstavnik međunarodne zajendice za BiH Valentin Inzko najavio je kako će nastaviti raditi na tome da se u parlamentu BiH donese zakon kojim bi nijekanje srebreničkog genocida i ratnih zločina postalo kažnjivo te kako vjeruje da će se to i dogoditi iduće godine kada će biti obilježena 25. obljetnica srebreničkog masakra. Komentirajući te poruke Dodik je ustvrdio kako se na zabrani nijekanja genocida inzistira iz Europe jer ni tamo nisu sigurni da je genocid zapravo počinjen.

“Zašto bi se donosio zakon o tome? Zato što nisu sigurni da činjenicama to mogu pokriti. Ako je bio genocid, nema razumnog čovjeka koji ne bi pristao na tu kvalifikaciju. Sada se pokušava odlukama suda, političkim pritiscima, nametnuti ta kvalifikacija. Kao što su Britanci pokušali proglasiti Srbe genocidnim narodom, a Srbi izgubili pola populacije u prošlom stoljeću”, kazao je Dodik aludirajući na ranija nastojanja Velike Britanije da se u Vijeću sigurnosti UN donese posebna rezolucija o osudi genocida u Srebrenici.

Promjena mišljenja

Dodik, koji je 2007. u intervjuu za sarajevsku “Face” televiziju priznao kako je u Srebrenici počinjen genocid, sada je za to uporabio kvalifikaciju “strašnog zločina” te tvrdi kako se zapravo ne zna ni koliko je ljudi točno ubijeno.

“Strašan zločin se dogodio od nekih Srba ali ni Haaški sud, osim kvalifikacije koja se proteže po sistemu već presuđenog djela, nije nikad bio točan u broju stradalih. I sad nama govore da moramo nešto priznati. Eto nećemo”, poručio je Dodik.