Nekad je nužno odabrati stranu

U Poljskoj se sve više priča o zabrani pobačaja, a ovo je ispovijest žene koja je proživjela ilegalni pobačaj

Jedna je žena za Vice ispričala svoje traumatično iskustvo

A woman hangs up hangers, symbolizing illegal abortion, as demonstrators protest against a possible tightening of Poland’s abortion law, already one of the most restrictive in Europe, in Warsaw on April 3, 2016.
Rallies in Warsaw and other cities are being held under the slogan “No to the Torture of Women” and come as the influential Roman Catholic church launches a campaign for a total ban on abortion, something supported by Prime Minister Beata Szydlo and ruling party leader Jaroslaw Kaczynski. / AFP PHOTO / JANEK SKARZYNSKI
FOTO: AFP

U Poljskoj je tisuće i tisuće građana krajem rujna protestiralo protiv potpune zabrane pobačaja, koji je u toj zemlji već zabranjen. Novom preinakom zakona uvela bi se apsolutna zabrana koja bi spriječila pobačaj nakon silovanja, u slučaju da je majka u opasnosti ili ako je fetus teško oštećen.

Nakon masovnih prosvjeda koji su održani u svakom većem gradu, od prijedloga se odustalo, no samo tjedan dana poslije Jarosław Kaczyński, čelnik stranke na vlasti dao je zakletvu da će njegova stranka “nastojati osigurati da žene rode čak i u trudnoćama kada je dijete osuđeno na smrt, teško deformirano, kako bi dijete moglo biti kršteno, pokopano i dano mu ime”. To je dovelo do novih prosvjeda 23. i 24. listopada.

Poljski Vice razgovarao je sa ženom koja je napravila ilegalan pobačaj u Poljskoj. Ostala je trudna na fakultetu, bila je u vezi s dečkom koji nije htio imati posla ni s njom, ni s trudnoćom. Zarađivala je oko 250 dolara mjesečno, stanarinu joj je plaćala mama. Morala se snaći sama, raspitala se i saznala za tablete koje prekidaju trudnoću.

Nije bilo vješalica ni prljavih zavoja

Kako joj se to činilo previše riskantno, dogovorila je sastanak u privatnoj klinici. Termin je bio usred dana, a klinika se nalazila u centru Varšave. “Tada sam bila u četvrtom tjednu trudnoće. Obzirom na moju plaću zahvat mi je bio nevjerojatno skup, oko 1000 dolara, što je bilo četiri puta više od moji mjesečnih primanja”, rekla je žena.

Klinika je bila čista i elgantna, nigdje nije bilo vješalica i prljavih zavoja. Pregledala ju je ugodna liječnica pritom su vodile rutinski razgovor o trudnoći. Ništa od toga nije uneseno u njezin zdravstveni karton. Nakon što je mlada žena potvrdila da želi prekinuti trudnoću, dogovorile su zahvat. Morala je doći idući tjedan, u drugu kliniku.

“Tretirala su me tri liječnika, anesteziolog, kirurg ginekolog i gospođa koja me pregledala na prvom sastanku”, prisjetila se. U čekaonici su bile žene u visokom stupnju trudnoće, čekale su redovan pregled. U liječničkom uredu presvukla se u bolničku spavaćicu. Izgubila je svijest od anestezije. Nakon otprilike dva sata, probudila se i kada joj je bilo malo bolje, uputila se autobusom kući.

Komplikacije nakon zahvata

“Dok sam se vozila počela sam krvariti, kada sam stigla do kuće, suknja mi je bila prekrivena krvlju.” Liječnica joj je dala svoj broj i rekla joj se javi u slučaju komplikacija. Krvarenje nije stalo ni preko noći te je odlučila nazvati. Otišla je na još jedan, ovog puta besplatan, pregled. “Dala mi je neku vrstu injekcije, ali krvarenje je stalo tek nakon tri dana.”

Nakon što se vratila kući, njezin dečko uopće nije dignuo glavu od kompjutera, tako da je bila potpuno sigurna u odluku o prekidu trudnoće. Nije joj niti financijski pomogao, novac je posudila od prijateljice, kojoj je mjesecima vraćala dug. Jedino što joj je mama rekla, nakon priznanja pobačaja, je: “Zašto si mi to napravila?” Uz to što je religiozna, možda se bojala da će morati platiti račun.

“Sam zahvat me nije obilježio ni na kakav način, osim što me ostavio u dugu koji mi je bio veliki problem neko vrijeme. Način na koji su me tretirali majka i dečko nakon svega, ostavilo je veći trag”, rekla je žena.